IOPanel

חזור   IOPanel > אוברקלוקינג וקירור > קירור מים
עמוד ראשי הירשם חיפוש הודעות מהיום סמן פורומים כנקראו

קירור מים מערכות קירור מים , רדיאטורים , משאבות , בלוקים למעבד ולכרטיסי מסך , גלריית מערכות קירור מים , תוצאות וביצועים של מערכות וחנויות מהעולם לפתרונות קירור

אוברקלוקינג וקירור : קירור מים

כמה שאלות של מתחילים

ב 3 חודשים הקרובים אני הולך להחליף את כל המפרט שלי חשבתי לעבור למערכת קירור מים במקום אוויר, ולכן כמה ...
תגובה

קישור חוזר הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
ישן 05-06-13, 22:31   #1 (קישור ישיר)
IO Pro

סמל האישי של קישקשתא

ברירת מחדל כמה שאלות של מתחילים

ב 3 חודשים הקרובים אני הולך להחליף את כל המפרט שלי
חשבתי לעבור למערכת קירור מים במקום אוויר, ולכן כמה שאלות לפני:

הרעיון: מערכת שקטה מאוד עד כדי פסיבית לחלוטין, שתעבור אוברקלוקינג מסויים לא יודע כמה גבוה עדיין.

1) אני מניח שאני יקנה בלוקים רק לכרטיס מסך ולמעבד, עוד רכיב חשוב שיקורר במים?
2) אני מבין שגם כשהקירור מבוסס על מים, עדיין ישנם מאווררים לרדיאטור, אז האם באמת המערכת יותר שקטה מאוויר?
3) מה טווח העלויות למערכת בהרכבה אישית או מוכנה מראש?
4) כמה מכס ומעמ גובים על חבילה כזאת?
5) למתחילים בנושא, מה באמת כדאי - הרכבה אישית או מוכנה? (בהנחה שאני מעדיף להרכיב את זה לבד)
6) ממה בעצם מורכב כל הלופ של הקירור? רדיאטור, צינורות, בלוקים, משאבה?

אני מניח שיצוצו עוד שאלות בעתיד, בינתיים תודה רבה מראש על העזרה
קישקשתא לא מחובר   הגב עם ציטוט
ישן 05-06-13, 22:53   #2 (קישור ישיר)
IO OC Master

סמל האישי של eyal_ma

1. בעיקרון אין צורך יותר מזה.
2. תלוי בכמות הרדיאטורים וכמות המים במערכת, אפשר לעשות אותה פסיבית לגמרי. אבל זה לא כלכלי ולא פשוט כלל.
3. באיזור ה 300$ זאת מערכת סבירה שכוללת כרטיס מסך ומעבד. פלוס מינוס. לפני משלוחים ומע"מ.
4. 18% מע"מ על מחיר הציוד והמשלוח שלו.
5. בכל מקרה מערכת "מוכנה", כלומר לא הקירורים הסגורים אלא סט מוכן, זאת הרכבה עצמית. צריך לעשות זאת בזהירות.
6. רדיאטור, צנרת, בלוקים, משאבה, מאגר, מתאמים, מאוררים.
ישן 05-06-13, 23:02   #3 (קישור ישיר)
IO Pro

סמל האישי של קישקשתא

מה הכוונה בלא כלכלי ולא פשוט בכלל? בראש שלי בסך הכל זה לופ ורדיאטור גדולים יותר כדי לצנן יותר את המים. טועה?

אז מדובר באיזור ה2000 שקלים למערכת סבירה כולל משלוח ומעמ?

מה אופן התחזוקה במערכת ועלויות?
ישן 05-06-13, 23:39   #4 (קישור ישיר)
IO OC Master

סמל האישי של eyal_ma

בשביל קירור פסיבי צריך יותר מרדיאטור אחד, ולולאה יחסית ארוכה בשביל שהמים יוכלו להיפטר מהחום בעצמם. זאת היתה הכוונה. עם מאוררים ורדיאטור הנכון, אפשר לשמור על רעש נמוך. בלולאה רגילה.

2000 שקל זה די סביר אם אתה רוצה לולאה שכוללת כרטיס מסך. זה לא בהכרח הכל high-end, אבל אפשר להוציא מערכת לא רעה בכלל במחיר הזה.

תחזוקה אין ממש. כל עוד המערכת נקיה, לא יתרבו כל מיני דברים בנוזל והמערכת תעבוד חלק. כל שנה וחצי שנתיים כדאי להחליף את המים המזוקקים אם אתה תחזיק את הלולאה תקופה ארוכה.
ישן 05-06-13, 23:44   #5 (קישור ישיר)
IO Pro

סמל האישי של קישקשתא

המלצות לחברות עם שם טוב כדי שאוכל להתחיל לבדוק יותר לעומק את הנושא?
כמו כן חנויות שעושות משלוחים לארץ?

מה זה קירור מים סגור לדוגמא h100?
ישן 07-06-13, 18:28   #6 (קישור ישיר)
IO Pro

כן, קירור סגור זה לדוגמא H100.

חנויות -
Frozencpu.com
sidewindercomputers.com
performance-pcs.com

אחלה חנויות.
אני אישית קניתי את המערכת שלי מ-PPCS, אחלה בחלה של שירות!
intenGer לא מחובר   הגב עם ציטוט
קישור פירסומי
ישן 07-06-13, 20:56   #7 (קישור ישיר)
IO Pro

סמל האישי של קישקשתא

הבנתי שהH100 הוא קירור סגור, השאלה מה הכוונה בזה? רדיאטור בלוק ומשאבה בתוך הבלוק/רדיאטור?

תודה
ישן 07-06-13, 20:57   #8 (קישור ישיר)
IO Pro

הכוונה הוא שאתה לא מתעסק עם מילוי מים, ניקוז וכו'.
המערכת באה בתצורת Plug&Play. המשאבה יושבת בצמוד לבלוק, הרדיאטור חיצוני כרגיל. הצינורות כבר מחוברים והכל כבר מוכן.

אל תתבייש לשאול עוד דברים, בשמחה וששון ;-)
intenGer לא מחובר   הגב עם ציטוט
ישן 07-06-13, 21:28   #9 (קישור ישיר)
IO Pro

סמל האישי של Ymac

ויש לציין שהביצועים פחותים מאוד, עקב הרדיאטור הדקיק והמשאבה המסכנה.
כל השאר intenGer הסביר מעולה
מה גם שאפשר ללכת על פתרון היברידי, דוגמאות ה-H220 של סוויפטק ולהוסיף כרטיס ורדיאטור ללופ. זה נראה לא רע והביצועים טובים מאוד ביחס למחיר.
המשאבה של ה-H220 היא כמו ה-35X מבחינת מנוע משולב בדרייב.

Intel i5 2500K @ 4.9GHz | MSI Big Bang Z77 MPOWER | Crucial Blallistix Tactical Tracer 8GB 1600MHz CL8 | Fractal Design Define R4 | EVGA GeForce GTX 780 | Samsung 840 EVO 250GB | Custom WC Loop| Seagate Barracuda 3TB
Ymac לא מחובר   הגב עם ציטוט
ישן 07-06-13, 22:50   #10 (קישור ישיר)
IO Pro

סמל האישי של קישקשתא

הנה עוד כמה שאלות:

מה ההבדל בגדלים השונים של הרדיאטורים? (מבחינת טמפ' כמובן לא פיזית) ניסיתי למצוא איזו השוואה כלשהיא אבל לא הצלחתי.
איזה גודל אידיאלי?
מבחינת המיקום של הרדיאטור - בתוך המארז או בחוץ? ואיפה אם בחוץ או בפנים? מה העדיפות? (בהנחה שלפי התשובה הזאת אני יחפש מארז תואם)
איך ממקמים את המשאבה והמיכל במארז? הזיקונים/דבק דו"צ?
איך זרימת האוויר במארז נראית עם קירור מים?
ראיתי בכל המערכות מים שיש מאוורר עם בלוק מאחור, למה? הרדיאטור לא מספיק?

תודה לעונים
ישן 07-06-13, 23:22   #11 (קישור ישיר)
IO Pro

סמל האישי של Ymac

1. קיבולת חום, אבל זה תלוי! רדיאטור דק \ עבה, סנפירים צפופים או מרווחים. סנפירים צפופים דורשים מאווררים חזקים יותר, בעוד שסנפירים מרווחים (שנפוצים ברדיאטורים עבים) דורשים פחות לחץ סטטי ויותר זרימת אוויר. (עדיין צריך לחץ סטטי טוב)
2. אין גודל אידיאלי, תלוי בדרישות שקט (אם רוצים שקט צריך כמה שיותר רדיאטורים כמה שיותר גדולים, כדי למקסם את יכולת הקירור הפאסיבית) ובחלקים שברצונך לקרר. זכור! עדיף מעט רדיאטורים גדולים על הרבה קטנים! רדיאטור הוא חלק מאוד מפריע לזרימה, ואם יש יותר מדי זה עלול לדוש משאבה חזקה יותר סתם, ולסבך את הצנרת.
3. מיקום רדיאטור - איפה שבא לך \ אתה יכול. אם יש לך מארז מרווח עם התאמות לקירור מים (כמו מקומות למאווררים במרווחים מתאימים לרדיאטור עם מספיק מקום לרדיאטור עבה) זה תלוי במארז ואיפה שבא לך.
משאבה ומיכל: תלוי בסוג. יש מיכלים שנכנסים כמו כונן אופטי (תופסים בדר"כ שני מפרצים) ויכולים אפילו להכיל את המשאבה בתוכם. יש מיכלים שם כמו צינור ארוך, הם הכי פשוטים, אבל ידרשו ממך לחבר אותם איכשהו למארז, הם יגיעו עם "קליפס-אזיקון" מיוחד שתצטרך לקדוח חורים בשבילו \ למקם על מאוורר.
4. זרימת האוויר היא רגילה למדי, תלוי ברדיאטורים ובמאווררי המארז, פשוט עכשיו אין מאווררים מעל הרכיבים, אלא רק על הרדיאטורים.
5. לא ממש הבנתי, תוכל לתת תמונה? אתה אולי מתכוון לרדיאטור? או משהו בין המאוורר לרדיאטור? זה נקרא "שראוד" (shroud) והמטרה שלו להרחיק בין המאוורר לרדיאטור כדי למקסם את הקירור של המאוורר ולהעלים את השטחים המתים של המאוורר, כמו ה-hub במרכז המאוורר והשוליים. החסרון הוא שזה פשוט תופס המון מקום.

Intel i5 2500K @ 4.9GHz | MSI Big Bang Z77 MPOWER | Crucial Blallistix Tactical Tracer 8GB 1600MHz CL8 | Fractal Design Define R4 | EVGA GeForce GTX 780 | Samsung 840 EVO 250GB | Custom WC Loop| Seagate Barracuda 3TB
ישן 08-06-13, 4:09   #12 (קישור ישיר)
IO Pro

סמל האישי של קישקשתא

1) אז בהנחה שאני רוצה שקט מקסימלי בלי לפגוע באיכות הקירור אני צריך רדיאטור כמה שיותר עבה וכמה שיותר ארוך. איך בדיוק עובד הגדלים של הרדיאטורים?
2) לגבי המשאבה - מה צריך לבדוק כשאני בוחר אחת?
3) שים לב למאוורר בפאנל האחורי, למה המערכת צריכה לעבור עוד קירור אם יש את הרדיאטור?

4) קירור לזכרונות - כמה יעיל? חשוב?
ישן 08-06-13, 10:31   #13 (קישור ישיר)
IO Pro

סמל האישי של Ymac

1. גדלי רדיאטורים עובדים לפי גדלי מאווררים, רדיאטורים "בודדים" נכנסים בסלוט של מאוורר אחד. החל מ-80 מ"מ ועד 200 מ"מ. הגודל הנפוץ הוא 120 מ"מ או 140 מ"מ.
הרדיאטורים הגדולים הם מכפלות, כלומר תופסים מקום של שני מאווררי 120 צמודים, ובגלל זה רדיאטור של 120X2 ייקרא 240 מ"מ (לא בגלל שיש לו מאוורר 240). הכפולות ברדיאטורים "מלבניים סטנדרטיים" הולכות עד 4. כפולות נפוצות בעיקר ב-120 וב-140.כלומר:
(המס' בסוגריים מציין את מס' המאווררים)
120 מ"מ:
(1) 120
(2) 240
(3) 360
(4) 480
140 מ"מ:
(1) 140
(2) 280
(3) 420 (מבלבל לפעמים שזה שלושה מאווררים ולא ארבעה)
(4) 560 (עצום)
בנוסף, יש סטנדרט למרווחי המאווררים, 15 מ"מ, ולכן המארז צריך לתמוך בכך. חלק מהרדיאטורים מגיעים עם מרווחי 20 מ"מ לא סטנדרטיים (בדר"כ אלה של 140) (מרווחים בין המאווררים)
2. משאבה: יש שני נתונים שמעידים על ביצועים: לחץ ראש והספק. לחץ ראש הוא מה לחץ המים המקסימלי שהמשאבה יכולה לדחוף. יותר לחץ ראש = משאבה יכולה לעבוד עם יותר חלקים שמפריעים לזרימה (רדיאטורים, בלוקים)
הספק נמדד בגלונים \ ליטרים לשעה והוא בעצם כמה המשאבה מהירה וככל שהיא יותר מהירה ככה היא תוכל להסיע את המים מהר יותר מהרכיבים.
יש שני סוג משאבות שלוקחות 90% משוק קירור המים, מיוצרות ע"י חברת laing הסינית, ויש להן מיתוגים של כל מיני חברות (כמו אלפאקול, סוויפטק, קולנס וכד')
אחת נקראת D5, גדולה יחסית ודיי שקטה. מגיעה בשלוש תצורות: "סטטית" שהיא על מהירות קבועה, לא ניתן לשנות את המהירות אלא עם שינוי מתח (דורש בקר מיוחד) דגם זה הוא הזול ביותר, לפעמים נקרא MCP655-B (בייסיק) אצל חברת סוויפטק.
יש את הדגם עם שליטת המהירות עם חוגה (לפעמים נקרא VARIO) שבו יש חוגה אדומה עם חמישה מצבים. החסרון בו שלא ניתן לשנות מהירויות בקלות, עקב כך שהמשאבה בתוך המארז.
המשאבה הסטטית מקבילה למצב "4" של המשאבה המתכווננת, לכן המתכווננת חזקה במעט.
דגם חדש, שנכנס לאחרונה הוא דגם ה-PWM, שניתן לשליטה בטכנולוגיית ה-PWM, שהוא פולסים של חשמל המייצגים את המהירות הרצוייה. זה דגם ייחודי לסוויפטק ונקרא MCP655-PWM הוא יקר יותר ומגיע ללא "טופ" (על כך בהמשך) מגיע עם שני חיבורים: שליטה + ניטור, בחיבור 4 פין PWM סטנדרטי. וחשמל, בחיבור 4 פין מולקס סטנדרטי.
משאבת ה-D5 מאוד נפוצה. הדגם הכי מומלץ שלה הוא של סוופיטק (לדעתי) והיא נקראת MCP655.
אצל קולנס: PMP450 (לרגילה עם החוגה) PMP450S (דגם "סטרונג" מגיע עד 24V עם בקר מיוחד)
למשאבות ה-D5 מגוון של "טופים" מחברות שונות. "טופ" הוא החלק שממנו זורמים המים, והוא מתעל את כוח המנוע לזרימה.
לטופים "אפטרמרקט" יש את הייתרון של הברגות G1/4" ואפשרויות שונות של מיקומם, לעומת הבארבים 1/2" היצוקים שמגיעים בטופ הסטנדרטי.
בנוסף, יש שיפור ביצועים קל עם טופים.
אנשים קונים טופים בעיקר כדי לגרום ל-D5 (שהיא משאבה מכוערת ברמות) להיות יפה ולהתאים למערכת. הטופים הנפוצים הם של ביטספאוור ושל EK. יש גם לקולנס, אבל שמעתי דברים לא משהו עליו.
המשאבה השנייה מבית LAING נקראת DDC. היא משאבה קטנה יותר עם לחץ ראש גבוה.
יתרונה הוא שהיא קומפקטית יותר ויכולה לקרר יותר רכיבים, בגלל הלחץ המוגבר שלה.
חסרונה הוא רעש. ל-DDC רגילה יש זמזום גבוה כמעט בלתי נסבל במקסימום.
גם ל-DDC יש גרסאות שונות מיצרנים שונים, סוויפטק עדיין מובילה. ה-350 היא DDC רגילה.
ה-35X היא DDC עם טופ טוב יותר ושליטת PWM.
גם ל-DDC יש טופים מחברות רבות. EK ו-XSPC מעולים בתחום. יש גם טופים כפולים לשתי משאבות במקביל או בטור.
3. המאוורר הזה נראה פשוט לעוד רדיאטור בודד קטן מאחור (120 אם אני לא טועה). חוץ מזה, זרימת אוויר מעל הרכיבים היא תמיד דבר טוב, שכן כשמקררים במים, מקררים את מרכז החום ואין זרימת אוויר מעל הרכיבים, ואז דברים שלא התחממו פעם כמו לוח אם, זכרונות או המעגל המודפס של כרטיסי מסך מתחממים יותר.
4. לא יעיל מאוד, לא חשוב בכלל. בעיקר לפוזה או אסטתיקה. אלא אם אתה עושה OC אקסטרימי לזכרונות, דבר שהוא לא יעיל בלאוו הכי.
(זו הייתה הודעה פאקינג ארוכה)

ישן 08-06-13, 14:28   #14 (קישור ישיר)
IO Pro

סמל האישי של קישקשתא

קודם כל - תודה רבהה!!

1) בהנחה שהמערכת תקרר את המעבד ושתי כרטיסי מסך, איזה גודל רדיאטור מומלץ על מנת לשמור על מקסימום שקט? חשבתי שיהיה פשוט למצוא פה בארץ מארז שיכול להכיל 360 אבל המחירים לא שפויים ממש לתמורה, אבל אם תגידו לי שעדיף 360, נשקיע את הכסף.
2) כמה פיטינגים צריך למערכת שתכלול מעבד וכרטיס מסך בודד? איזה עדיפים?
3) בלוק לכרטיס מסך - עדיף בלוק מלא או רק לGPU? צריך פלטה אחורית או שמספיק בלי?

ממש תודה על התגובות
ישן 08-06-13, 15:42   #15 (קישור ישיר)
IO Pro

סמל האישי של Ymac

1. 360 יהיה מאוד גבולי למעבד + שני כרטיסים. אפילו למערכת רועשת עם מאווררי סילון.
מארזים טובים קשה למצוא, בייחוד פה בארצנו הקטנטונת והיקרה.
אני הייתי אומר לפחות 480 + 240. שזה כאילו צעקתי לך 800D!.
מארזים טובים לקירור מים שניתן להשיג בארץ (בלי קשר למחירם הלא שפוי בעליל)

Corsair 800D גדול, כבד עם פוטנציאל גדול. אממה? צריך לחתוך אותו קצת כדי למקסם את יכולותיו.
Corsair 650D קומפקטי יותר, אלגנטי, דומה לאחיו הגדול. אפשר לשים בו 360 + 200 אם ממש רוצים (200 זה רדיאטור בודד למאוורר 200 מ"מ, הרדיאטור הנפוץ לגודל הזה מיוצר ע"י פוביה)
Silverstone TJ07 גדול, יקר להחריד כאן (צריך לדבר עם TMS, המחיר שלו מוגזם ללא פרופורציה) אבל פוטנציאל קירור המים שלו הוא מפה ועד להודעה חדשה. אפשר לשים בו 480 + 360 + 240 אם ממש רוצים. עשוי מאלומיניום (איכותי ולא כבד באופן יחסי) גם דורש מודינג כדי למקסם את יכולתיו.
Silverstone FT02 בינוני, אלומיניום. אלגנטי מאוד. ניתן לשים בו רדיאטור 540 (לא סטנדרטי, זה רדיאטור 180 משולש) שיספיק לכמעט כל דבר.

2. כמה פיטינגים? בעיקרון שניים לכל רכיב. אבל צריך לקחת בחשבון מחברי זוית (כי גמישות הצינור מוגבלת) ומחברים מיוחדים כמו ברזים, מתאמים ומאריכים. המטרה היא להגיע ל"ריצות" קצרות וישרות ככל האפשר של הצנרת. מקרה רע הוא שיש יותר מדי צינור בפרצוף ולא רואים את הרכיבים.
חברות טובות: ביטספאוור ביטספאוור ועוד ביטספאוור! בעלי המגוון הכי גדול מבחינת צבעים, סוגים.
יש להם מחבר לכל דבר (תרתי משמע) בכל צבע שתחשוק נפשך בו. והם כבדים ואיכותיים מפליז.
חסרונם ברור מאליו, הם יקרים. בערך 10 דולר למחבר לחץ טוב.

3. אני אישית אוהב בלוקים מלאים. הם מכסים את כל הכרטיס, נראים טוב ואתה לא צריך להתעסק עם היטסינקים פיצפונים לחלקים האחרים בכרטיס כמו הזכרונות ומערכת אספקת הכוח.
חסרונם הוא שהם יקרים יותר וכבדים יותר. (עלול לגרום ל-"sag" שהכרטיס כורע ומתכופף תחת משקל הקירור \ בלוק שעליו.
פלטה אחורית לא חובה, אבל היא משפרת את האסטתיקה במידה ניכרת (במיוחד אם יש לך כרטיס שאיזה טייוואני החליט שהוא עושה לו PCB כחול) יכולה להוריד איזה מעלה, ועוזרת אם יש זכרונות בגב המעגל המודפס (בכרטיסים כמו הטיטאן, שפשוט בלתי אפשרי לדחוס 6GB על צד אחד).
וזה עוזר ומחזק את המעגל המודפס עצמו מלהתכופף (באופן קטן יחסית)

תגובה

הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא