IOPanel

IOPanel (http://www.iopanel.net/forum/index.php)
-   משחקים וקונסולות (http://www.iopanel.net/forum/forum37.html)
-   -   Mass Effect - דיון ראשי (http://www.iopanel.net/forum/thread14294.html)

heretheparty 28-05-08 4:09

Mass Effect - דיון ראשי
 
אוהבים חלליות? כן! ב-Mass Effect, משחק ה-RPG החדש של המפתחת המוכשרת Bioware, תפקדו על חללית מתקדמת, ותחקרו את הקצוות האפלים של היקום תוך כדי חשיפת קנוניה אינטר-גלקטית שמאיימת על כל החיים ביקום כולו.מדובר במשחק תפקידים עמוק מאין כמוהו, עם עולם מדע-בדיוני מהודק ומהוקצע, שיעשה נעים לכל חובבי הז'אנר. המשחקיות עצמה, שילוב של משחק תפקידים ומשחק פעולה, פועלת נהדר. בשילוב עם גרפיקה נהדרת ואווירה קולנועית מהפנטת אנחנו מקבלים משחק שקשה להתנתק ממנו.
מדובר ללא ספק באחד המשחקים הטובים לקונסולת ה-Xbox 360. כל בעל קונסולה שמכבד את עצמו חייב לנסות אותו, וכל חובב מדע-בדיוני שעדיין לא רכש Xbox 360 חייב לצאת לחנות ולהשיג לעצמו את הקונסולה ואת המשחק המשובח הזה.
רבותיי, ההסטוריה חוזרת

חלל. חייזרים. חלליות. כוכבים נטושים. מפלצות. קונספירציה אינטרגלקטית. אלה הם רק חלק מהדברים שיחכו לכם ב-Mass Effect. כל הדברים הרגילים שכל קפטן בצי-החלל של כדור הארץ נתקל בהם. שום סיבה להתרגש. נכון?

-2003 הוציאה Bioware את Knights of the Old Republic, משחק תפקידים חללי שהתרחש בייקום Star Wars, והפך במהרה לאחד המשחקים האהובים והאהודים של אותה תקופה. המשחק זכה ליותר מ-40 תארי "משחק השנה", והשלב ההגיוני הבא למפתחת היה להתחיל ולעבוד על משחק ההמשך. למרבה ההפתעה, החבר'ה ב-Bioware החליטו למנף את ההצלחה וההערכה לפרוייקטים אחרים, ואת העבודה על משחק ההמשך לקחה על עצמה מפתחת אחרת.

למרות הנסיגה מיקום Star Wars, המפתחת Bioware לא אמרה את המילה האחרונה בתחום המדע הבדיוני. במשך שנים ארוכות היא עבדה במרץ על משחק מד"ב חדש, כזה שיתרחש ביקום חדש לגמרי, עולם אותו Bioware תוכל להמציא מאפס ולא תהיה כבולה למותג קיים. התוצאה של העבודה הקשה מונחת לפנינו.

מלחמה בכוכבים

הדבר הראשון ששמים לב אליו ב-Mass Effect הוא העומק והרוחב של היקום-הדמיוני שמציגה בפנינו Bioware. כבר מהדקה הראשונה של המשחק אנחנו מגלים שמדובר באפוס מדע-בדיוני נכבד, עם היסטוריה מפורטת, עשרות גזעי חייזרים שונים ומשונים, מיתולוגיה מובנית, תעלומות עתיקות וסכנות האורבות בקצוות האפלים של היקום.

המשחק נפתח במשימה שגרתית, אותה מבצע צוות של חללית חדשה ומתקדמת של צי-החלל של כדור הארץ. המטרה: לחלץ חפץ עתיק שהתגלה בחפירות ארכיאולוגית. כדרכן של משימות שגרתיות, הכל משתבש במהרה, כאשר הגת', גזע של רובוטים אינטילגנטיים, תוקפים את מושבת בני-האדם השלווה, ונחושים בדעתם הממוחשבת להשיג לעצמם את אותו חפץ עתיק ומסתורי, שעתיד, כך מסתבר, להשפיע על גורל כל החיים ביקום.
מכאן, כמו שאפשר לנחש, עלילת המשחק מתחילה להתקדם בקצב מסחרר. לא נחשוף עוד פרטים מהסיפור, במיוחד כי הוא מלא בתפניות בעלילה כבר משעת המשחק הראשונה ואין לנו שום רצון להרוס לכם אותו. נסכם ונגיד שמדובר בחגיגה לחובבי המדע הבדיוני, ובאחד מהסיפורים המרתקים, העמוקים והמגניבים ביותר שיצא לנו לשחק בהם בזמן האחרון.

חשוב גם לציין את האווירה הקולנועית ששוררת בכל המשחק. הדיאלוגים מדובבים באופן נהדר, וזורמים במהירות וביעילות; זוויות הצילום נבחרו בקפידה כדי לספק פריימים שנראים קולנועיים; ובהגדרות המשחק תוכלו להפעיל פילטר שייצור אפקט "גרעיניות" לתמונה, המזכיר פילם קולנועי. תענוג לעיניים. גם פס-הקול מזכיר עבודות קולנועיות עשירות, ומכניס לאווירה הנהדרת. הגרפיקה, שנעזרת במנוע Unreal 3 המשובח, לא מאכזבת ונראית נהדר.

מה שעוד כדאי לציין בשלב זה הוא שמדובר בחלק ראשון מתוך טרילוגיה. זה אומר שמי שמצפה לסיפור שלם וגמור עלול להתאכזב. המשחק אמנם מסתיים בנקודה הגיונית, שעונה על שאלות רבות ואפילו יכולה, איכשהו, להחשב כסיום - אך סביר להניח שהדבר הראשון שתרצו לעשות כשתסיימו אותו הוא להשיג את המשחק הבא בסדרה, ולראות איך הסיפור הנהדר הזה ממשיך. כמה חבל שמשחק ההמשך עדיין אינו נראה באופק, וכנראה יצא רק בשנת 2009.

פלייבק, תאורה... אקשן!

Mass Effect הוא משחק תפקידים. ככזה, תוכלו כבר בתחילת המשחק לבנות את דמות הגיבור שלכם, עד לפרטים הקטנים ביותר. רוצים ליצור קפטן גיבור שרירי וחמוש עד שיניו? אולי דווקא בא לכם על קפטנית נשית, ענוגה, שמתמחה בטכנולוגיה והגנה? כל מה שתרצו - לו יהי. במהלך ההרפתקה תוכלו לחבור לדמויות נוספות, ולקחת אתכם לדרך עוד שני שותפים לכל משימה.

כמובן שבניית הדמויות לא מסתיימת כאן. כמו בכל משחק תפקידים ראוי, פעולות מסויימות יתגמלו אתכם בנקודות נסיון, איתן תוכלו לעלות רמות, ולשדרג את הדמויות תוך כדי משחק. מערכת פיתוח הדמויות במשחק היא לא מהעמוקות שראינו. לכל דמות יש מספר כשרונות (למשל הגנה, שליטה בנשקים מסויימים וכו'), להן אפשר להקצות נקודות. ככל שתקדמו כשרונות מסויימים הדמות שלכם תלמד כישורים חדשים, ואף תוכל לפתוח כשרונות חדשים. אין כאן אפשרויות מתקדמות במיוחד. אי אפשר, למשל, ללמוד כשרונות חדשים לגמרי, אבל המערכת מספקת למדי.

כל מערכת פיתוח הדמות מיועדת, כמובן, לקרבות. כאן Mass Effect מעז לצאת מהנוסחה הקבועה של משחקי RPG, ושוכח מימי הקרבות-בתורות עליזים, שאפיינו את KOTOR, לטובת קרבות פעולה. ברגע שיופיעו אוייבים בסביבה, הדמויות בחבורה ישלפו נשקים, והמשחק יהפוך לרגע למשחק פעולה מגוף שלישי של ממש - כולל מערכת תפיסת מחסה, ריבוי כלי נשק, רימונים ועוד טריקים.

למעשה, בקרב עצמו תשלטו באופן ישיר רק על הדמות הראשית. דמויות המשנה יפעלו בעצמן על סמך אינטילגנציה מלאכותית. מי שלא מוכן לסמוך על זה, יוכל לעצור את הקרב בכל שלב ולהקצות פקודות ספציפיות לדמויות המשנה, כמו גם לפקד עליהן בזמן אמת בעזרת פקודות בסיסיות (לתקוף אויב מסויים, לתפוס מחסה וכולי). למרות זאת, האופי הדי מהיר של הלחימה, שמגיעה לעיתים קרובות לשדות קרב מלאים ביריות ופיצוצים ואווירה כאוטית לגמרי, יזכיר לכם מהר מאוד שמדובר בקרבות פעולה לכל דבר.

הסברים זה לא אנחנו

וכאן אנחנו מגיעים לבעיה הגדולה הראשונה של המשחק. זה לא שמערכת הלחימה לא מוצלחת (כי היא כן), זה פשוט שאף אחד לא טורח להסביר אותה כמו שצריך. בתחילת המשחק אמנם יופיעו כמה כתוביות הסבר, סטייל "לחצו על הדק שמאל כדי לכוון", או "לחצו על החצים כדי לפקוד על חברי הקבוצה", אך ההסברים הנ"ל רחוקים מלהקנות לשחקן שליטה מקצועית במערכת הקרב. גם חוברת ההוראות הכתובה לא מספקת בעניין הזה, ומשאירה על השחקנים לגלות בעצמם, על ידי ניסוי וטעיה, מה כל פקודה עושה.לא מדובר בבעיה ענקית, וסביר שאחרי כמה שעות משחק, גיימרים מנוסים כבר ישלטו במערכת כמו גדולים, אבל עדיין היא מספקת תחושה של "השלכה למים עמוקים", כמו גם אפשרויות לפספס דברים בלי לשים לב. שלב הדרכה ארוך וממצה יותר, או לפחות חוברת הוראות קצת יותר מפורטת וברורה, היה עוזר לתחושת שליטה כבר בשלבים הראשונים של המשחק.

התכונה הזאת, של אי מתן הסבר, חוזרת מאוחר יותר גם בשלבים אחרים במשחק. בשביל לפתוח תיבות מסויימות, למשל, צריך לשחק מעין "משחק קצב" וללחוץ על כפתורים מסויימים מייד כשהם מופיעים על המסך. המשחק הזה מגיע בפעם הראשונה בלי שום התראה מוקדמת, וסביר להניח ששחקנים רבים יכשלו בו בפעמים הראשונות, פשוט כי הם לא יבינו מה לעשות. גם קטעי הנהיגה במשחק, במעין רכב שטח משוריין, לא כל כך פשוטים לשליטה, והסברים היו עוזרים גם כאן.


מה, כבר נגמר?

שחקנים, כאמור, יצטרכו כמה שעות כדי לתפוס לגמרי את מערכת המשחק, להבין את סיפור העלילה, ללמוד על ההסטוריה של היקום ועל החייזרים השונים השוכנים בו, ולהתחיל ליהנות כמו שצריך מחוויה באמת מאלפת. הבעיה? החוויה המאלפת הזאת נגמרת מהר. מהר מאוד. מהר מדי.

גיימרים שיבחרו להתמקד במשימות הראשיות יוכלו לסיים את המשחק בפחות מ-15 שעות, אורך מגוחך לסוג כזה של משחקים, שבדרך כלל אמורים להגיע לסכום תלת-ספרתי של שעות. למרבה המזל, המשחק כולל גם עשרות משימות משניות, ושחקנים שירצו לראות הכל ולעשות הכל יוכלו לבלות כ-40 שעות ביקום הרחב של Mass Effect - גם כאן לא מדובר באורך מרשים יחסית לז'אנר, אך הרבה יותר הגיוני.

הבעיה היא שבשלב מסויים משימות המשנה מתחילות לחזור על עצמן. קבלו משימה מדמות שתפגשו בדרך, טוסו לכוכב מסויים, חיקרו אותו בעזרת רכב השטח שלכם, מצאו מחנה מלא באוייבים, "נקו אותו", וחזרו לדווח לדמות שנתנה לכם את המשימה על ביצועה כדי לקבל תגמול. אמנם הנהיגה ברכב השטח כיפית להחריד, אבל בשלב מסויים סביר להניח שימאס לכם מהמשימות הצדדיות הרבה לפני שתסיימו את כולן, ותרוצו להמשיך את קו העלילה הראשי, מה שיקרב אתכם במהירות מסחררת לסוף המשחק.

מנוע גרפי חורק


עוד אלמנט שלא ממש עובד ב-Mass Effect הוא האלמנט הכלכלי. כרגיל במשחקי RPG, במהלך ההרפתקה תמצאו סכומים מכובדים של כסף (בין אם בתיבות נעולות, או על-ידי השלמת משימות צדדיות). הבעיה היא שבמהרה תגלו שהכסף הזה הוא לא ממש נחוץ, כי במהלך שיטוטיכם בייקום תמצאו ציוד יקר-ערך שלא יהיה לכם סיבה לרכוש בכסף. גם ניהול רשימת המלאי מאוד לא נוח, ובשלב מסויים אף עלול לגרום לכם להזניח את הטיפול בו ו"להסתדר עם מה שיש". חבל, כי המשחק מציע עשרות חפצים ושדרוגים לכלי הנשק והמגינים השונים, ומערכת ניהול קצת יותר ידידותית הייתה יכולה להקנות לו נפח נוסף.

התלונה האחרונה נוגעת לצד הטכני, שרחוק מלהיות מושלם. מדובר במשחק כבר, עם זמני טעינה מתסכלים (יש גבול לכמה זמן אפשר להיות במעליות), ירידות חמורות בקצב הפריימים בקרבות עמוסים וחריקות במנוע הגרפי, שלעיתים צריך זמן רב לטעון את הטקסטורות ויתן לכם לשחק דקות רבות בסביבות לא מרונדרות כראוי, מה שיכול להוציא לגמרי מאווירת המשחק. עם ההתקדמות במשחק "מתרגלים" למגרעות ופחות מתייחסים אליהם, אך עדיין לא ברור למה המשחק רץ באופן כל כך לא חלק.

השורה התחתונה - רוצים עוד


למרות האורך הקצר והמגרעות, Mass Effect הוא משחק משובח. המשחקיות הבסיסית עובדת, מערכת הלחימה ממכרת (גם אם קשה ללמידה) הסיפור מדהים, עולם המשחק עמוק בצורה מעוררת התפעלות, וסביר להניח שכל חובב משחקי תפקידים / מדע-בדיוני לא יוכל להניח את בקר המשחק מהרגע בו הוא יתחיל לשחק בו, ועד סוף המשחק המספק (שיגיע מוקדם מדי).
כולי תקווה שתוכן נוסף להורדה, שעתיד לצאת ברשת ה-Xbox Live, יעזור למשחק לפתור את הבעיה הכי גדולה שלו - אורך החיים הבעייתי. כל שאר הבעיות בו הן די זניחות, ובשלבים המאוחרים של המשחק, כאשר תשבו במתח מול המסך, מרותקים לגמרי לעלילה ולדמויות, לא תרגישו בהן כלל. יאללה, רוצים Mass Effect 2!

הטוב: עולם-משחק עמוק ורחב, עם המון הסטוריה ומיתולוגיה. תענוג לחובבי הז'אנר! גרפיקה נהדרת ואווירה קולנועית, מערכת לחימה טובה, המזכירה משחקי פעולה מגוף שלישי.
הרע: קצר מדי יחסית לז'אנר, משחק כבד, עם זמני טעינה רבים וקצת שיהוקים במנוע הגרפי,
והחייזרית הכחולה: זו לא פנטזיה, אם ממש תתאמצו תוכלו ליצור מפגש לוהט עם חייזרית כחולה.
(קרדיט לYnet על הסקירה)

דרישות מערכת :

Minimum System Requirements for Mass Effect on the PC
Operating System:
Windows XP or Vista
Processor:
2.4+GHZ Intel or 2.0+GHZ AMD
Memory:
1 Gigabyte Ram (XP)
2 Gigabyte Ram (Vista)
Video Card:
NVIDIA GeForce 6 series(6800GT or better)
ATI 1300XT or better (X1550, X1600 Pro and HD2400 are below minimum system requirements)
Hard Drive Space:
12 Gigabytes or 14 Gigabytes for French, German, Italian or Spanish versions.
Sound Card:
DirectX 9.0c compatible sound card and drivers
Internet Connection
----------

Recommended System Requirements for Mass Effect on the PC
Operating System:
Windows XP or Vista
Processor:
2.6+GHZ Intel or 2.4+GHZ AMD
Memory:
2 Gigabyte Ram
Video Card:
NVIDIA GeForce 7900 GTX or higher.
ATI X1800 XL series or higher
Hard Drive Space:
12 Gigabytes or 14 Gigabytes for French, German, Italian or Spanish versions.
Sound Card:
DirectX 9.0c compatible sound card and drivers – 5.1 sound card recommended
Internet Connection

Gametrailers.com!!!
הביא לו 9.3!!! L @!I)!@@:!#:!חח זה טוב .
Gametrailers.com - Mass Effect: Reviews, Trailers, and Interviews
תהנו בGAMESPOT הביאו לו ציון משהו עם 9..
Gametrailers.com - Mass Effect - Combat Gameplay 2
דף : Mass Effect for PC - Mass Effect PC Game - Mass Effect Computer Game

piniz 28-05-08 10:41

אבל עוד לא יצא ב...

נראה טוב רצח

heretheparty 28-05-08 15:22

יצא ל"רכישות" פיני אחי ..!:( למה אין תגובות!? עבדתי הרבה

GOLAN-GB 28-05-08 15:36

עם כל הבגרויות שלי וגם ככה אני לא לומד אתה בא אלי עכשיו עם RPG?
אוףף אני מת על RPG חח נראה טוב, ננסה אותו.

The_MG 28-05-08 15:38

נראה נחמד ביותר, אתה כתבת?

heretheparty 28-05-08 15:57

ציטוט:

פורסם במקור על ידי The_MG (הודעה 148759)
נראה נחמד ביותר, אתה כתבת?

לא אבל העתקתי חח:janana::janana:
ואפשר למצוא אותו ב"חמור":smackbum:

piniz 28-05-08 15:59

אם מלא וירוסים או דיסק מלא בסרטי פורנו XD

קודם נראה אם יפעל לי במחשב בכלל :|

heretheparty 28-05-08 16:15

אין לו דרישות כ"כ גבוהות מקסימום אני ישלח לך ת'כרטיס מסך שלי בדואר חח

Nir&Sons 28-05-08 16:31

בהחלט נראה טוב!!

תודה :thumbup:

idan4u21 29-05-08 2:06

תגידו הוא לא היה אמור לצאת כבר "בחניות המובחרות" ?

Danny 29-05-08 2:25

כנראה יצא ב6.6

idan4u21 29-05-08 2:35

אז למה בכל האתרים רשום ב27 למאי \ה מעצבן:mad:

kibub 29-05-08 3:15

אני אובה משחקי FPS אבל לאור המצב הדל במשחקים אני יקנה אותו וינסה מקסימום לא נאהב נחזיר :wink:
HERETHEPARTY תודה:thumbup:

heretheparty 29-05-08 3:29

אין בעיות :thumbup:
Dani24592
איפה ראית שיוצא ב6.6?

עכשיו אני הולך להכניס את הCd-Key ה"מקורי" שלי !

piniz 29-05-08 6:06

מאיפה יש לך MASS EFFECT O:???


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 4:55.

מופעל על ידי: vBulletin
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO
IOPanel.net © כל הזכויות שמורות