פנטיום G2020 – ה Ivy Bridge לשוק הנמוך

למרות שאנו נהנים לקרוא על ביצועי מעבדי האקסטרים או מעבדי ה Core i7 השונים, לראות שיאי עולם שמשיגים באמצעותם ותוצאות ממבחני ביצועים קיצוניים, לא לכולם יש את הכסף ובמקרים רבים גם לא את הצורך לרכוש מעבד באלף דולר וגם לא במחצית מסכום זה. למען האמת, גם מעבדי ה Core i5 הם לפעמים מעל ומעבר לדרישות של המשתמש הממוצע – גלישה באינטרנט, צפייה בסרטים, עריכה ויצירה של מסמכי וורד או אקסל, משחקי פלאש מזדמנים וכמובן עדכוני סטטוס בפייסבוק או ברשת חברתית כזו או אחרת, ואכן אינטל מציעה לשוק הנמוך את מעבדי ה Core i3 כפולי הליבה, ולמשתמשים לחוצים בתקציב עוד יותר, גם את מעבדי הפנטיום והסלרון שעדיין נמצאים איתנו במקרה ולא ידעתם.

מעבדי הפנטיום מגיעים ללא טכנולוגיות רבות המשולבות במעבדים השונים של אינטל, ביחד עם הליבה הגרפית הפשוטה ביותר שהחברה מציעה, כל זאת כדי שהם יוכלו להגיע עם תג מחיר נמוך במיוחד (בסביבות ה 300 שקלים), כשהם מאפשרים לצרכנים לרכוש מערכת מחשב שלמה במחיר ממוצע של כ 1000-1300 שקלים לערך.

בכל השקה של ארכיטקטורת מעבדים חדשה, אינטל בוחרת בלוח זמנים מוגדר מראש  – השקה של מעבדי השוק הגבוה בגל הראשון – מעבדי ה Core i7 וה Core i5, כשמספר חודשים לאחר מכן מצטרפים אליהם מעבדי ה Core i3 כפולי הליבה, כשמעבדי הפנטיום ומעבדי הסלרון הם האחרונים להגיע לשווקים, כשהם כמעט ונושקים להשקת המעבדים מהארכיטקטורה החדשה, כשגם הפעם, מעבדי הפנטיום ממשפחת ה Ivy Bridge מגיעים אלינו מספר חודשים לפני השקת מעבדי ה Haswell, אך הם צפויים להישאר איתנו לפחות לעוד כשנה.

pentiumg2020

היום אנו לוקחים לבדיקה את אחד ממעבדי הפנטיום בסדרת ה Ivy Bridge, ה G2020, אותו נבדוק אל מול מעבד פנטיום G860 וה Core i3 3225 מסדרת המעבדים הקודמת של אינטל הבוססת על ה Sandy Bridge.

ננסה לראות את ההבדלים בין מעבדי הפנטיום מסדרות שונות, ומהם ההבדלים בין מעבדי הפנטיום למעבדי ה Core i3 באותה סדרה, וננסה להבין לאילו משתמשים מתאימים המעבדים הללו.

עמוד 1: מבוא והקדמה
עמוד 2: פנטיום G2020 – סקירה טכנולוגית
עמוד 3: מערכת ושיטת המבחן
עמוד 4: טמפרטורה וצריכת חשמל
עמוד 5: מבחני ביצועים – Wprime , SuperPi , Cinebench
עמוד 6: מבחני ביצועים – Pov Ray , AIDA , Crysis 2 , Far Cry 2
עמוד 7: ניתוח מבחני ביצועים וסיכום

תגובות

הגב באמצעות פייסבוק

2 תגובות

 1. מאת schw22:

  בעוד שהביקורת עצמה מושקעת (כל הכבוד) יש לי מס' הערות:
  1. חסרה השוואה למתחרים מבית AMD (ה- A4-5300 וה- A6-5400)
  2. התוצאות במשחקים לוקחות בחשבון את הכרטיס החיצוני ולא את הליבה הגרפית שבמעבדים)
  3. ניתוח התוצאות אינו נכון

  לגבי הנק' השלישית -- אם תחשב את ההבדלים בין ה- G860 וה- G2020 תגלה שלמעט צריכת החשמל והטמפ' אין כל הבדל ביניהם.
  ההבדל היחסי הוא כ- 1% בממוצע (בחלק מהמקרים, כולל במשחקים, ה- G860 עדיף ב 3-5% לעומת חלק אחר בו ה- G2020 עדיף ב- 4%) ולא כפי שרשמת:

  "…הרי שמעבד ה G2020 עדיף עליו או משתווה לו ברוב מבחני הביצועים, כך שאנו בהחלט רואים את שיפור הביצועים שמציגה ארכיטקטורת ה Ivy Bridge לעומת ה Sandy Bridge, שיפור ביצועים ממוצע של כ 7 עד 10 אחוזים, ממש כמו במעבדי ה Core i7/i5/i3…"

  החריג היחיד -- Far Cry ברזולוציית 1920*1200 (שלדעתי זו טעות רישום/מדידה)
  לגבי צריכת הספק / טמפ' -- השיפור הוא עד 17% (צריכת הספק ב- idle לטובת ה- G2020)

  סיכום/ניתוח התוצאות צריך להיות:
  פרט לצריכת הספק וטמפ' (שבשימושים יומיומיים בהם המחשב אינו מגיע ל- 100% עומס) אין כמעט הבדל בין שני דורות מעבדי הפנטיום G860 ו- G2020. יתרון ה- 100MHz בתדר השעון של ה- G860 מעניק לו את היתרון הקל בתוכנות שתלויות בתדר זה, בעוד שהליבה הגרפית ב- G2020 עדיפה במקרים אחרים.
  המשתמש הבייתי הממוצע כנראה שלא ירגיש בהבדל בין המעבדים ולכן ההמלצה תהיה לרכוש את הזול מביניהם

  • היי, תודות על ההערות!

   1. נכון, לצערי אין לנו את כל המערכות והמעבדים להשוות בין המערכות שציינת, הסקירה הדגישה את ההבדלים מול מעבדים מקביליים של אינטל.

   2. גם פה נכון, השתמשנו בכרטיס שוק ביניים חיצוני, זה לא מעבדים (חוץ מה I3) לגיימרים.

   3. בקשר ל FC, כל תוצאה נבדקה שלוש פעמים, נבדוק אותה שוב, בסה"כ ברזולוציות ורמת פרטים נמוכה, ההבדלים די מתגמדים, פריים אחד מציג שיוון, וזה אפשרי.

השאר תגובה