IOPanel

חזור   IOPanel > חומרה > אחסון
עמוד ראשי הירשם חיפוש הודעות מהיום סמן פורומים כנקראו

אחסון דיסק קשיח , דיסק און קי , כונני SSD , דיסקים קשיחים חיצוניים , אמצעי אחסון מתקדמים , פתרונות NAS , RAID ותמיכה טכנית.

חומרה : אחסון

מתלבט בין קשיח 1 טרה לבין 2 500 ברייד 0 , + עצת גיבוי

קראתי ששני דיסקים ברייד 0 אמורים לתת שיפור מהירות במולטיטסקינג (נושא חשוב לי) ואולי בעוד תחומים. וגם התנסיתי בזה בפועל ...
תגובה

קישור חוזר הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
ישן 20-01-10, 11:46   #1 (קישור ישיר)
IO Member

ברירת מחדל מתלבט בין קשיח 1 טרה לבין 2 500 ברייד 0 , + עצת גיבוי

קראתי ששני דיסקים ברייד 0 אמורים לתת שיפור מהירות במולטיטסקינג (נושא חשוב לי) ואולי בעוד תחומים.
וגם התנסיתי בזה בפועל בעבר, אמנם לא "מדדתי" אך חשתי שיפור מסוים במהירות (אציין כי זה לא לגמרי בדוק משום שנוספו משתנים נוספים לשם).
מצד שני, גם קראתי "אזהרות" לא להיכנס בכלל לנושא הרייד למיניהם, במיוחד למי שלא בקי טכנית בנושאים מהסוג (תקלות אפשריות שאנשים התנסו בהם וכו').
מתלבט כרגע בין 1 טרה ללא רייד, ל- 2 500 ברייד 0.
אשמח לשמוע דיעות.

נושא הגיבוי:
בעבר עבדתי ברייד 1, בעיקר משיקולי גיבוי (כמובן שזה נותן גם יתרון לשרידות ),לא יודע אם זה קשור, אך נדפק לי משהו או במערכת ההפעלה, או בלוח , שפתאום התאפס לו והיה דרוש תיקון של טכנאי עם התקנה מחדש של מערכת ההפעלה. וגם שיחזור לאחר תקלה כזו כשאתה ברייד מהסוג הוא קצת סיפור, צריך לגבות את כל המידע במקום אחר וכו' (כנ"ל אם משנים למשל סוגי רייד , כמדומני ).
החלטתי הפעם לרדת מזה (גם כי זו הוצאה כפולה על אותו נפח, גם כי זה עלול להוריד בביצועים, למרות שקראתי כאן שלא, רעש כפול- נושא שגם חשוב לי, וגם מה"אזהרות " וההתנסות הנ"ל) ולגבות בדיסק חיצוני (תוך ידיעה שגם בו עלולות לצמוח בעיות אמינות).
עיקר החומר שחשוב לי לגבות, ושלא אוכל כמובן לשחזרו, הם צילומים דיגיטליים שאני מרבה לעשות.
אני צורב גם כגיבוי במקביל על דיסקים, אך כידוע גם זה לא מבטיח אמינות גבוהה.

נערך לאחרונה על ידי rock, 20-01-10 בשעה 12:10.
rock לא מחובר   הגב עם ציטוט
ישן 20-01-10, 14:18   #2 (קישור ישיר)
IO Gadgets

סמל האישי של iakovl

רייד 0 נותן עוד מהירות, זה עובדתי.
שימוש אבל ברייד 0 ללא גיבוי קבוע שקול מבחינתי להתאבדות ולכן זאת לא אופציה מבחינתי

רייד 1 הוא לא גיבוי, לא היה גיבוי ולעולם לא יהיה גיבוי. רייד 1 הוא שרידות בלבד

שימוש ברייד 0 + גיבוי של הרייד = פתרון מעשי ובטוח יחסית. יש לך גם בחתימה שלי "מאמר" קצר על גיבוי
Device: Gnote ROM: CM9 #7 Kernel: stock Modem:LB2
Main: E8400, Asus P5Q pro, 2*2gb G.skill PI DDR900, Perc 5/i HD103UJx4 RAID5 , wd3200aaks, HD4850, P180, VX450W, audigy 2 zs platinium pro, HD595, DELL 2709W
ביקורות: 7ZIP , Thermalright HR-5 , Arctic-Cooling Accelero S1 Rev.2 , Scythe Kaze Master 5.25, Cruzer Titanium ,Seagate FreeAgent USB 2.0 500gb, WD My Book Home Edition 500gb otterbox impact, Scythe Kamazo 2 eSata, iTwin
iakovl לא מחובר   הגב עם ציטוט
ישן 20-01-10, 15:39   #3 (קישור ישיר)
IO Member

ציטוט:
פורסם במקור על ידי iakovl צפה בהודעה
רייד 0 נותן עוד מהירות, זה עובדתי.-תוספת ממש מורגשת ?(כי אם זה בשוליים, מעדיף דיסק אחד, כאמור, פחות רעש, נושא חשוב לי ביותר).
שימוש אבל ברייד 0 ללא גיבוי קבוע שקול מבחינתי להתאבדות ולכן זאת לא אופציה מבחינתי- זה לא שונה במובן הזה מהאופציה השנייה שהצגתי , לעבוד עם דיסק אחד , ללא רייד בכלל.
בכל אופן כאמור כוונתי הייתה לעבוד עם גיבוי של דיסק חיצוני.

רייד 1 הוא לא גיבוי, לא היה גיבוי ולעולם לא יהיה גיבוי. רייד 1 הוא שרידות בלבד- נכון, אך בכל זאת אם נדפק לך לגמרי דיסק אחד, אתה נשאר עם הנתונים בשני.

שימוש ברייד 0 + גיבוי של הרייד = פתרון מעשי ובטוח יחסית. יש לך גם בחתימה שלי "מאמר" קצר על גיבוי
תוכל לינק? לא מצאתי (באותה הזדמנות, איך עושים כאן חיפוש יעיל, מקלידים מילים מהנושא?)
ישן 20-01-10, 15:53   #4 (קישור ישיר)
IO Gadgets

סמל האישי של iakovl

1.תוספת מורגשת...
2.זה שונה, האחוז כשל של קשיח 1 הוא נגיד 5%, האחוז כשל של רייד 0 יכול להיות 20% (סתם זרקתי מספרים בשביל להמחיש)
3. שרידות וגיבוי זה לא אותו דבר

הנה ה"מאמר" - [מאמר] גיבוי, למה וכיצד צריך לעשות גיבויים
Main: E8400, Asus P5Q pro, 2*2gb G.skill PI DDR900, Perc 5/i HD103UJx4 RAID5 , wd3200aaks, HD4850, P180, VX450W, audigy 2 zs platinium pro, HD595, DELL 2709W
ביקורות: 7ZIP , Thermalright HR-5 , Arctic-Cooling Accelero S1 Rev.2 , Scythe Kaze Master 5.25, Cruzer Titanium ,Seagate FreeAgent USB 2.0 500gb, WD My Book Home Edition 500gb otterbox impact, Scythe Kamazo 2 eSata, iTwin
ישן 20-01-10, 16:46   #5 (קישור ישיר)
IO Member

אם כדבריך זו תוספת מורגשת, שווה לשקול.
חשוב לי לקבל שיפור פחות בנושאי גיימינג, ויותר ברב משימות בו זמנית.
באיזו מידה לדעתך זה יוסיף רעש?(שני דיסקים לעומת אחד).
בנוגע לכך שההסתברות לכשל ברייד 0 גדולה יותר , לא ידעתי (יש לזה הסבר?), קצת הפחדת אותי.
בנוגע למאמר, יפה ותורם!
לא הבנתי רק דבר אחד, כשאתה כותב: "אבל מה עושים כאשר יש לך מידע בנפח של עשרות טרה בייט?",
זה מופיע במקום בו אתה נותן נימוק למה עושים בכל זאת רייד, לא ברור לי.
תראה, כפי שאמרתי, הגיבוי הכי קריטי לי הוא צילומים דיגיטליים (כל דבר אחר כמעט ניתן לשיחזור, גם אם זה כרוך בעבודה מעצבנת).
לא הולך על רייד 1.
מתכנן או דיסק אחד, או רייד 0, עם גיבוי בצורה זו או אחרת בכונן חיצוני, ובמקביל אני גם צורב על מדיות סי די /דיוידי .
מה דעתך?
ישן 20-01-10, 18:04   #6 (קישור ישיר)
IO OC Master

סמל האישי של eyal_ma

לי נראה שאין לך ממש ניסיון בכך.
דווקא raid1 אמור לתת לך פתרון טוב יותר למקרה וכונן אחד נופל, אתה יכול לנתק אותו, ולעלות את המחשב עם הכונן השני, ואז אתה לא מאבד דבר.
אם זה מפחיד אותך והסתבכת איתו בעבר, אז הידע שלך שואף לאפס בכל מה שקשור לתקלות של raid.

עבודה ב raid0 כאשר יש לך דברים שמבחינתך הם סופר קריטיים, אז מספיק שבוע שלא טרחת לגבות, והולכת כל העבודה לזבל במקרה ויש לך כשל באחד מהדיסקים.
אפילו הפסקת חשמל תוך כדי עבודה, יכולה לגרום ל raid0 לצאת מסנכרון, ובלי עזרה או ידע לא תוכל לשחזר את המידע אם אין לך גיבוי עדכני מספיק.

דעתי היא שתקנה דיסק של 1TB מהיר (WD black או ה F3 שהרבה אוהבים), ותשתמש בו, ותעשה גיבויים.

אם היה לך ידע טכני, הייתי מציע לך לעשות raid5 עם 3 דיסקים, ואז גם אם הולך דיסק אחד או מאבד סנכרון בגלל הפסקת חשמל, אתה ממשיך לעבוד בזמן שהמחשב עושה rebuild באופן אוטומאטי. יעבוד קצת לאט אבל אתה לא מאבד כלום והמחשב לא מושבת.

לי גם יש raid0 על הדיסקים הראשיים, אבל הם משמשים רק את מערכת ההפעלה, ואת כל המידע החשוב אני לא שומר עליהם בכלל, אלא על דיסק יחיד נפרד אשר מגובה פעם ב 3 ימים.
גם אם הולך הדיסק של מערכת ההפעלה, אני לא מאבד שום מידע ועדיין יש לי את המהירות והביצועים שני צריך.

אם אתה רוצה raid0 בשביל משחקים, לדעתי זה מיותר לגמרי.
eyal_ma לא מחובר   הגב עם ציטוט
קישור פירסומי
ישן 20-01-10, 19:10   #7 (קישור ישיר)
IO Member

ציטוט:
פורסם במקור על ידי eyal_ma צפה בהודעה
לי נראה שאין לך ממש ניסיון בכך.
דווקא raid1 אמור לתת לך פתרון טוב יותר למקרה וכונן אחד נופל, אתה יכול לנתק אותו, ולעלות את המחשב עם הכונן השני, ואז אתה לא מאבד דבר.
אם זה מפחיד אותך והסתבכת איתו בעבר, אז הידע שלך שואף לאפס בכל מה שקשור לתקלות של raid.

עבודה ב raid0 כאשר יש לך דברים שמבחינתך הם סופר קריטיים, אז מספיק שבוע שלא טרחת לגבות, והולכת כל העבודה לזבל במקרה ויש לך כשל באחד מהדיסקים.
אפילו הפסקת חשמל תוך כדי עבודה, יכולה לגרום ל raid0 לצאת מסנכרון, ובלי עזרה או ידע לא תוכל לשחזר את המידע אם אין לך גיבוי עדכני מספיק.

דעתי היא שתקנה דיסק של 1TB מהיר (WD black או ה F3 שהרבה אוהבים), ותשתמש בו, ותעשה גיבויים.

אם היה לך ידע טכני, הייתי מציע לך לעשות raid5 עם 3 דיסקים, ואז גם אם הולך דיסק אחד או מאבד סנכרון בגלל הפסקת חשמל, אתה ממשיך לעבוד בזמן שהמחשב עושה rebuild באופן אוטומאטי. יעבוד קצת לאט אבל אתה לא מאבד כלום והמחשב לא מושבת.

לי גם יש raid0 על הדיסקים הראשיים, אבל הם משמשים רק את מערכת ההפעלה, ואת כל המידע החשוב אני לא שומר עליהם בכלל, אלא על דיסק יחיד נפרד אשר מגובה פעם ב 3 ימים.
גם אם הולך הדיסק של מערכת ההפעלה, אני לא מאבד שום מידע ועדיין יש לי את המהירות והביצועים שני צריך.

אם אתה רוצה raid0 בשביל משחקים, לדעתי זה מיותר לגמרי.
תודה על "הציונים" שאתה נותן לי, מבלי שניגשתי להיבחן...
לא טענתי שאני מומחה בנושא, אחרת לא הייתי נכנס לכאן ושואל.
למרות שמה שכתבת לא סותר בהרבה את דברי (על היתרונות ברייד 1 וכו' ועל הצורך לגבות את הנתונים אם אתה משנה סוג רייד).
אני יודע שזה כנראה מקרי לחלוטין, אבל עובדתית עבדתי גם ברייד 1 ושם נדפק לי, ועבדתי מעל לשנה ברייד 0 ולא היה כלום.
וכשעברתי מ-1 ל-0 היה כמובן צורך לגבות קודם את כל הנתונים במקום אחר.
פירטתי את סוג הגיבויים שחשובים לי.
כתבתי שאני לא רוצה רייד 1.וגם לא 5.
פירטתי כיצד בכוונתי לגבות.
אם תשים לב למה שכתבתי, הרייד 0 לא נעשה למטרת ביצועים במשחקים, אלא מסיבות אחרות.
הדבר שבכל זאת תרמת לי כאן הוא הרעיון , ששמעתי כבר עליו, של מערכת הפעלה היושבת בנפרד וכו'.
אם תוכל לפרט איך זה בדיוק נעשה, עד כמה יש בכך יתרונות משמעותיים וכו'.
מתאר לעצמי שמערכת ההפעלה יושבת על שני דיסקים קטני נפח מהירים, ובנוסף דיסק למידע.
עד כמה זה רועש?

נערך לאחרונה על ידי rock, 20-01-10 בשעה 19:23.
ישן 20-01-10, 21:03   #8 (קישור ישיר)
IO Member

האמת לאחר קריאה של כמה דברים, ביניהם זה ,
אני קצת חושש ללכת על הרייד 0. לא הייתי מודע לפני כן שהוא מגביר כל כך את הסיכון לכשלים.
מה עוד שהוא כותב שם (מקווה שזה מבוסס, ולא בגלל הניסיון הלא טוב שלו עם הנושא) שהשיפור במהירות לא משמעותי ובא לידי ביטוי ממשי רק במקרים מאד ספציפיים (אם כי הוא מציין שם הרבה פעמים שזה זניח לגיימינג, שפחות קריטי לי,אבל גם לנושאים אחרים).
אם בכל זאת חשוב לי לקבל שיפור מהירות קריאה כתיבה מה אתם מציעים לי ? רייד 5 לא נראה לי שאלך עליו.
כדאי מע' הפעלה בדיסק נפרד? כותבים שם שגם זה לא נותן הבדל משמעותי,
למשל:
"ציטוט
אני רוצה כונן נפרד למערכת ההפעלה כדי שלא תגזול מהירות קריאה והורדה משאר האפליקציות,

אתה כנראה לא ממש מתמצא בארכיטקטורה של מחשבים (כמו 99% מהמשתמשים ובצדק גמור) - כל התעבורה עוברת בסוף על אותו באס (FSB) ולכן אין לזה ממש השפעה. תעשה ניסיון בכל מערכת קיימת למשל להעתיק קובץ גדול מדיסק אחד ל-DOK ובמקביל לעשות ZIP לקובץ גדול מהדיסק השני. מיד תראה איך מהירות העברת הנתונים בשתי האפליקציות (העתקה וZIP) יורדת פלאים בשל השימוש באותו באס.

דווקא העברה מכונן לכונן היא איטית בהרבה מהעברה באותו כונן ולכן השאיפה היא לקחת מעט כוננים גדולים ככל האפשר כדי להמנע מכך.
בנוסף, ריבוי כוננים (ביחוד מיושנים) יגרום לתוספת רעש, חום והספק למערכת ובכך לפגוע ביציבותה וברמת הרעש שהיא מפיקה בזמן העבודה"
.

(למה הלינקים יוצאים ב"סינית"?).

HWzone - ?�?×?¨ ?”?�?—?©?‘?™?� ?”?™?©?¨?�?�?™ - WD Raptor 74GB 10K - ?‘-580 ?©"?— - ?�?©?×?�?�? - ?¢?�?•?“ 1
HWzone - ?�?×?¨ ?”?�?—?©?‘?™?� ?”?™?©?¨?�?�?™ - בניית מערך כוננים למחשב גיימינג - 1500 &
HWzone - ?�?×?¨ ?”?�?—?©?‘?™?� ?”?™?©?¨?�?�?™ - ?©?—?–?•?¨ ?�?™?“?¢ ?�?�?¢?¨?� RAID0 - ?›?� ?¢?–?¨?” ?×?×?§?‘?� ?‘?‘?¨?›?” - ?¢?�?•?“ 1

נערך לאחרונה על ידי rock, 20-01-10 בשעה 21:24.
ישן 20-01-10, 21:22   #9 (קישור ישיר)
IO Gadgets

סמל האישי של iakovl

ציטוט:
פורסם במקור על ידי rock צפה בהודעה
לא הבנתי רק דבר אחד, כשאתה כותב: "אבל מה עושים כאשר יש לך מידע בנפח של עשרות טרה בייט?",
זה מופיע במקום בו אתה נותן נימוק למה עושים בכל זאת רייד, לא ברור לי.
אני מדבר על מקרים כמו שלי, ברגע שהנפח של המידע שאתה מאחסן עובר את הX טרה בייט לא משתלם לעשות גיבוי של 1:1
אני יושב כרגע עם 4 כונני טרה ברייד 5, כי פשוט לא משתלם לעשות גיבוי במקרה שלי.

רעש של 2 קשיחים היום הוא לא גדול יותר מקשיח אחד... שוב תלוי באיזה קשיח מדובר, ה4 קשיחי F1 שלי יחסית שקטים.

רייד 0 מגביר את המהירות קריאה/כתיבה, מדובר על דברים בפועל, למשל פה:
Next Level Hardware.com: Seagate 7200.11 Raid 0 Results
ישן 20-01-10, 21:46   #10 (קישור ישיר)
IO Member

וואאו, איזה הפרש בביצועים.
אני יוצא כבר מבולבל.
מה עם הדברים שהבאתי,שכתב ההוא מהאתר השני?
ישן 20-01-10, 21:52   #11 (קישור ישיר)
IO Gadgets

סמל האישי של iakovl

אין מה להיות מבולבל, אם מהירות כתיבה של קשיח 1 היא X המהירות של 2 קשיחים ברייד 0 היא Y שהיא 2X>Y>X המהירות היא לא פי 2 אבל עדיין גדולה מקשיח בודד.

לגבי מה שאומרים בHW... לא אומרים שם שום דבר מיוחד, כתיבה/קריאה של מס' אפליקציות במקביל פוגעת במהירות של כל אחת מהם, זה יהיה נכון גם ברייד רק שאם בקשיח בודד המהירות תהיה קטנה מX (מהחלק הראשון שהסברתי) המהירות ברייד תיהיה קטנה מY שגם ככה גדול מX
ישן 20-01-10, 22:06   #12 (קישור ישיר)
IO Member

הציטוט שהבאתי לעיל מתיחס באמת יותר לנושא דיסק נפרד למערכת ההפעלה.
אבל הוא מדבר שם גם על כך שלא יורגש שיפור משמעותי (מה שנראה אחרת במה שהבאת ובדברים נוספים שקראתי במקומות אחרים) .
הדילמה היא בכך שזה סוג של טריידאוף, כלומר, מצד אחד נראה שאקבל שיפור במהירות הקריאה/כתיבה, ומצד שני מפחיד אותי הגדלת הסיכון לכשל ברייד 0.
ואני לא מומחה טכנית, בטח פחות מההוא ב- hw.
כך שזה קצת מפחיד.
לגיבוי נניח אשתמש , כמו שאמרתי, בדיסק חיצוני ובצריבה.
אבל כשל של הדיסק זה כמובן יותר מזה.
מה המלצתך? (אני יודע שלא קל לך במקרה הזה להגיד למישהו אחר מה כדאי...).
אגב, מתכנן f3, כאמור, או אחד טרה, או שניים 500 .

נערך לאחרונה על ידי rock, 20-01-10 בשעה 22:52.
ישן 20-01-10, 22:55   #13 (קישור ישיר)
IO Gadgets

סמל האישי של iakovl

המלצתי האישית? אם אתה באמת צריך את המהירות השתמש ב2 קשיחים של 500 גיגה בשביל רייד 0 וקשיח נוסף של 1 טרה בשביל לגבות את הרייד. זה גם נותן לך מהירות וגם ביטחון במקרה של כשל ברייד, אבל תזכור שצריך לגבות באופן קבוע
ישן 20-01-10, 23:10   #14 (קישור ישיר)
IO Member

זאת הייתה גם המסקנה הסופית בדיון הארוך ההוא ב- HW.
ונראה הפיתרון ההגיוני ביותר .
אבל אם תוכל לעזור לי עוד ביחס לדבריך - "אם אתה באמת צריך את המהירות".
גם ביחס לדברים שנאמרו באתר הנ"ל על ידי ה"מתנגד" לרייד:
RAID0" נחוץ רק למי שעובד עם כמויות מידע עצומות בזמן אמת הנכתבות/נקראות אל/מהדיסק הקשיח כמו בתחומים מסויימים של עריכת 3D או וידאו של קבצי ענק ברזולוציות גבוהות עם פילטרים מורכבים, שם הדיסק הקשיח הוא צוואר הבקבוק."

תראה הכוונה שלי הייתה לשפר ביצועים בפעילויות השגרה, העתקת קבצים, פתיחה סגירה, פקודות , לא יודע אם זה משפיע גם בסרטים, העלאת קבצים, תוכנות, תמונות, וכדו'.
אין לי את הנפחים האלו, בזמן אמת, שכתב ההוא.
מאד מפתה הרייד 0, אך דיסק הגיבוי כמובן לא יגן עלי משיחזור מע' ההפעלה, התוכנות וכו', רק מידע, אלא אם אני טועה.
ישן 20-01-10, 23:22   #15 (קישור ישיר)
IO Gadgets

סמל האישי של iakovl

ציטוט:
פורסם במקור על ידי rock צפה בהודעה
מאד מפתה הרייד 0, אך דיסק הגיבוי כמובן לא יגן עלי משיחזור מע' ההפעלה, התוכנות וכו', רק מידע, אלא אם אני טועה.
אתה טועה, פשוט עושים IMG למערכת הפעלה... אפשר לשחזר במקרה של כשל מהר יחסית
תגובה

הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא