Android 4.0 – מצב שוק ושידרוגים

מערכת ההפעלה לניידים – Android 4 "קסטה מרובעת" הוכרזה לפני מעל לחצי שנה על ידי Google וסמסונג שהשיקו באותה הזדמנות את מכשיר  ה Galaxy Nexus שהפך למכשיר הסלולארי הראשון המריץ את מערכת ההפעלה החדשה שתוכננה לספק חווית משתמש גבוה יותר מקודמתה כדי לסייע לגוגל ושאר יצרניות מכשירי האנדרואיד בהתמודדות בשוק האקטיבי שכולל את אפל  ומיקרוסופט, ה ICS אמורה להספק את הפיתרון ברמת התוכנה (ויזואלית), וניצול החומרה (בפונקציות חדשות), ולמעשה לרענן באופן ניכר את מערכת ההפעלה הוותיקה שכמעט ולא השתנתה מיום השקתה בשנת 2007, משימה לא פשוטה בעידן הפטנטים והתביעות שלא נגמרות.

מה טוב באנדרואיד 4 ולמה בכלל לשדרג את מערכת ההפעלה של המכשיר שלי ?

בעולם אקטיבי של הסמארטפונים, השילוב בין יכולות החומרה לתוכנה הם קריטיות, מבחינת החומרה – סביר להניח שמכשיר בן שנה יתקשה להציג ביצועים דומים לזה שהושק אתמול, כשבעולם התוכנה המצב דומה, עידכוני תוכנה מאפשרים למכשירים בדרך כלל לבצע פעולות בצורה נוחה ומהירה יותר, והם כוללים בנוסף תיקוני באגים ותקלות. בכל הקשור ל Android 4 – להלן השינויים העיקריים:

ממשק גרפי: האנדרואיד 4 בנויה על ממשק גרפי עם עיצוב חדש לחלוטין המכונה "HOLO", הממשק החדש שם דגש על חווית שימוש משופרת, עם לא מעט נגיעות מה iOS של אפל כדוגמת מבנה תיקיות, סידור האפליקציות, כשבמקרים רבים היא כוללת דמיון ל Windows Phone של מיקרוסופט , בעיקר ביישום אנשי הקשר. הממשק המודרני "זורם" עם קיצורים מהירים לתתי תפריטים, כך שיהיה קל יותר להסתדר עם מערכת ההפעלה גם ללא ניסיון קודם.

ריבוי משימות, וידג'טים, ותיקיות: הנגישות למשימות האחרונות הפכה לא רק לגרפית ונאה יותר באנדרואיד 4, היא גם מהירה ואקטיבית מאוד, בלחיצת כפתור אחת אפשר להגיע ליישומים שעובדים ברקע, ולהפעיל או לסגור אותם. גם מערך הוידג'טים שודרג, ניתן לשנות את גודל הוידג'טים בנגיעת אצבע, ולקבל אפלקיציות ווידג'טים משופרים כדוגמת אפליקציית ה GMAIL ששונתה במיוחד ל Android 4. גם תיקיות המשתמש הפכו ידודיתיות יותר, די לגרור אפליקציה אחת לשניה כדי ליצור תיקיה (בדומה ל iOS של אפל).

אנשי קשר ושיתוף: אנשי הקשר הפכו ל"ידידותיים" יותר, עם תמונות אנשי קשר באיכות גבוהה ופרטים על המשתמש. גם יכולות השיתוף שודרגו, והן כוללות יישום מובנה להעברת מידע במגע בין מכשירים (NFC) , כך שניתן להעביר אנשי קשר, מפות, שירים וסרטים בין מכשירים בקלות רבה (בתנאי שהמכשיר תומך). מבחינת שיתוף – גוגל הטמיעה את הרשת החברתית שלה  Google Plus וביטלה את הסינכרון למתחרה FACEBOOK.

ניהול מידע חכם: האנדרואיד 4 כוללת מאפיינים שהיו זמינים בעיקר דרך אפליקציות צד שלישי בעבר, כך לדוגמא נוכל לשלוט בנפח המידע העובר דרך הרשת הסלולרית, להגדיר את נפח חבילת הגלישה, ולקבל או לבטל באם תעבור את נפח התעבורה שהוגדר.

פונקציות כלליות חדשות: ישנו ממשק מהיר ליישומים חשובים כמו המצלמה שזכתה גם לממשק חדש ואפשריות צילום חדשות, צילום מסך מהיר, פתיחת מכשיר על ידי זיהוי פנים, שיפור יכולות הוידאו, שפות חדשות (עברית) מובנות, האפליקציות התואמות יעבדו כמו שצריך אצל כל המכשירים עם אותה מערכת הפעלה (של כל חברה) ועוד.

שיפור השימוש במעבדים, סוללה וזיכרון – תמיכה בעד לארבע ליבות (לעומת אחת), כך שאם המכשיר שלכם הוא בעל שתי ליבות, ואתם עדיין עם גרסא ישנה – אתם משתמשים רק בליבה אחת. ההבדל בביצועים הוא לא השיפור היחיד אותו תקבלו, אלא גם זמני סוללה משופרים, וניהול זיכרון חכם יותר של מערכת ההפעלה.

לא הכל וורוד

היתרון הגדול של מערכת ההפעלה אנדרואיד היא בכמות המכשירים העצומה, כל משתמש יכול לבחור מכשיר בתקציב שלו, עם מאפיינים המתאימים לו. אותו יתרון הפך לחיסרון של גוגל שהתקשתה ל"דאוג" שיצרניות המכשירים הסלולריים באמת יעדכנו למערכת ההפעלה הבאה. והבלאן "חוגג", חלק מהחברות הודיעו שישדרגו, חלק לא הודיעו דבר, והכל לוטה בערפל,  כדי להמחיש את ההבדלים – כשגרסה חדשה של מערכת ההפעלה iOS משוחררת, כל בעלי המכשירים של אפל יכולים מיד להתקין אותה, היום – חצי שנה לאחר השקת האנדרואיד 4 – רק מתחילים השדרוגים למכשירים שקיימים כמעט שנה בשוק. המצב חמור יותר בארצות שמצריכות שינויי שפה, לדוגמא מכשיר ה S2 שזכה לעידכון על ידי יבואן סמסונג בארץ רק בימים האחרונים.

מנגד – נראה שגוגל מודעת לבעיה, וכבר יצרה תו תקן פנימי בינה לבין יצרניות המכשירים הגדולות שיבטיח שידרוג של מכשירים בני עד שנתיים למערכת ההפעלה הבאה בתוך חודשיים מיום השקתה.

[table id=19 /]

HTC – אחת משתי יצרניות הסלולר הגדולות בעולם האנדרואיד מתבססת על מעטפת ה Sense המוכרת שמקבלת מספר גרסאות לפי יכולות המכשיר. בעוד המכשירים החדשים מסדרת ה ONE זוכים לממשק ה Sense 4 ישר מהקופסא, מכשירים ישנים יותר זוכים לשדרוג ל ICS אבל עם מעטפת Sense בגרסא שונה – לדוגמה  3.6. אצל HTC המצב חיובי באופן יחסי,  והיא בין היחידות שבחרה לשדרג מכשירים ישנים יותר בעלי ליבה אחת ל ICS.

SAMSUNG – אולי בזכות המידע המוקדם משיתוף הפעולה בעבודה על הנקסוס, סמסונג בהחלט עשתה עבודה יפה והשיקה את ממשק ה TouchWiz עם האנדרואיד 4.0, למרות שהוא נראה אותו הדבר ברוב מהמקרים. ובארץ – אולי  ה QA הגבוה של סאני יבואנית Samsung בישראל אשם בכך שלקח זמן רב עד שזכינו בימים האחרונים לראות את ה ICS על ה S2 (ובקרוב גם ב NOTE) בישראל בעברית מלאה, שמובנת אגב בכל גרסאות ICS.

MOTOROLA – באיחור מאז תוכנית "עידכון ארבעת השלבים" בדצמבר, בינתיים ללא עדכונים רשמיים לאנדרואיד 4.0 (למעט ה XOOM) , שאמורים להגיע "ממש בקרוב", עם QA מסיבי, ומסתבר שממשק ה Motoblur הכבד הוחלף, וה ICS תהיה נקייה ומקורית למעט מספר קטן של תוספות.

SONY – מערכת ההפעלה אנדרואיד מבוססת על לינוקס, גרסת ה ICS צריכה לעבוד עם הליבה (Kernel) החדשה של 3.0, סוני מיהרה לשדרג או להכריז על שידרוגים, אבל נשארה עם הקרנל הישן 2.6.32, לא ברור כל כך מה ההבדלים, בטח כשהממשק החדש עדיין לא הגיע למכשירי האקספריה.

שונות – כמעט כל מכשיר מבוסס אנדרואיד יכול לקבל את מערכת ההפעלה ICS, בין אם מדובר בגרסא לא רשמית, או שמדובר במערכת הפעלה (רום) של קבוצות שונות כמו Cyanogenmod או AOKP, אך לשם ביצוע עדכון לא רשמי שכזה יש צורך לפרוץ את המכשיר הסלולרי.

לסיכום

הבשורות הרעות: בסה"כ אפשר לומר שהמצב מחפיר, רוב היצרניות – עדיין מתקשות לספק את השדרוג – יותר מחצי שנה לאחר השקת מערכת ההפעלה החדשה, כשלא מעט מכשירים בכלל לא יקבלו את מערכת ההפעלה החדשה של גוגל באופן רשמי.

הבשורות הטובות: העתיד הקרוב נראה מזהיר עבור מערכת ההפעלה החדשה של גוגל, מרבית המכשירים החדשים ישווקו עם ה Android 4 ישירות מהמפעל, אלו שלא – יקבלו עידכון בחודשים הקרובים, וגוגל מבחינתה – עושה את המקסימום כדי שהשקת מערכת ההפעלה הבאה – תיהיה חלקה ומהירה יותר.

תגובות

הגב באמצעות פייסבוק

4 תגובות

 1. מאת Eden Bensal:

  מוטורולה הכריזה שהיא תשחרר ICS למספר מכשירים מתוצרתה ברבעון השלישי של השנה (יולי-ספטמבר).
  מקור: https://forums.motorola.com/pages/00add97d6c

 2. מאת גיל:

  בקיצור, עד שאנדרואיד לא תתמוך בעדכונים over the air זאת מערכת פח.. אם אני צריך לקנות סמארטפון חדש כדי ליהנות מגרסה חדשה של אנדרואיד זה פשוט לא משתלם.

 3. מאת Ron Kaplan:

  מה זה מצב קירור ולמה הטלפון נכנס לזה ומחבה את עצמו שהוא נכנס לזה ואיך מבטלים אותו ?

השאר תגובה