IOPanel

חזור   IOPanel > IOPanel > ביקורות משתמשים
עמוד ראשי הירשם חיפוש הודעות מהיום סמן פורומים כנקראו

ביקורות משתמשים ביקורות משתמשים לאחר קניה של מוצרים מעולם המחשבים , טכנולוגיה וגאדג'טים

IOPanel : ביקורות משתמשים

Asus e35m1-m pro

הקדמה מזה כמה חודשים שמתי את העין שלי על פלטפורמת ה- ZACATE של AMD ובפרט על המעבד כפול הליבה הראשון ...
Comment

קישור חוזר הגדרות ביקורת אפשרויות הצגת נושא
<!-- google_ad_section_start -->Asus e35m1-m pro<!-- google_ad_section_end -->
Asus e35m1-m pro
פורסם על ידי raziel1981
16-08-11
ברירת מחדל Asus e35m1-m pro

הקדמה

מזה כמה חודשים שמתי את העין שלי על פלטפורמת ה-ZACATE של AMD ובפרט על המעבד כפול הליבה הראשון שיצא עבורה – ה-E350. הרעיון של פלטפורמה שמלכדת לתוך שבב אחד ליבה גרפית, מעבד כפול ליבה ובקר הזכרונות של הלוח היה נשמע טוב מדי לפספס וכל זה בצריכת חשמל מירבית אשר נמוכה מזו של מנורה ביתית.
מבחינתי, האפשרות של מערכת אשר מספיק חזקה בשביל לצפות בוידאו ב-HD ודפדוף באינטרנט וגם תדרוש מינמום חשמל כבר נשמעת לי טוב. אבל אם אפשר להרוויח על הדרך פחות חלקים בתוך המערכת בסלון (שהיתה די עמוסה מבפנים עד עכשיו),לקבל SATA III וגם 0.USB 3 באותו (כמעט) המחיר שעלה לי למכור את כל המערכת הקודמת מה טוב. בקיצור – זה נשמע כמו רעיון מצוין ל-HTPC משודרג.
לאחר סקירה של השוק, החלטתי סופית שאני הולך על הלוח של חברת ASUS מדגם E35M1-M PRO אשר גדול יותר מהלוחות של האחרים המקובלים לסוג המעבד הזה (רובם mini-ITX נכון לרגע כתיבת הסקירה הזו). הסיבה העיקרית לבחירה שלי היא מספר אפשרויות החיבור הרבות אשר הלוח מציע ולמעשה מכסה כמעט את כל צרכי החיבוריות שיש למארז שלי אשר דורש שלושה USB 2.0 HEADERS על מנת להפעיל את הפנל I/O שלו.

מה כלול בבנדל:
שני כבלי SATA III, פנל אחורי של הלוח, חוברת הפעלה, דיסק דרייברים ותוכנות.
אפשרויות החיבור של הלוח הם כדלהלן:
מאחורה:

משמאל לימין – הכי שמאלי יש לנו שתי יציאות USB 2.0 ויציאת PS/2 אשר נועדות לעכבר ומקלדת.
אחריהם יש את כניסת ה-HDMI אשר קורצת למי שחושב לכיוון ה-HTPC יחד עם יציאת ה-SPDIF לאודיו דיגיטלי. אחריו מגיע תור ה-VGA האנאלוגי הישן וה-DVI היותר מודרני. אני חייב לאמר שקצת מוזר לי שעדיין יש את יציאת ה-VGA בשלב הזה כשעל פניו היא פשוט מיותרת ומיושנת. לדעתי יכלו באותה מידה להוסיף מתאם DVI ל-VGA ולסגור את הפינה הזאת.
לאחר מכן יש לנו עוד שתי יציאות
USB 2.0 ו-E-SATA של 6.0 Gb/s שזה עדכון תקנים רצוי ומבורך. ויציאת 1394 למי שמעוניין לחבר מצלמות ישנות שעובדות עם החיבור הזה. לאחר מכן מגיע תורם של שתי יציאות ה-USB 3.0 (דרך בקר חיצוני) ושל חיבור ה-RJ45 למי שרוצה לחבר את המחשב שלו באופן קוי לרשת הביתית או ל-NAS. ואחרון חביב – יציאות האודיו האנאלוגיות הישנות והטובות.
מבפנים:
]
גוף הקירור של הלוח מכסה את ה-APU לחלוטין כשניתן להוסיף לו מאורר 80 מ"מ אשר ASUS הוסיפה לחבילה. יש לציין כי המאורר הזה די מיותר כי מדובר במעבד יחסית קריר מלכתחילה (נחזור לכך בהמשך).
בקרי הזכרונות של ZACATE עובדים על SINGLE CHANNEL של DDR3 כך שאל תתבלבלו מהמראה של שני החריצים, המערכת לא תהנה מיתרון מהירות בשל ערכות זכרונות דואליות. מגבלה נוספת של הלוח היא המהירות המותרת לזכרונות שהיא עד MHZ1333 (אלא אם כן עושים OC עצמאי אבל אז צריך להעלות את תדר השעון של ה-APU ב-20% והוא פשוט לא עושה BOOT ככה). כמו כן הלוח המדובר בניגוד לאחרים משתמש ב-DIMM רגילים ולא SODIMM (למשל כמו בלוח של חברת Sapphire).
בקצה העליון משמאל הלוח (לא נראה טוב בתמונה לצערי אבל הוא שם) ישנו כפתור טורבו שבה לתת BOOST קטן למערכת (בהיותי מאמין קטן מאוד ב"כפתורי פלא" על לוחות אם, אני מוותר על בדיקת האפשרות הזאת אך היא שם).
כמו כן הלוח מגיע עם תמיכה נטיבית ל-5 יציאות SATA III אשר מגיעות למהירות תאורטית של 6.0 Gb/s. יש לשים לב כי הלוח מגיע ללא בקר RAID משלו (אני משער שבעתיד הקרוב ייצאו גרסאות של הלוח אשר יאפשרו זאת). כמו כן, ישנן גם יציאת 1394 ו-4 חיבורים פנימיים של onboardUSB 2.0. שזה 2 יותר ממספר החיבורים שיש ל-RAMAPGE III FORMULA שהוא לוח ATX מלא אשר מלא בכל טוב.
חריצי הרחבה של הלוח מאפשרים pci-express 2.1 במהירות של X4 , חריץ pci-express 1.0 ושתי חריצי PCI מהסוג הישן.
בתחתית הלוח יש מלבד החיבורים הסטנדרטיים (SPDIF,24 פינים של ATX, 4 פינים למעבד, חיבור לאודיו של המארז מקדימה), חיבור COM וחיבור מקבילי (parallel). שגם הם לדעתי מיותרים בלוח חדש, אבל שיהיה...
מבחינת ה-BIOS, כאן נתקלתי בבעיה שרצוי לציין אותה לכל מי שמתכוון להשתמש במערכת הזאת ל-HTPC – ממשק ה-UEFI של הלוח אינו מופיע בהפעלת המחשב כשהמחשב מחובר ל-HDTV כמו שמחובר אצלי בבית. אמנם הצלחתי לעשות את ה-TWEAKS שהייתי צריך על ידי חיבור המחשב באופן זמני למסך רגיל, אך לצערי שכחתי לקחת תמונות בעת שעשיתי זאת. מה שאני יכול לאמר לגבי הממשק (אחרי שהצלחתי להפעיל אותו סוף כל סוף), זה שהוא נוח מאוד ומביא שינוי מרענן על הביוס הישן שכולנו מכירים מימי ה-XT . אפשר להתשמש בממשק ה-UEFI "הקליל" יותר שמוגדר כ-EZ Mode או במצב המתקדם יותר שלמעשה דומה מאוד ל-BIOS הרגיל. אחד היתרונות הגדולים אשר ה-UEFI לכאורה מציע הוא השימוש בעכבר בביוס, אך לצערי הוא אינו הגיב לעכבר האלחוטי שמשמש את ה-HTPC שלי. לעומת זאת העכבר/ג'ויסטיק של המקלדת HTPC דווקא כן נקלט אבל באופן משובש מאוד ולמעשה גם היה חסר תועלת. בכל אופן, את השינויים הנדרשים עשיתי באמצעות המקשים של המקלדת.

Overclocking:
ה-Setup:
לוח אם: Asus E35M1-M Pro
מעבד: AMD E350 APU + Radeon HD 6310
זכרון:MHZ 1600 CL9 G.Skill Ripjaws 4GB יחיד
אחסון: 3 כונני 1.5TB של Seagate + 1 TB של חברת F3 Spinpoint 103SJ Samsung (ישמש בתור כונן הפעלה)
שונות: כרטיס הרחבה PCI של חברת Dynamode (בכל זאת הייתי צריך 6 יציאות SATA ולא רק 5)
ספק כוח: Seasonic מסוג FL 460-X
מערכת ההפעלה: Windows 7 Ultimate 64 bit
הלוח מגיע עם תוכנת ה-ASUS TURBO V המוכרת וכל סוויטת הכלים שלה. השימוש בתוכנה קל ונוח וניתן לתת לה לעשות OC עצמי בלחיצת קליק והיא מייצבת את ה-OC בלי שתעשו כלום חוץ מלצפות במחשב מרסט את עצמו פעם-פעמיים. מה שקיבלתי לאחר השימוש ב-TURBO V, זה האצה ב-3%.

לפני:

אחרי:

למי שלא מכיר, כך נראית התוכנה:

יש להעיר כי אחד הדברים המעצבנים זה שאין אפשרות ל-OC נפרד לליבה הגרפית אשר ב-APU אלא רק OC ישיר למעבד.
ניתן גם לעשות OC לפי הגדרות המשתמש דרך ה-UEFI אבל מבירור מקדים שעשיתי ה-ZACATE נוטים להיות בעיתיים ל-OC. כמובן שיש מקום לבירור נוסף בנושא אך אני משאיר זאת לידיהם המיומנות של האוברקלוקרים של הפורום.
חזרה לגוף הקירור – עם המאורר שלו הלוח נראה כך:

המאורר מגיע למהירות של עד 2000 סל"ד ומגיע עם חיבור של 3 פינים ולא PWM. בד"כ זה אומר שצריכים להיות מוטרדים מרעש אך אני יכול לאמר בכנות כי עם האוזן כמעט צמודה למאורר, לא שמעתי אותו.

קצת מבחני מאמץ וטמפרטורות:

SuperPi 1.5 (decimal mod version)

3D Mark 11

Ambient 25°C (לאחר כשעתיים של מזגן שהוגדר לעבוד בטמפ' הזו)

Idle

Load

מכיוון שמדובר במעבד + מעבד גרפי ביחד, ראיתי לנכון לבחון את הטמפ' פעם עם FURMARK ופעם עם PRIME 95 בשביל לבחון את ה-APU באופן אובייקטיבי.
תחת 95 PRIME (מהדורת 64 ביט):

תחת FURMARK:

בבירור יש פה בעיה במדידה. לכאורה GPU-Z רואה טמפ' שונה מזו שהתוכנת בקרה של ASUS רואה ובעצם שניהם מדווחים תוצאות שונות לחלוטין מ-FURMARK (מתחילה לי נוסטלגיה לפסיכומטרי בנקודה הזאת). אז נתחיל בתהליך אלימינציה –
1) מן הסתם 49- מעלות צלזיוס אין לי בסלון. אז GPU-Z משקר.
2) אם באמת הליבה הגרפית היא ב57 מעלות אז איך המעבד לא מתחמם יותר כי הרי הוא בעצם אחד עם הליבה הגרפית. כנראה שגם FURMARK לא בדיוק אמין.

המסקנה היא שהתוכנה של Asus היא כנראה הכי אמינה למדידות הללו. רואים כי גם במאמץ של הAPU מבחינה חישובית וגם מאמץ שלו מבחינה גרפית הטמפ' מעולות בסה"כ.
אין ספק שגוף הקירור מקרר באופן מאוד יעיל את ה-APU החסכוני והקריר של הלוח. אם נקח בחשבון שמדובר בסה"כ במאורר 80 מ"מ ב-2000 RPM, סביר להניח שגם בלעדיו הטמפ' יהיו מאוד נמוכות כך שעל פניו בהחלט אפשר להשתמש בלוח הזה כבסיס למערכת פאסיבית לחלוטין.

מחיר: 690 ש"ח ב-KSP נכון לעת כתיבת סקירה זו.

סיכום: כמערכת HTPC מדובר לדעתי על הלוח האולטימטיבי עבור מדרגת ה-value. אתם מקבלים USB 3, SATA III,11 DIRECTX, הספק חשמלי של כלום (יחסית למחשבים אחרים), תמיכה נטיבית ב-HDMI ועוד בשביל סכומים מינימליים (שוב...הכל יחסי). מצד שני...כוח העיבוד שלו חלש, אפילו חלש מאוד. בתור מישהו שקרא את הביקורות הראשונות שהשוו לcore i5 ושאר מעשיות שכאלו, אני יכול להגיד שאין שום מקום להשוות. מדובר במעבד חביב אבל חלש שיותר נכון להשוות אותו מול ה-AthlonX2 או מול הסמפרון 140 (להתייחס לכך שהיה לי אחד כזה עד לא מזמן, אני יכול באמת לאמר שהוא מאוד מזכיר אותו ביכולות).מבחינה גרפית, המספרים מדברים בעד עצמן, לא מדובר פה ב"סוס עבודה" לגיימרים אלא יותר בחמוריקו וחמוריקו קטן במיוחד לשם הענין. זה לא הופך אותו לרע בהכרח, אלא למערכת שאינה מתאימה לגיימינג . לא שזה חידש פה יותר מדי, אבל במסגרת הסקירה הזאת צריך להגיד את זה. יש לאמר שראיתי ביקורות של מחשבים ניידים שעובדים ב-p720 עם ה-E350 ובהן רואים 30-35 FPS בחלק מהכותרים החדישים (באחרים לא) אבל הוא לא מתאים לגיימינג ברזולוציות גבוהות מזה ובטח שלא בכותרים כבדים. אולי בעתיד שיצאו דרייברים יותר בשלים עבור ה-APU, אבל עד אז...

כוח עיבוד גרפי: 3/10
כוח עיבוד: 3/10
יעילות מבחינת הספק חשמלי: 10/10
טמפרטורות: 10/10
רעש: 10/10
ערך (מחיר כנגד תועלת): 9/10
סה"כ: 7.5/10
פורסם על ידי
סמל האישי של raziel1981
IO Pro

על ידי cupra ב 17-08-11, 0:42

תודה רבה, סקירה מצויינת
על ידי iakovl ב 17-08-11, 0:45

קבל ח"ח על הביקורת
על ידי raziel1981 ב 18-08-11, 16:37

תודה ותודה
על ידי dor1000 ב 18-08-11, 16:55

יואב, ביקורת מעולה היה ממש כייף לקרוא, לגבי הלוח אין ספק שהוא מציג המון פיצ'רים מאשר שאר לוחות הE35 בטווח מחירים הללו.
על ידי iakovl ב 18-08-11, 16:57

פשוט כי יש לו יותר "שטח"
על ידי X-TeNDeR ב 18-08-11, 17:03

כל הכבוד.
הקומבו הנ"ל בהחלט מעניין למי שמחפש מערכת בידור זולה ויעילה.
על ידי jacov ב 27-02-12, 13:24

כל הכבוד
Comment

הגדרות ביקורת
אפשרויות הצגת נושא