סיכום שנת 2012 בעולם המחשבים והטכנולוגיה

קצת אחרי סוף העולם שלא הגיע, ורגע לפני שמתחילים שנה חדשה, הגיע הזמן לסכם את שנת 2012 בעולם המחשבים והטכנולוגיה, תוך ציון המוצרים הבולטים של השנה – לטובה ולרעה, החברות שהצטיינו (ואלו שלא) ותחזית קצרה לשנה הבאה.
תחום המחשבים והטכנולוגיה הוא אולי התחום האקטיבי ביותר בעולם. מדי חודש אנו מקבלים אינספור ידיעות, הכרזות על מוצרים חדשים, חשיפות ורסיסי שמועות, חלקם משאירים חותם משמעותי על עולם המחשבים, חלקם נעלמים עוד בטרם הגיעו לפס הייצור, כשמאמר זה מהווה הזדמנות מצוינת עבורנו לעצור ולסכם את השנה שחלפה, לבחור את המוצרים המובילים בשנה האחרונה ואת המגמות הבולטות בעולם המחשבים והטכנולוגיה בשנת 2012.

2012

לפני שנתחיל את המאמר עצמו, חשוב לציין כי כרגיל מדובר במאמר דעה, כך שבהחלט ניתן להתווכח על הנבחרים שלנו ועל סיכום השנה שלנו בתחומים שונים, ואפילו נשמח לשמוע הערות, הארות וכל תגובה למאמר זה.

מעבדים:

אם ננסה לסכם את השנה במשפט אחד, נראה כי אין חדש תחת השמש יהיה המשפט המתאים, כשנדמה שהשנה המשפט הזה אפילו קיבל חיזוק לעומת שנים קודמות. אינטל ממשיכה את הדומיננטיות שלה בעולם המעבדים, עם הצגת מעבדי ה Ivy Bridge החדשים, שהציגו ליבה גרפית משופרת ביחד עם הליך ייצור מתקדם של 22nm שיהווה את הבסיס למעבדי השנים הקרובות של החברה, כמו גם טכנולוגיית ייצור חדשה – ה 3D Gate. עם זאת, מעבדי ה Sandy Bridge הוותיקים המשיכו להחזיק בנתח שוק לא מבוטל גם במהלך השנה הנוכחית, במיוחד בשוק הנמוך-בינוני – מעבדי ה Pentium G  וה Core i3  השונים, כשמחליפיהם מבוססי ה Ivy Bridge הגיעו רק בחודשים האחרונים לשווקים.
אך עם זאת, שנת 2012 לא הייתה מושלמת מבחינת אינטל. מעבדי ה Ivy Bridge הציגו טמפרטורות גבוהות משמעותית לעומת מעבדי ה Sandy Bridge, עם שלל הסברים שונים ומשונים, כשבסופו של דבר התברר כי מדובר בשיטת הרכבה שונה של הכיסוי של המעבד – אותה חתיכת מתכת שנמצאת מעל לליבה ומעבירה את החום מהמעבד אל גוף הקירור. במעבדי ה Sandy Bridge השתמשה אינטל בשיטת הלחמה מתקדמת ללא תלחים של ה Heat Spreader למעבד, שעזרה בהעברת החום בצורה יעילה יותר, לעומת זאת במעבדי ה Ivy Bridge הוסיפה אינטל שכבה של משחה טרמית פשוטה במקום שיטת ההלחמה המתקדמת, מה שגרם לעלייה בטמפרטורות של המעבדים הללו.

השנה החולפת היוותה שנת מבחן משמעותית עבור AMD, שנמצאת בשנים האחרונות בפיגור משמעותי מבחינת ביצועים אל מול אינטל, עם פערים שרק הלכו וגדלו משנה לשנה. שנת 2011 עמדה בסימן מעבדי ה Bulldozer הכושלים, שלא הצליחו להדביק את הפער מאינטל, והחברה תלתה תקוות רבות במעבדי ה PileDriver החדשים שלה, שהציגו ביצועים משופרים לעומת מעבדי ה Bulldozer, אך עדיין לא הצליחו להדביק את הפער מאינטל, זאת עוד לפני שהזכרנו את צריכת החשמל הגבוהה יותר לעומת המעבדים של אינטל.
אך למרות הצגת מעבדי ה PileDriver, ענן כבד של חששות מרחף מעל AMD. החברה נמצאת במצב כלכלי קשה ביותר והכריזה על תוכנית בנייה מחדש והתמקדות במספר מצומצם יותר של מוצרים, במסגרתה החברה תפטר כ 15 אחוזים מכוח האדם שלה. החברה ממשיכה לאבד מנהלים בכירים יותר ובכירים פחות לטובת חברות אחרות בעולם הטכנולוגיה, כשהצהרות שונות שיוצאות מ AMD משלל בעלי תפקידים בחברה מעמידים בסימן שאלה כבד את המשך התחרות של החברה מול אינטל בתחום המעבדים לשוק הגבוה בשנים הקרובות.

נבחר השנה בתחום המעבדים:

אם נצטרך לבחור מעבד מצטיין אחד בשנה האחרונה, זה יהיה כמובן מעבד ה Core i5 3570K של אינטל. מעבד מרובע ליבות עם מכפלה פתוחה, הליבה הגרפית המתקדמת HD4000, יכולות המהרה גבוהות ואת יחס המחיר\ביצועים המשתלם ביותר.

תחזית לשנה הבאה :

לצערנו לא נראה שסיכום השנה הבאה יהיה שונה מסיכום השנים האחרונות, כששנת 2013 אמורה להיות שנת מבחן משמעותית בשוק המעבדים. אינטל תמשיך את הדומיננטיות שלה בתחום עם ההשקה הצפויה של מעבדי ה Haswell, כשיהיה מעניין לראות אם AMD תצליח להתגבר על הצרות הכלכליות שעוברות על החברה, והאם בכלל נמשיך לראות את החברה בשוק המעבדים השולחניים מתחרה באינטל גם בשנים הקרובות, כשהשנה הקרובה צפויה לרמוז לנו על הצפוי לנו בשנים הקרובות.

עמוד 1: מבוא ומעבדים
עמוד 2: לוחות אם, זכרונות וכרטיסי מסך
עמוד 3: אחסון, מארזים וספקי כח
עמוד 4: סמארטפונים וטבלטים
עמוד 5: הכשלונות הבולטים של 2012

תגובות

הגב באמצעות פייסבוק

עמודים: 1 2 3 4 5

2 תגובות

  1. מאת אורן:

    Nexus Q אכן הגיע לשוק, אבל נתקל בהרבה בעיות טכניות, מעבר למחיר הלא מציאותי שלו.
    נראה שהוא היה בלון ניסוי של גוגל, שאיבד את האויר שלו מהר מאוד.

  2. מאת אבי:

    אחלה כתבה של סיכום שנה.

השאר תגובה