IOPanel

חזור   IOPanel > IOPanel > מדריכים
עמוד ראשי הירשם חיפוש הודעות מהיום סמן פורומים כנקראו

מדריכים מדריכי משתמשים לתוכנות , הגדרות תוכנה , שימוש נכון ויעיל בחומרה וציוד היקפי , צרכנות נבונה ועוד

IOPanel : מדריכים

[מאמר] גיבוי, למה וכיצד צריך לעשות גיבויים

הקדמה אני כותב את המאמר הזה על מנת לסייע לאנשים להבין איך וכיצד אפשר לבצע גיבוי מסודר וטוב של המידע ...
תגובה

קישור חוזר הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
ישן 03-01-09, 14:26   #1 (קישור ישיר)
IO Gadgets

סמל האישי של iakovl

ברירת מחדל [מאמר] גיבוי, למה וכיצד צריך לעשות גיבויים

הקדמה
אני כותב את המאמר הזה על מנת לסייע לאנשים להבין איך וכיצד אפשר לבצע גיבוי מסודר וטוב של המידע שלכם.

מהו גיבוי?
גיבוי מתייחס לעשיית עותקים ("גיבויים") של נתונים כך שאלו יכולים לשמש לשחזור המידע המקורי לאחר אירוע (פיזי או לוגי) הגורם לאובדן נתונים. גיבויים אלו משמשים בעיקר
לשתי מטרות: הראשונה היא לשחזר מידע בעקבות אסון והשנייה היא לשחזר מידע שנמחק או הושחת. לרוב ,הגיבויים הינם קו ההגנה האחרון כנגד איבוד נתונים וזאת מכיוון
שהם השיטה הכי פחות נוחה והכי פחות ממוקדת להתגברות על אובדן כזה. (לקוח מwikipedia)

מדוע יש צורך לבצע גיבוי?
ישנן 2 סיבות לביצוע גיבויים:
  1. נזק פיזי - כל אמצעי אחסון יכול להיהרס, זאת עובדה פשוטה. במידה ואמצעי אחסון אחד יהרס השני ימשיך וישמור לנו על המידע. שום אמצעי איננו חסין תקלות. אבל במידה וההסתברות שאמצעי אחסון כלשהו ייהרס הינה 5% ההסתברות ששני אמצעי האחסון יהרסו בו זמנית היינה 0.25% בלבד.
  2. נזק לוגי - המידע שונה/נמחק/נערך. המידע אותו אתם צריכים שונה באופן כלשהו על ידי גורם אחר (או שסתם מחקתם אותו).
מדיות אחסון
בעיקרון ישנם מס' אופציות בנושא המדיה שתאחסן את הגיבוי שלנו, להלן טבלה המפרטת בקצרה את המדיות השונות הזמינות למטרה זו

נפח *כתיבה מחדש מחיר
CD 700MB אין זול מאוד
DVD 4.7G אין זול
DOK 1G - 64G יש משתנה לפי הנפח
קשיח חיצוני 80G - 1.5T יש משתנה לפי הנפח
* כתיבה מחדש - האופציה לערוך את המידע לאחר שנכתב במידה (לא מתיחס לCD/DVD-RW)

חשוב להבין על איזה מדיה לגבות מידע מסויים בהתאם לזמינות של המדיות אחסון ולמחיר שלהם יחסית לנפח שאתם רוצים לגבות.

מה לגבות?
זאת הבעיה המרכזית של האנשים, להחליט מה לגבות.
עליכם להכין רשימה בראש בה תדרגו את רמת החשיבות של מידע מסויים וכן את הנפח שמידע הזה תופס, להלן טבלה לדוגמא:

סוג מידע נפח חשיבות **קבוע/משתנה
סיסמאות 1 5 משתנה
מועדפים 1 5 משתנה
מסמכים 3 5 משתנה
תמונות משפחה 4 5 קבוע
***פורנו 5 1 קבוע
סרטים 5 1 קבוע
הגדרות 1 5 משתנה
* המספרים בטבלה מסודרים לפי: 1 = קטן/נמוך | 5 גבוהה/חשוב
** קבוע/משתנה: האם המידע משתנה באופן סדיר או שהוא נשאר קבוע ולא משתנה
*** אני לא אומר שיש לכם פורנו במחשב, זאת רק דוגמא

לאחר שהחלטתם מה חשוב לכם לגבות עליכם לראות להיכן לגבות את המידע, זה תלוי בעיקר באופי שלו, האם הוא קבוע או משתנה. במקרה של מסמכים סביר להניח שאתם
עורכים את המסמכים הללו מדי פעם ולכן כתיבתם על מדית אחסון שאי אפשר לשנות עליה את המידע פוגמת ביעילות הגיבוי.
תמונות וסרטים אשר לרוב הינם מידע שאיננו משתנה ניתן לשמור על CD/DVD בהתאם לנפח.
מסמכים והגדרות אשר משתנים פעמים רבות עדיף לשמור על מדיה כגון DOK או דיסק קשיח.

גיבוי VS סנכרון
גיבוי וסנכרון מבצעים דבר דומה אבל שונה באופן מהותי יחיד.
גיבוי מאחסן עותק של מידע כפי במצב שבו הוא נמצא כרגע, סנכרון לעומת זאת מבצע "עותק מראה" של המידע בלי קשר למצב של המידע עצמו כמו כן על מנת לבצע סנכרון על
המידע להיות במדיה מסוג DOK/HDD לדוגמא:

מקרה א' - גיביתי תיקייה בגודל של 10Mb על DOK בתאריך 1.12.08.
מקרה ב' - סנכרנתי תיקייה בגודל של 10Mb על DOK בתאריך 1.12.08.

בתאריך 2.12.08 מחקתי קובץ חשוב מהתיקייה שלי.

במקרה א' - אני יכול לקחת את המידע מהDOK מאחר והוא גובה ב1.12.08.
במקרה ב' - במידה והDOK יסונכרן לתיקייה שלי בתאריך 2.12.08 הקובץ שנמחק בתיקייה שלי ימחק גם מהDOK ואז איבדתי את הקובץ שרציתי. במידה ולא יבוצע סנכרון יהיה מדובר בגיבוי רגיל לכל דבר.

אז איך אני מגבה?
אופן הגיבוי מתחלק ל2 סוגים בעיקר:
  1. ידני - אתם מעתיקים ידנית את המידע מהמקור למקום אחסון משני.
  2. אוטומטי - ישנו מגוון רחב של תוכנות יעודיות שעוזרות לכם לגבות מידע.
מכיוון שאני סבור שרוב האנשים יודעים איך לבצע העתקה ידנית של מידע אני אעסוק בעיקר באופציה השניה, גיבוי אוטומטי.
ישנו מגוון רחב של תוכנות יעודיות לגיבוי, חלקן בתשלום וחלקן בחינם (נחשו לבד מה לבחור).

להלן מס' תוכנות לגיבוי, יש עוד תוכנות רבות נוספות:
  1. CruzerSync - מגיע כחלק ממערכת הU3 בDOKים של סאנדיסק.
  2. MozBackup - תוכנת גיבוי יעודית לFIREFOX - לינק
  3. SyncBack - תוכנת סנכרון (יש גם גרסה חינמית - לינק
  4. לרוב הדיסקים הקשיחים החיצוניים מגיעים יחד עם תוכנת גיבוי יעודית של החברה בה יוצרו.
  5. Replicator - תוכנת גיבוי/סנכרון עם הרבה אופצית מתקדמות - לינק
למתקדמים - IMAGE
בעיקרון מדובר על "גיבוי" של כונן שלם. למה זה טוב? פשוט, בעיקר לכוננים שמאחסנים את מערכת ההפעלה/תוכנות.
הדוגמא הכי פשוטה בנושא הזה הוא גיבוי של כונן ה"C" במחשב שעליו הותקנו מערכת ההפעלה + תוכנות נוספות, במידה והמערכת מפסיקה לתפקד, ניתן לשחזר את כל הכונן
מה IMAGE שלו תוך דקות ספורות ובכך להימנע מהצורך להתקין מחדש כל תוכנה בנפרד.
מומלץ לבצע IMAGE שכזה לקשיח הראשי שלכם לאחר ההתקנה הראשונית השלמה (המצב בו על המחשב רק הותקנו מערכת ההפעלה, דריברים ותוכנות עיקריות) וכן פעם
בX זמן על מנת שבמידה ותבצעו שחזור שכזה לא תעבדו יותר מדי מידע. "גיבוי" שכזה מבוצע בעיקר על מדיות בעלות נפח אחסון גדול כגון קשיחים חיצוניים או DVD (לרוב ניתן
לפצל IMAGE בודד למס' קבצים)

הדוגמאות הנפוצות (ובתשלום) לתוכנות מהסוג המדובר הינן Symantec Ghost ו- Acronis True Image אך יש גם תוכנה חינמית עליה אני ממליץ בשם DriveImage
XML לינק.

מתי לגבות?
ההחלטה לגבי זמני הגיבויים וכמות הגיבויים תלויה בעיקר במידע שלכם. ההמלצות שלי:

ביצוע IMAGE - על בסיס חודשי
גיבוי של הגדרות/סיסמאות - על בסיס שבועי
גיבוי של קבצים חשובים - על בסיס הכתיבה/יצירה שלהם. כתבתם מסמך חשוב, בצעו גיבוי מיידי.

אי ביצוע גיבוי בפרקי זמן קבועים הורסת את יעילות הגיבוי שביצעתם מאחר ומידע רק יכול היה להצטבר בפרק הזמן שבו לא גיביתם את המידע שלכם.

RAID בתור גיבוי
הסבר מפורט על רייד אפשר למצוא בפורום - מערך Raid - איך זה עובד?

בעיקרון ישנם שני מערכי רייד עיקריים שנועדים ל"גיבוי" RAID1 וRAID5.
אבל , מטרת ה"גיבוי" שמבצע הרייד היא אחרת מביצוע גיבוי רגיל. מערכי רייד אלו נועדו לשפר את שרידות המידע. כלומר למנוע מצב בו כונן קשיח מת והעבודה שמבוצעת על
המחשב הולכת לאיבוד. אולם אין זה מונע מהמידע להימחק.

אז למה לבצע רייד בכל זאת?
הסיבה לכך היא פשוטה, גיבוי רגיל הוא צורה נוחה מאוד לשמירה על מידע כאשר אנחנו מדברים על נפחים סבירים של עד 1000 ג"ב. אבל מה עושים כאשר יש לך מידע בנפח
של עשרות טרה בייט? במקרה הזה גיבוי מלא מאבד את התועלת שלו מכיוון שיש צורך לרכוש פי 2 יותר אחסון על מנת לגבות את המידע.
רייד איננו מונע מהמידע להימחק אבל הוא נותן שרידות למערכת למקרה של הרס של קשיח בודד (או יותר).

לסיכום
לסיכום אני מקווה שהמאמר הזה הפנה את תשומת לבכם לחשיבות הגיבוי הנכון כמו גם לחשיבות תדירות הגיבוי עצמו.
2 הדברים החשובים ביותר בגיבוי הינם כמות העותקים שאתם יוצרים למידע ותדירות הגיבוי, גיבוי מרובה וקבוע יכול להציל אתכם מבעיות רבות ומאובדן מידע קריטי.
Device: Gnote ROM: CM9 #7 Kernel: stock Modem:LB2
Main: E8400, Asus P5Q pro, 2*2gb G.skill PI DDR900, Perc 5/i HD103UJx4 RAID5 , wd3200aaks, HD4850, P180, VX450W, audigy 2 zs platinium pro, HD595, DELL 2709W
ביקורות: 7ZIP , Thermalright HR-5 , Arctic-Cooling Accelero S1 Rev.2 , Scythe Kaze Master 5.25, Cruzer Titanium ,Seagate FreeAgent USB 2.0 500gb, WD My Book Home Edition 500gb otterbox impact, Scythe Kamazo 2 eSata, iTwin
iakovl לא מחובר   הגב עם ציטוט
ישן 03-01-09, 21:18   #2 (קישור ישיר)
IO OwneR

סמל האישי של cupra

אחלה מאמר\מדריך יעקוב, תודות
Lian-Li P80 mod | Corsair CMPSU-HX1000 | 2x Dell 2407WFP |

Custom Built
Phase Change Unit
| Custom Built Water Cooling System (X2) | ln2/dice pot by Kingpin - Dragon extreme

LapTop: Lenovo yoga 2 pro - 13.3 QHD, Core i7 4500U, 8GB, SSD 256G

Old/Sold
NEXUS One ; HTC Desire HD ; Galaxy NEXUS ; NEXUS 4

Current LG G2 32GB + NEXUS 7 + IPAD 3

Join the IOpanel HWBOT
Team | Join the IOPanel world Community Grid Team | Join the IOPanel Super Pi DB
cupra לא מחובר   הגב עם ציטוט
ישן 03-01-09, 21:23   #3 (קישור ישיר)
IO Chats

סמל האישי של Lior.T

שלח הודעה דרך MSN אל Lior.T

הגיע הזמן , מדריך מצויין !
תודה רבה .

HTC Desire Bravo SLCD S-OFF - ROM: 2.2 FroYo SENSE LeeDrOiD V2.3d (NextRom 1.7.1 HEBREW RTL) - KERNEL: couttstech 2.6.37 OC 1190Mhz@875MV - THEME: smooth sense 1.0
Lior.T לא מחובר   הגב עם ציטוט
ישן 03-01-09, 21:44   #4 (קישור ישיר)
IO Addict

סמל האישי של Andrew

שלח הודעה דרך SKype אל Andrew

תודה רבה,

תוכל לפרט יותר על התוכנות לסנכרון/גיבוי ל HDD

Rig I | 2600K @ 4.5Ghz | DZ68DB | SSD 320 160GB | Mushkin 4Gbx2 | Seasonic MII-12 520W |

HTPC [XBMC 10.1] | E2160 @ 3Ghz | IP-35E | Gskill 1Gbx2 + 2Gb | HD2600 | Hec Silent Pro 375W |

Laptop | Dell Studio 1555 |

Phones | Nexus 4 | CM10.1@NightlyMod |
Andrew לא מחובר   הגב עם ציטוט
תגובה

הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא