אולטרה בוק נגד טאבלטים וההפך – מחממים מנועים

השקת ה iPad הראשון של Apple בשנת 2010 פתחה קטגוריה חדשה בשוק האלקטרוניקה – הטאבלטים שהופכים לפופולאריים מאוד בשנים האחרונות ונוגסים באופן רציף במכירות המחשבים הניידים בעולם. הנפגעת העיקרית מנטישת המחשבים הניידים לטאבלטים היא אינטל, שמחזיקה באופן כמעט בלעדי בפלטפורמות החומרתיות  של המחשבים הניידים בעולם, כך למעשה החלק הניכר של המחשבים הניידים שנמכרים בעולם כוללים פלטפורמה (לוח אם ומעבד) המיוצרת על ידי אינטל שמרוויחה מכך סכומי עתק.  התשובה של אינטל לטאבלטים היא ה" האולטרה בוקים" – מחשבים ניידים  דקים במיוחד וקלים לנשיאה ודומים באופן לא כך כך מפליא למחשבי ה Macbook Air של אפל. בפן הפיתוח אינטל מנסה למנף את כל כוחה לכיוון מחשבי האולטרה בוק, ברמת החומרה דור המעבדים הבא של אינטל המבוסס על מעבדי ה Ivy Bridge (אותם סקרנו) המציג ביצועי עיבוד וגרפיקה טובים יותר, לצד שיפור בצריכת החשמל, וזה רק ההתחלה, אינטל הציגה מספר קונספטים מעניינים מאוד לאולטרה בוקים שיכללו מסך מגע, מסכים סופר איכותיים ברזולוציות גבוהות ועיצובים שונים המשולבים עם מערכת ההפעלה Windows 8 של מיקרוסופט שתושק במהלך השנה. אינטל מנסה למנף את כל כוחה בכיוון האולטרה בוקים, לאחרונה היא אף הקימה קרן שתחלק 300 מיליון דולר לחברות קטנות אשר יפתחו מחשבי Ultrabooks.

ה Ipad של Apple - המתחרה העיקרי

די קל לזהות את  הבעיה הגדולה של אינטל כרגע – היא עצמה, בקרב עלות מול תועלת ידם של הטאבלטים השונים יוצאת על עליונה, העלות של אולטרה בוק חדש יכולה להגיע לפי שתיים או שלוש מזה של טאבלט איכותי.  למרות הניסיונות הרבים של אינטל – יהיה קשה מאוד להשוות את מחיר האולטרה בוקים לזה של הטאבלטים, אינטל עצמה גובה מחיר ממוצע של 200 דולר עבור המעבד, ורכישת דיסק קשיח מבוסס זיכרון פלאש ( SSD ) בנפח של 128 ג'יגה ייקר את העלות בעוד 100 דולרים, וזה עוד לפני עלויות תכנון ופיתוח ורווח של היצרניות השונות, מכאן הדרך קצרה לאולטרה בוקים שנושאים תג מחיר ממוצע של 1000 דולר צפונה, לעומת 300-400 דולרים לטאבלט ממוצע, ועד ל 600-700 דולרים לטאבלט יוקרתי עם מסך איכותי (אייפד החדש) ומעבד כפול או מרובע ליבות. שני חסרונות נוספים בפן השיווקי הם "חדשנות" – קשה לשכנע אנשים שאולטרה בוקים הם לא מחשבים ניידים "רגילים" שקיימים כמעט בכל בית, שגם בצד המותג של היצרן, יש לאינטל נחיתות מסויימת  בעיקר מול התדמית הזוהרת של אפל שזוכה לפופולריות ונאמנות רבה.

אולטרה בוק - אחד מהקונספטים

אינטל  "מחממת מנועים" בקרב נגד האולטרה בוקים, הניסיונות לשכנע שהאולטרה בוקים הם תחליף טוב יותר מטאבלטים רק יגברו, גם אם יש לכם מחשב נייד בבית – זה לא אולטרה בוק. השאלה עד כמה זה יהיה פרקטי בפועל, האולטרה בוקים הם פלח שוק עולה, שיזכה לשדרוגים רבים בעתיד הקרוב, מנגד אפל ויצרניות האנדרואיד ימשכו לשווק את הטאבלטים כמחליפים של המחשבים הניידים. בפועל הצרכן צפוי לראות הורדת מחירים, מסכים מדהימים, זמני סוללה וממשק גרפי משודרג – ומחירים נוחים יותר. ב"קרב" הזה הכל חוקי, וגם קונספט ה Nikiski היפה (והפרקטי) של אינטל, קרוב מתמיד לייצור, וגם תגובה "הפוכה" בדמות מחשבי MACBOOK AIR של Apple עם תג מחיר של 799 דולרים.

אולטרה בוק - Nikiski - בקרוב

תגובות

הגב באמצעות פייסבוק

השאר תגובה