IOPanel

חזור   IOPanel > ציוד היקפי > רשתות ותקשורת
עמוד ראשי הירשם חיפוש הודעות מהיום סמן פורומים כנקראו

רשתות ותקשורת כאן תמצאו תשובה לכל שאלה בנושא רשת אלחוטית , רשת קווית , הגדרת ראוטר , נתב , שיתוף בין מחשבים , בעיות גלישה באינטרנט , חבילות גלישה וספקיות אינטרנט

ציוד היקפי : רשתות ותקשורת

מאמר מקוצר : מודל הOSI

הקדמה קטנה: מודל הOSI (Open systems intecrconnection basic refrence model), הוא תרשים שכבתי של תקשורת ופרוטוקולי רשת. הוא פותח כחלק ...
תגובה

קישור חוזר הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
ישן 29-08-08, 12:49   #1 (קישור ישיר)
IO Networking

ברירת מחדל מאמר מקוצר : מודל הOSI

הקדמה קטנה:

מודל הOSI (Open systems intecrconnection basic refrence model), הוא תרשים שכבתי של תקשורת ופרוטוקולי רשת. הוא פותח כחלק מהOpen Systems Interconnection (שהוא, בקצרה, מאמץ לקביעת סטנדרטים לרשתות). בצורה הבסיסית ביותר שלו, הוא מחולק לשבעה שכבות, אשר מהראש לתחתית הן הApplication, Presentation, Session,Transport,Network,Data-Link & Physical Layer. לעתים קרובות גם מיוחס כOSI Seven Layer Model.

למרות שנדחה ברובו ע"י ארגוני תקינה חדשים יותר כמו IETF, IEEE, מודל הOSI נחשב לנקודה מצויינת בכדי להתחיל ללמוד ארכיטקטורת רשתות. אי הבנה של מודל הOSI יכולה לגרום לבעיות בהבנה וקליטה של פרוטוקולים מסויימים שלא מתאימים בדיוק מספק למודל הTCP/IP הארבע שכבתי (מידע בקרוב).

טיפה הסטוריה, חבר'ה

ב1997, עבודה על מודל שכבתי של ארכיטקטורת רשת התחילה בארגון הISO - International Organization for Standardization, שהתחילה לפתח את מבנה ארכיטקטורת הOSI. הISO הוא ארגון בין-לאומי של תקינה עם גופים ביותר מ130 מדינות.

הקדמה קצרה בנושא תקשורת ומעבר נתונים בין מחשבים ברשת העולמית

אי פעם תהיתם איך עובר המידע כשאתם שולחים הודעה במסנג'ר ? כשאתם שולחים קובץ בICQ ?
ובכן, כל מידע שאי פעם תבצעו לו שליחה או קבלה עובר encapsulation. לא להבהל מהמונח, פשוט לדמיין את התמונה ששלחתם בICQ נדחסת לתוך קאפסולה של אקמול. הencapsulation יכול להתבצע בשלוש שכבות שונות, או כדרך אחרת לתיאור והבנה של הנושא, שלושה סוגים/שלושה דרגות - Frame, Packet, Segment.

דוגמא. משתמש עם ראוטר מעוניין לשלוח תמונה דרך הICQ למשתמש אחר. לשתי המשתמשים יש IP, MAC ADRESS, וכמובן פורטים ייעודיים לתוכנה שבהם הם משתמשים כדי להעביר את המידע.
כשהמשתמש שולח את התמונה מיד מתבצע למידע (שהוא הרי התמונה) encapsulation. המידע "נדחס" לתוך Packet (שכשלעצמו מכיל גם את הSegment שעליו לא אפרט יותר מדי בגלל שזו התעסקות עם פרוקטוקולים והנושא דיי מיותר ומורכב למאמר שכזה). כל Packet מכילה שלושה חלקים - Header, שמכיל את המידע הדרוש להעברת הpacket בהתאם לפרוטוקול (לצורך העניין, לרוב מכיל כתובת IP), נתונים, שהם הData וסוגר - Trailer אופציונלי שמשומש בכדי למנוע שגיאות. כל הPacket באשר הוא "נדחס" לתוך Frame. הFrame מכיל גם הוא Header עם מידע תעבורתי (כתובות MAC) וTrailer. אבל אם יש לנו פאקט, למה אנחנו צריכים Frame ? נשאלת השאלה, שהתשובה אליה פשוטה.
הסיבה המרכזית (והיחידה) היא שראוטרים לא עובדים עם כתובות MAC בהיקף רחב כל כך. כשמידע נשלח לראוטר, הוא צריך לעבור עוד המון ראוטרים לפני שהוא מגיע ליעד שלו, בדרך כלל.
אני אנסה להסביר:
דני רוצה לשלוח לאיציק פאקט. בין המחשבים של דני ואיציק יש 2 ראוטרים.
מחשב 1 שייך לדני והIP שלו הוא 190.92.19.10 (דוגמא)
מחשב 2 שייך לאיציק והIP שלו הוא 122.31.84.1 (דוגמא)
בין המחשבים יש 2 ראוטרים - ראוטר A וראוטר B, לכל אחד IP שונה ויותר חשוב MAC ADRESS שונה.
כשראוטר 1 מקבל את התמונה (לצורך העניין) שדני רוצה לשלוח לאיציק, הוא מקבל אותה בצורה של Frames "ארוזים" יחד. כל הFrames שדי רוצה לשלוח לאיציק מכילים Packet שכולל את הIP של המחשב של איציק. על הPacket "מכסה" הFrame, שמכיל את הMAC ADD יעד של ראוטר A והMAC ADD מקור שהוא המחשב של דני, ממנו נשלח המידע.
כשהראוטר מקבל את הFrame, הוא בעצם מפשיט אותו ובונה אחד חדש משלו. בFrame החדש הMAC ADD של המקור תהיה הMAC ADD של הראוטר עצמו! (כמה מפתיע) והMAC יעד תהיה ראוטר B, שכבר לא ישתמש בFrame. ראוטר B יפשיט לגמרי את הFrame וישתמש בכתובות הIP, שלא השתנו מההתחלה, ורק יציין שהMAC מקור הוא שלו עצמו.
אני יודע שזה עניין קצת קשה לתפיסה, אז אם יש שאלות - בבקשה.

אחרי ההקדמה הזאת אפשר לעבור "תאכלס" למודל הOSI עצמו.

תרשים של מודל הOSI

שכבה 7: שכבת הApplication

שכבת הApplication הזו מבצעת פעולות ושירותים ישירים ליישומים שונים. היא גם מטפלת בבקשות מסויימות של שכבת הPresentation. שימו לב ששכבה זו מספקת שירותים ליישומים מוגדרים של משתמש הקצה, ולא למשתמש הקצה עצמו. לדוגמא, השכבה יכולה להשתמש בפרטוקול תעבורה כלשהוא, אבל המשתמש עצמו חייב לגשת לתוכנה מסויימת כדי להשתמש בפרוטוקול עצמו. מודל הOSI לא כולל ממשק אנושי.

שכבה 6: שכבת הPresentation

שכבת הPresentation מספקת הקשר בין היישומים של שכבת הApplication, ויכולה לשמש גם כתחביר ביניהים כל עוד השכבה "מבינה" את השני היישומים ואת המיפוי ביניהים. המידע בשכבת הPresentation אז נדחס ועובר שכבה מטה.

שכבה 5: שכבת הSession
שכבת הSession שולטת בדיאלוגים/חיבורים בין המחשבים. היא מייצבת, מנהלת ומסיימת שירותים בין יישומים מרוחקים ומקומיים (remote/local). היא מספקת סוגים שונים של תקשורת. שכבת הSession מיושמת בעיקר בסביבות יישומים שדורשים חיבורים מרוחקים (למשל, יישומי שליטה מרחוק וטרמינאלים למיניהים).

שכבה 4: שכבת הTransport

שכבת הTransport מספקת מעבר רציף של מידע בין משתמשי קצה, תוך כדי אספקת מידע לשירותים בשכבות העליונות יותר. שכבת הTransport שולטת באמינות של לינק שניתן למשתמש קצה, תוך כדי שליטה בשגיאות וזרימת המידע. השכבה יכולה לעקוב אחרי סגמנטים שנשלחו ולשדרת מחדש את אלה שלא עברו, או נפלו משגיאה כלשהיא.

שכבה 3: שכבת הNetwork

שכבת הNetwork מספקת את האורכים של רצפי המידע מהמקר ליעד, דרך רשת אחת או יותר, תוך כדי שמירה על QoS, שנדרשת ע"י שכבת הTransport. שכבת הNetwork מבצעת פונקציות ניתוב ועלולה גם לדווח על שגיאות בתעבורה. ראוטרים פועלים בשכבה הזו, ששולחת מידע דרך הרשת המורחבת (מעבר לLAN) ומאפשרת את קיומו של האינטרנט.

הפרוטוקול הידוע ביותר בשכבה 3 הוא הInternet Protocol (הלא הוא הIP!). הוא מנהל את העברת המידע שאין לה חיבור ישיר בקפיצות (HOPS, כאשר כל אחת כזו מייצגת ראוטר שדרכו המידע עובר בדרך ליעד).

שכבה 2: שכבת הData Link

שכבת הData Link מספקת את האמצעים ואת התהליכים כדי להעביר מידע בין יישויות ברשת וכדי לאתר ולתקן בפוטנציה שגיאות שעלולות להתרחש בשכבה הפיזית.
גם שירותי WAN (שהוא Wide area network) וגם שירותי LAN (שהוא Local area network) "מסדרים" ביטים של מידע לתוך רצפיים הגיוניים שנקראים Frames (על אופן הפעולה שלהם דיברנו מוקדם יותר), אך לא כל המידע הופך בהכרח לFrames, כאשר חלק מהביטים האלה מיועדים אך ורק לפונקציות בשכבה הפיזית.

שכבה 1: שכבת הPhysical

השכבה הפיזית כוללת בתוכה את כל התקשורת האלקטרונית בין מכשירים. בפרט, היא מגדירה את מערכת היחסים בין המכשיר עצמו (התוכנה) לבין המדיום הפיזי (ה"מישור" הפיזי, החומרה, הכבילה). דבר זה כוללה מערך של פינים, מתחים, תקני כבלים, האבים (Hubs), מתאמי רשתות, ועוד ועוד. השכבה הפיזית מתייחדת משכבת הData Link בכך ששכבת הData Link מיועדת בעיקר למדיום של כמה מכשירים עם מדיום משותף, ואילו הפיזית מיועדת רק למכשיר בודד.

הערה:
המאמר הקטן הזה רק מגרד את פני השטח של נושא הOSI. על כל שכבה ושכבה, פרוטוקול ותקן אפשר לפרט באין-ספור מאמרים והסברים מטורפים לגמרי שאפילו למנוסים מבינינו יהיה קשה להבין. המטרה של המאמר הזה היא למשוך עוד אנשים לתחום הרשתות, ולהבנה (גם אם חלקית) של איך התחום הזה עובד, ומה קורה "מאחורי הקלעים" של האינטרנט.
אני יודע שזה נושא קשה להבנה. למדתי אותו לא מעט בעצמי ובכל זאת, אני מאמין שיש לי אי דיוקים ואולי אפילו כמה טעויות. ביקורות יתקבלו בברכה, חיוביות, שליליות ובונות. אני מקווה שכל מי שיחליט לקרוא את אוסף החומר הזה יתקל בעוד מידע שימושי שישמש אותו ביום-יום.
ישן 29-08-08, 12:53   #2 (קישור ישיר)
IO OwneR

סמל האישי של cupra

מודל שבעת השכבות, אחד הנושאים העיקריים ברשתות.
תודה רבה מאיר על ההסבר, עולה לסטיקי
Lian-Li P80 mod | Corsair CMPSU-HX1000 | 2x Dell 2407WFP |

Custom Built
Phase Change Unit
| Custom Built Water Cooling System (X2) | ln2/dice pot by Kingpin - Dragon extreme

LapTop: Lenovo yoga 2 pro - 13.3 QHD, Core i7 4500U, 8GB, SSD 256G

Old/Sold
NEXUS One ; HTC Desire HD ; Galaxy NEXUS ; NEXUS 4

Current LG G2 32GB + NEXUS 7 + IPAD 3

Join the IOpanel HWBOT
Team | Join the IOPanel world Community Grid Team | Join the IOPanel Super Pi DB
cupra לא מחובר   הגב עם ציטוט
ישן 29-08-08, 13:50   #3 (קישור ישיר)
IO Folding Captain

סמל האישי של Dj-L@g0la5

אוייי חומר לימודים שלי מהתיכון חחח
תודה רבה מאיר

Join us to help the World get BETTER - IOPanel-WCG Team | HowTo: Install the Client ; Connect remotely to the Client
Dj-L@g0la5 לא מחובר   הגב עם ציטוט
ישן 09-03-09, 15:47   #4 (קישור ישיר)
IO Rookie

אני ממליץ גם לקרוא על הגישה השנייה- מודל ה-TCP\IP
שזה למעשה אותו מודל רק שאיחדו שם את השכבות(5 שכבות המודל מציג)
מודל השכבות
planB לא מחובר   הגב עם ציטוט
ישן 02-04-09, 2:25   #5 (קישור ישיר)
IO Pro

סמל האישי של alex.turovsky

שלח הודעה דרך MSN אל alex.turovsky

יש 4 שכבות ל TCPIP מול ה7 של ה OSI

MCP,MCDST,MCTS,MCITP | Technical Support Engineer | מקום III בארץ בקטגוריית שיפור ביצועי מחשב באליפות Vgames האחרונה
מדריכים: איך להכין כבל רשת
ביקורות: כונן OCZ SSD|צורב Asus 2014L1T | לא משטח, שטיח לעכבר !
כתבות: LightScribe - תולדות מאיצי התלת מימד - המחשב שלי - לימוד בתמונות - אנציקלופדיית מארזים 2009
נושאים שכדאי לכם לקרוא: כרטיס המסך החדש של Intel -קופסה לגיבוי חיצוני עם RAID 1 - פרוייקט Voodoo 5 -
alex.turovsky לא מחובר   הגב עם ציטוט
ישן 04-04-09, 21:18   #6 (קישור ישיר)
IO Rookie

תלוי איך מסתכלים על זה
planB לא מחובר   הגב עם ציטוט
קישור פירסומי
ישן 09-04-10, 16:43   #7 (קישור ישיר)
IO Member

תראה המאמר מעולה, אך בתור תגובה בונה (במחשבה שאתה עשית את זה) המאמר לא ברור כל כך.
הוא לא מנוסח בצורה מספיק טובה, לי אישית היה קשה להבין אותו.
אין הסברים על מושגים, אין מידע מפורט ואין דוגמות לצורך הבנה.
ולגבי הדוגמה שהבאת היא לא טובה כי השתמשת בדוגמה במושגים שלא הסברת מקודם, כך שלדוגמה שלך, אין פיתרון מספק.
אתה צריך לפרט קצת יותר ולנסח בצורה טובה יותר.
אל תראה את זה בצורה פוגענית, קח את זה בצורה הכי טובה שאפשר.
כי בתכלס, ההערה שלי טובה בשבילך, כדי שתשתפר.

אם לא כתבת את המאמר הזה הלכו לי 5 דקות מהחיים..
nerya40 לא מחובר   הגב עם ציטוט
ישן 09-04-10, 17:59   #8 (קישור ישיר)
IO Folding Team

יואו איך באת לי בטוב!!!
אני צריך להגיש סיכום על זה בבצפר!
מאמר מעולה!

תודה!

^^ תודה לרוניז על חתימה למעלה! ^^

עיבוד מידע משותף - עוד לא הצטרפת?!
the crazy boy לא מחובר   הגב עם ציטוט
ישן 31-08-13, 20:11   #9 (קישור ישיר)
IO Rookie

שמע מברוק אין יותר מובן חבל על הזמן תודה !!!
Merop לא מחובר   הגב עם ציטוט
ישן 01-09-13, 16:19   #10 (קישור ישיר)
IO Member

סמל האישי של Elay

איזו הקפצה של 3 שנים, נראה לי שברת שיא.
אם אתה מתכוון לעשות רשיון CISCO או NETWORK כדאי שתבין טוב מאוד את ה OSI
Elay לא מחובר   הגב עם ציטוט
תגובה

הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא