IOPanel

חזור   IOPanel > IOPanel > ביקורות משתמשים
עמוד ראשי הירשם חיפוש הודעות מהיום סמן פורומים כנקראו

ביקורות משתמשים ביקורות משתמשים לאחר קניה של מוצרים מעולם המחשבים , טכנולוגיה וגאדג'טים

IOPanel : ביקורות משתמשים

OCZ SSD Hard Drive 64GB / אלכס טורובסקי

ע"פ הנורמה של "מהקהילה באת ואל הקהילה תחזור" אני מקווה שתהנו מעוד ביקורת פרי עטי. אחרי RESTART אקראי בסוף היום, ...
Comment

קישור חוזר הגדרות ביקורת אפשרויות הצגת נושא
<!-- google_ad_section_start -->OCZ SSD Hard Drive 64GB   /   אלכס טורובסקי<!-- google_ad_section_end -->
OCZ SSD Hard Drive 64GB / אלכס טורובסקי
כונן קשיח SSD מהדור החדש מבוסס זיכרון פלאש
פורסם על ידי alex.turovsky
02-09-08
ברירת מחדל OCZ SSD Hard Drive 64GB / אלכס טורובסקי

ע"פ הנורמה של "מהקהילה באת ואל הקהילה תחזור" אני מקווה שתהנו מעוד ביקורת פרי עטי.

אחרי RESTART אקראי בסוף היום, המחשב נתקע פתאום על מסך DOS שחור כאשר בפינה
השמאלית העליונה מהבהב לו סמן לבן שמודיע שהוא מחכה למשהו. כמה אתחולים וכיבויים מחדש
גרמו לי לחשוד בתקלת חומרה וכשקירבתי את האוזן לכוננים שמעתי מין רעש של כונן שמתחיל
להסתובב ולצבור מהירות ולאחריו "טיק" ואיבוד מהירות מיידי של הכונן. ניתוקם של שני הכוננים
לידו, הבנתי שהרעש הזה מגיע מתוך הראפטור ומניסיון קודם עם כוננים קשיחים הבנתי שהגיע
הזמן לממש אחריות.
ביום שישי האחרון, אחרי שנתיים עם כונן WD Raptor 150GB 10K RPM (שהיצרן שלו הצהיר
על 1.4 מיליון שעות MTBF - Mean Time Between Failure) כאשר חלפו להם רק
512,640 שעות מה 1.4 מיליון המובטחים, בצער רב וביגון קודר - הלך הראפטור לעולמו ולקח
איתו את מע' ההפעלה שלי.מכיוון שזה היה הדיסק של מערכת ההפעלה (\:C) ולא של המידע (\:
D) שנשמר בנפרד על פני שני כונני 640GB שפועלים ב RAID1 - המידע הקריטי לא ניזוק ושוחזר
במלואו על הדיסק החדש.
לאחר Trade In בחנות, הבאתי להם את ה Raptor ויצאתי להרפתקה חדשה, גילויים מסעירים
ומסקנות מרתקות באשר לעתיד הכוננים הקשיחים.

זוכרים את החדשה על הכוננים הקשיחים החדשים של OCZ שאינם כוללים חלקים נעים שמחירם ירד לאחרונה ?
אז זהו שגם אני זכרתי והחלטתי לעבור לדור הבא של כוננים קשיחים עמידים יותר שמבטיחים הרבה וכמו שתגלו - גם מקיימים.

כוננים מבוססי Flash שימשו עד עתה בעיקר למטרות צבאיות. משפחת כונני ה-SSD של SanDisk לדוגמה, נמכרת מאז פותחה בשנת 1990 למגוון יישומים צבאיים ותעופתיים שנבדקו בתנאי שטח במערכות דוגמת קופסאות שחורות, בקרת אש, סונארים ורדארים ומחשבים ניידים
צבאיים), תעופה ותקשורת, שם נדרשים ביצועים גבוהים ועמידות בתנאי סביבה קשים.
לפני שנה, ירידת מחירי זכרונות הפלאש, הפכה את כונני ה-SSD לאלטרנטיבה אטרקטיבית במגוון יישומים, כולל במחשבים ניידים.

כונני SSD הם בעלי יתרונות
רבים ומשמעותיים ביחס לטכנולוגיה הנוכחית כאשר היתרון העיקרי שלהם הוא בצריכת החשמל
הנמוכה, שעומדת על פחות מ-5% מזו של הכוננים הקיימים היום, מה שמאשר את הגדלת זמן חיי
הבטרייה של ניידים ביותר מ-10%. כמו כן משקלם נמוך משמעותית, כך שכונן SSD בעל נפח
מסויים שוקל פחות ממחצית המשקל של כונן HDD בעל אותו נפח. יתרון נוסף, הוא פליטת החום
הנמוכה של כוננים מבוססי פלאש, והם כמובן שקטים בהרבה ויכולים לעמוד בתנאים של טמפרטורה
ולחות קיצוניים.

רכיב האחסון – שבב אלקטרוני או דיסק מגנטי – מהווה רק רכיב אחד מהכונן. יש בכונן אחסון גם
לוחות, שבבים והמון שורות תוכנה, למעשה יש בכונן קשיח כבערך מיליון שורות קוד. מיליון שורות
הקוד הללו ושאר הרכיבים הם שהופכים אותו למוצר המוגמר.

תמונה של כונן SSD של SAMSUNG מבפנים

כונני SSD הינם כוננים קשיחים ללא חלקים נעים, אשר מבוססים על טכנולוגיית פלאש מסוג NAND
עקב כך הם נחשבים מהירים יותר ואמינים יותר מכונני ה-HDD בהם אנו משתמשים היום וזאת
מכיוון שאין בהם כמעט שום חלק מכני אין סכנה לאיבוד מידע עקב מכה או זעזוע, בדיוק ההיפך
מכונני ה-HDD. למרות זאת, בשל מחירם הגבוהה, טכנולוגייה זו אינה הפוצה כיום בשוק
המחשבים וכוננים כאלה נמכרו בשיראל (ע"פ נתוני החנויות ששאלתי) בעיקר למגזר ה IT העסקי.
אני מעריך שבעוד כשנה, טכנולוגיה זו תחליף את טכנולוגיית ה-HDD.

עד היום, כוננים מסוג SSD הגיעו בנפחים נמוכים בהרבה מכונני HDD והמגמה הזאת השתנה
השנה עם הצגת כוננים זולים בעלי נפח משמעותי של חברת OCZ והמחיר אף ירד לרמות שפויות
יחסית לשנים הקודמות והוא כעת 900ש"ח לכונן 32 ג"ב, 1500 ש"ח לכונן 64 ג"ב ו2500 ש"ח
לכונן 128 ג"ב.

בהשוואה לתחילת דרכם של המלכים הקודמים של שוק הכוננים הקשיחים הביתיים במהירות 10K סל"ד
(כונני ה RAPTOR של חברת WD) שנמכרו במחירים דומים בעת הצגתם - כוננים ה SSD
של חברת OCZ נותנים הרבה יותר בתמורה לאותו מחיר שיירד בחצי השנה הקרובה אף יותר.

כונני SSD הם בעלי יתרונות רבים ומשמעותיים ביחס לטכנולוגיה הנוכחית. היתרון העיקרי שלהם
הוא בצריכת החשמל הנמוכה, שעומדת על פחות מ-5% מזו של הדיסקים הקיימים היום, מה
שמאפשר לדוגמה את הגדלת זמן חיי הבטרייה של מחשבים ניידים בהן יותקן כונן שכזה ביותר מ-
10%. כמו כן משקלם נמוך משמעותית, כך שכונן SSD בעל נפח מסויים שוקל פחות ממחצית
המשקל של כונן HDD בעל אותו נפח. יתרון נוסף, הוא פליטת החום הנמוכה שלהם, והם כמובן
שקטים בהרבה ויכולים לעמוד בתנאים של טמפרטורה ולחות קיצוניים.

אז בואו נסכם.
לכונני SSD יש נכון להיום יתרונות וחסרונות:

יתרונות:
- אמינות - אין חלקים מסתובבים ומצד שני גם אם הכונן נופל יש סבירות נמוכה שהוא ייפגע
- מהירות כתיבה וקריאה - מהירים הרבה יותר
- משקל - קלים יותר
- גודל - הכונן שבדקתי לדוגמה מגיע בגודל של 2.5 אינץ' ומתאים גם למחשבים ניידים וגם למחשבים נייחים.
- רעש עבודה - הם לא שקטים, הם דוממים כי אין כלל חלקים נעים בכונן SSD.
- צריכת חשמל - צורכים הרבה פחות הספק בהשוואה לכוננים הקשיחים.

חסרונות:
- מחיר
הדגמה בין הקריטריונים הנ"ל בכונני SSD של SAMSUNG

הכונן שאני קניתי הוא Core 64mb של חברת OCZ

תמונות (תודה לאלוהים ולמייסד Photobucket על האתר הנפלא והנוח הזה שמאפשר לי לקבל בלחיצת עכבר קוד של תמונות מוקטנות ממיליון תמונות שאני בוחר).

מבט חיצוני

בתוך הקופסה

חיבורי הכונן מימין לשמאל (כן אפשר לחבר את הכונן דרך USB כ Disk On Key רגיל לחלוטין. זכרו, כוננים מסוג זה הם בסה"כ כרטיסי זיכרון כמו שיש במצלמות, רק שהוא בעל נפח גדול ומהירות קריאה וכתיבה מהירה הרבה יותר):

SATA Electricity
SATA Data
USB Connector

חוברת ההפעלה

הרכבה. הכונן אינו נכנס לשום מקום מוכן במארזים של היוםפ כי הינו 2.5 אינץ' (כמו הכוננים הקשיחים של מחשבים ניידים) ולכן נאלצתי להרכיב אותו על צד אחד של כלוב הכוננים.

אחרי שהורכב במחשב, ככה הוא נראה ב BIOS

מי שייתקל בבעיות בהתקנה, שיעביר את בקר ה RAID למצב IDE. להתקנה של VISTA או XP דרוש בקר ה INTEL MATRIX על דיסקט, גם אם הכונן מזוהה בהפעלה עדיין חייבים להתקין אותו)
ראו פתרון שאני קיבלתי ללוח אם ASUS RAMPAGE כשנתקלתי בבעיית ההתקנה עם שני הכוננים
האחרים של שלא יכלו לעבוד ב RAID בגלל שלא התקנתי DRIVERים ונאלצתי להתקין את מערכת
ההפעלה מחדש ע"י שימוש ב DRIVERים של RAID מאתר היצרנית של לוח האם שלי - ASUS.

ביצועים

*עקב השינוי הטכנולוגי בכונני ה SSD, התוכנות הישנות לבדיקת כוננים אינן מתאימות יותר לבדיקת מכלול תכונותיו ויכולות לבדוק רק חלק מהביצועים של הכונן.
הסבר מפורט והדגמה איך תוכנות שונות בוחנות ביצועי כונני SSD ובאיזה מהן מומלץ להשתמש למבחנים השוואתיים ניתן למצוא כאן.
אסכם:
תוכנות שבהן אפשר להשתמש לבחינת Seek Time Measurement ו CPU Utilization הן:
HD Tach
HD Tune

תוכנות שבהן אפשר להשתמש לבחינת מכלול התכונות הן
ATTO Disk Benchmark v2.34 - תוכנה מעולה שבודקות מהירות העברת קבצים מדוייקת
בגדלים שונים (תכף תראו בבדיקה שלי). התוכנה אינה נותנת העדפה לשבב Buffer מסוג SRAM על VRAM כמו תוכנות אחרות ונותנת תוצאות מדוייקות עם כונני SSD.
PC Mark Vantage - תוכנה שמדמה פעולות יומיומיות ב Windows והינה מצויינת כתוכנה לבדיקת ביצועי המערכת בזמן אמת.

ATTO Disk Benchmark v2.34

מקרא תוכנה:
כמו שתראו ישנם תוצאות וסימנים ב4 צדדים מסביב לחלון עם הקווים שמייצג את התוצאות עצמן:
משמאל - גודל קבצים שנבדקו: 500 ק"ב, 1 מ"ב, 2 מ"ב, 4 מ"ב, 8 מ"ב, 16 מ"ב, 32 מ"ב, 64 מ"ב, 128 מ"ב, 256 מ"ב, 512 מ"ב,1 ג"ב, 2 ג"ב, 4 ג"ב, 8 ג"ב.
מלמטה - קצב ההעברה של כל אחד מהקבצים האלה
מימין - סיכום של מהירויות הקריאה והכתיבה של גודל הקבצים השונים
מלמעלה - ירוק = קצב קריאה, אדום = קצב כתיבה *אני מפרש כי אולי יש חבר'ה שלא יודעים אנגלית ויש להתחשב בהם.

ההשוואה נעשתה בין
הטבלה הימנית: כונן סמסונג החדש שהוצג לפני כחודש לשוק במהירות 7200K RPM (מבוסס שתי
פלטות של 320 ג"ב כל אחת וביחד 640 ג"ב בכונן אחד)
לבין
הטבלה השמאלית: כונן OCZ Core Series SATA II 2.5" SSD

כמו שתראו הבדלי מהירויות הכתיבה והקריאה הם לא פחות מאסטרונומיים:
קובץ של 8 ג'יגה נכתב
על כונן ה HDD הרגיל של Samsung במהירות של 66 מגה לשנייה, בעוד שעל כונן ה SSD של חברת OCZ אותו קובץ הועבר במהירות של 160 מגהבייט לשנייה.

קריאה (פתיחת קבצים, טעינה של שלב במשחקים לדוגמה) אפשר לראות שבכל הגדלים המשמעותיים של הקבצים שאנו מעבירים
או פותחים בדר"כ בתוך המחשב, בעוד שבכונן ה SAMSUNG הקריאה היא בין 60-70 מגהבייט, בכונן ה SSD המהירות היא בין 150-170 מגהבייט
לשנייה. כמעט פי 2 !

כתיבה (העברת קבצים, זמן גיבוי בתוכנות שונות) אפשר לראות שבכל הגדלים המשמעותיים של
הקבצים שאנו מעתיקים בדר"כ בתוך המחשב, בעוד שבכונן ה SAMSUNG הכתיבה היא
בין 65-70 מגהבייט,
בכונן ה SSD המהירות היא בין 90-100 מגהבייט לשנייה. כמעט פי 2 !

HT Tune 2.55
????? כונן רגיל SSD ניתוח ביצועים
מינימום: כונן רגיל - 39 מ"ב כונן פלאש - 99 מ"ב - פער של פי 3 לטובת כונן ה SSD.
מקסימום: כונן רגיל - 78 מ"ב כונן פלאש - 149 מ"ב - פער של כמעט פי 2 לטובת כונן ה SSD.
ממוצע (הכי חשוב): כונן רגיל - 65 מ"ב כונן פלאש - 132 מ"ב - פער של פי 2 לטובת כונן ה SSD.
מהירות גישה: כונן רגיל - 14.7 מ"ש כונן פלאש - 0.2 מ"ש - פער של פי 73.5 (!) לטובת כונן ה SSD. *מ"ש = מילישניות
% שימוש CPU: כונן רגיל - אחוז 1 כונן פלאש - 2 אחוזים - לשני הכוננים אותו אחוז שימוש
במעבד ואין הבדל למעשה.
סיכום:
בבדיקה יבשה של תוכנת HD Tune מול כונן Samsung 640 GB תוכלו לראות בדיוק את
ההבדלים בין הכוננים הרגילים כיום (ואגב זהו כבר כונן מהדור החדש עם שני פלטות של 320GB)
לבין כונן ה SSD הכונן הרגיל אינו יכול להשיג ולו בנתון אחד את כונן ה SSD.

תוצאה של המחשב שלי לאחר הביקורת כאשר שמתי 2 כונני Samsung 640GB ב RAID 1 והתקנתי עליהם את מערכת ההפעלה Vista 64 Bit.
כמו שניתן לראות, ביצועי מערכת הפעלה על RAID 1 ירדו במקום 65 מגהבייט בממוצע ל 62,
שזה הבדל זניח ולכן אין כלל איבוד ביצועים כאשר מערכת הפעלה מותקנת על RAID1.

תוצאה של כונן WD 500GB AAKS 16MB CACHE מחובר למחשב עם יציאה חיצונית E-SATA בקופסה Coolermaster X-360.

תוצאה של שני דיסקים WD ABYS 500 GB 16MB Cache מה שנקרא גם Raid Edition מחוברים בתצורת RAID 1 על קופסת גיבוי חיצונית טרם נראה כמוה בישראל ואני ממליץ לכל אחד שרוצה גיבוי אמיתי לקנות אותה Thermaltake R-DUO RAID

חיבור ESATA ללוח אם בלי צורך בבקר/יציאת ESATA מיוחדת של הלוח אם מאחורה:

כמו שאתם רואים - שום כונן אינו משתווה לOCZ SSD.

מבחנים מעשיים:

עליית Vista 64bit+SP1: מרגע הופעת פבסי הטעינה עד להופעת שולחן העבודה - 30 שניות.
כיבוי/אתחול המחשב מרגע הלחיצה על הפקודה ועד לכיבוי/אתחול: 5 שניות

סיכום:
מחד גיסא אני יודע שלאחר קריאת כל החומר, חלק ממנו אינו נקלט היטב בראש והמסקנות המתבקשות לא ייזכרו כהלכה.
מאידך גיסא, אתם יודעים שאני מנסה להיעזר בפרסומיי בכמה שיותר מידע חזותי ומולטימדיה כדי להעביר את המסר וגם
הפעם מצאתי משהו שיהיה מצד אחד כיפי וקל לצפייה ומצד שני יזכיר לכולם מה בדיוק כדאי לזכור ולהתכוננן אליו בדור כונני ה SSD המופלאים.

צפייה מהנה חברים:

עתיד

גודלם של כונני ה SSD רק יתפח. הכוננים יגיעו לנפחים של TBים וידיחו מטבלאות הביצעוים את כונני ה HDD המתיישנים.

לדוגמה הכונן של Toshiba בנפח 512 GB !

® כל הזכויות שמורות לאלכסנדר טורובסקי.

פורסם על ידי
סמל האישי של alex.turovsky
IO Pro
שלח הודעה דרך MSN אל alex.turovsky

על ידי cupra ב 11-09-08, 3:29

קודם ולפני הכל - שאפו, אחלה ביקורות, ממש לעינין, ואני חושב שמהראשונות לכונני ה SSD.

לנקודה, על רוב היתרונות עברת בביקורת בצורה טובה מאוד, אולם החסרונות של כונני ה SSD
לפחות בגילגול הזה גדולות יותר ממה שהזכרת, וזה מתחיל בשרידות השווה פחות או יותר לאפס,
שכן אי אפשר היום לשחזר מידע מכונני SSD תקולים, ולכן די מפחיד לנסות ולשים עליהם חומרים
רגישים כאלו ואחרים, עוד נקודה שעולה היא דווקא היתרון, לפחות בדגמים הקודמים גילו למרבה
ההפתעה שכונני ה SSD צרכו יותר חשמל מכוננים רגילים, לא יודע כמה זה משנה, בכל אופן זה
משהו שנפתר די מהר בכוננים הנוכחים.

עוד נקודה שחשוב להזכיר היא שהבעיה הכללית בזיכרון ה SSD - הוא פשוט לא נועד לעבוד
באופן רציף כמו שהוא מתפקד כיום, זה אמין מאוד ב DOK, אבל האמינות בכוננים ניידים מוטלת
בספק עדיין, וצריך לחכות קצת לדעתי ולראות לאן בדיוק זה מתפתח.
על ידי Shay ב 11-09-08, 4:51

כל תמונות ה- photobucket הקטנות לא תקינות.

ציטוט:
הכונן שאני קניתי הוא Core 64mb של חברת OCZ
אני מניח שהתכוונת ל- 64gb.
על ידי cybias ב 11-09-08, 5:14

נראה שבקבצים הקטנים יותר (500K עד 8MB) הHDD מהיר יותר
על ידי Avi952 ב 11-09-08, 15:47

ביקורת טובה ומקצועית, רק חבל של-SSD ייקח עוד הרבה זמן כדי לתפוס בשוק...
על ידי SAAAAA ב 12-09-08, 13:29

טכנולוגיה חדשה מידי אני יתן לה עוד זמן להבשיל .
אחלה סקירה אלכס

האם הכונן פלאש משפר גם את הביצועים במשחקים ?
על ידי alex.turovsky ב 12-09-08, 13:54

- התמונות עודכנו וכעת ניתן להגדילן
- נוספה תוצאה של כונן RAID 1 עם שני דיסקים קשיחים רגילים SAMSUNG 640GB החדשים עם שתי פלטות (של 320GB כל אחת). כמו שתראו אין ירידת ביצועים ב RAID1.

ציטוט:
פורסם במקור על ידי SAAAAA צפה בהודעה
טכנולוגיה חדשה מידי אני יתן לה עוד זמן להבשיל .
אחלה סקירה אלכס

האם הכונן פלאש משפר גם את הביצועים במשחקים ?
משפר בטירוף זמן טעינה. שלב ב CRYSIS נטען ב 5 שניות.*שימו לב למפרט שלי שממילא הינו מאוד מהיר.

VISTA עולה ב30 שניות
המחשב נכבה ב2 שניות מרגע הלחיצה על SHUT DOWN. מדהים.

*אני חווה בעיות עם התקנה מחדש של WIN על כונן זה כי הוא אמנם מקבל את ה DRIVERים של REAID שיש באתר היצרנית ASUS בעת התקנת VISTA אבל עדיין בדיוק כמו קודם נותן שגיאות.

שיניתי הכל וכעת אני מתקין VISTA 64 על שני כונני הSAMSUNG 640GB ב RAID1.

מחלות ילדות של ה SSD, למרות ששוב, ככונן אחד עם עוד כוננים במחשב (שאינם ב RAID כולשהו) הוא עובד כמו טיל בליסטי.
נערך לאחרונה על ידי alex.turovsky, 12-09-08 בשעה 15:53.
על ידי Shay ב 12-09-08, 15:46

אלכס האם אתה חושב שהכונני SSD המוצעים היום אמינים מספיק לטווח ארוך בכדי שיהיה אפשר להתסמך ולהתקין עליהם מערכת הפעלה ראשית לשימוש קבוע וכו'?

ועוד שאלה,

בטח אני מתבלבל אבל כונן SSD אמור להיות אלקטרוני, לא לקחת חשמל. כמו Disk On Key לדוגמא. לא?
על ידי alex.turovsky ב 12-09-08, 16:23

אני חושב שכן, עובדה שהחלפתי RAPTOR בכונן SSD.

ואתה חושב ש DISK ON KEY לא צורך חשמל ? ראה דרישות לדוגמה של San Disk Extreme Cruiser:
System Requirements:
  • Pentium PC or Macintosh® computer with USB support
  • Windows® 2000 SP4, XP, Vista®
  • Linux**
  • Mac OS® X v10.1.2+**
  • USB 2.0 high power required for high speed transfer
על ידי Shay ב 12-09-08, 16:50

צורך כן, זה ברור אחרת איך הוא נדלק?
התכוונתי ברמה נמוכה עד מאוד... וחשבתי שכך גם כונני ה- SSD אמורים להיות, ולא לצרוך יותר חשמל מכוננים "רגילים".
על ידי alex.turovsky ב 12-09-08, 17:19

אני לא מבין אותך.
תראה את הטבלה הכחולה של SAMSUNG. מה השאלה בדיוק ? תשווה בין הצריכת חשמל של HDD ל SSD ותראה הבדל של כמעט פי 4 לטובת כונן ה SSD.
נערך לאחרונה על ידי alex.turovsky, 13-09-08 בשעה 1:42.
על ידי iakovl ב 13-09-08, 1:57

כתבה מעולה כרגיל
אבל כל עוד המחירים לא ירדו (והם ירדו) אין מה לחפש יותר מדי בSSD גם הנפח שלהם קטן יחסית... אני אישית חיי על כונני 500+ (בקרוב עובר ל1T+)

לדעתי צריך אותם בעיקר להרצת OS בנפח קטן... זה יכול לתת בוסט רציני לכל מערכת
על ידי alex.turovsky ב 13-09-08, 3:47

בדיוק.
המסתמן מהכתבה שהגיע הזמן להפסיק לחשוב על RAPTOR ככונן הכי טוב כיום למערכת ההפעלה במחירים האלה ולעבור לגרסאות קטנות של SSD.
על ידי sunken ב 16-09-08, 4:15

מה שהכי מושך אותי מכל הנתונים פה זה ה access time
על ידי The-Fox ב 16-09-08, 10:56

אני חושב כמו יעקב, שכונן איכותי (רצוי מסוג SLC) של 32GB זה קלאסי להתקין עליו מערכת הפעלה וכמה תוכנות, רק צריך שהמחירים ירדו עוד קצת.
Comment

הגדרות ביקורת
אפשרויות הצגת נושא