IOPanel

חזור   IOPanel > אוברקלוקינג וקירור > קירור מים
עמוד ראשי הירשם חיפוש הודעות מהיום סמן פורומים כנקראו

קירור מים מערכות קירור מים , רדיאטורים , משאבות , בלוקים למעבד ולכרטיסי מסך , גלריית מערכות קירור מים , תוצאות וביצועים של מערכות וחנויות מהעולם לפתרונות קירור

אוברקלוקינג וקירור : קירור מים

כמה שאלות בנוגע לקירור מים

שלום לכם. כמה שאלות חשובות בדרך להבנת קירור המים: 1. משאבה טבולה מול לא טבולה - מדוע האחת עדיפה על ...
תגובה

קישור חוזר הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
ישן 12-12-07, 3:45   #1 (קישור ישיר)
IO Rookie

ברירת מחדל כמה שאלות בנוגע לקירור מים

שלום לכם. כמה שאלות חשובות בדרך להבנת קירור המים:

1. משאבה טבולה מול לא טבולה - מדוע האחת עדיפה על השנייה?
2. אני מבין שזרם המים(נמדד בליטר לשעה?) הוא אחד הפרמטרים החשובים. אך כיצד אני יודע מה נחשב 'טוב' ומה לא מספיק?
3. מה האורכים של הצינורות שעליי לחפש? כלומר, כמה 'קטנה' צריכה להיות המערכת כדי שאני לא אאבד ביצועים עקב המרחק שהמים עוברים?
4. כיצד אני יכול לדעת מה נחשב רדיאטור טוב, ומה לא? אז שזה לא ממש משנה? האם זה בעיקר תלוי בכמות המאווררים(כלומר בשביל מערכת עם משאבה חזקה אני צריך לקחת לפחות רדיאטור גדול עם 4 מאווררים? סתם דוגמא להמחשה).
5. מה ההבדל בין הקטרים השונים של הצינורות(1\2, 3\8 וכו')? למה זה משנה?

אודה לכם אם תענו לי על השאלות כי מקריאת המדריכים לא הצלחתי למצוא פתרון לשאלות אלו.
Rald לא מחובר   הגב עם ציטוט
ישן 12-12-07, 13:56   #2 (קישור ישיר)
IO Water Man

סמל האישי של DEUS

1. משאבה חיצונית (לא טבולה) עדיפה מכמה סיבות: איכות, אורך חיים, פליטת חום נמוכה לתוך המים. בד"כ משאבות טבולות משמשות בעצם לאקווריומים, וכדי לקנות אחת איכותית צריך להשקיע כמה מאות שקלים. המשאבה הלא יעודית (לא מיועדת למחשב במקור) הכי טובה שאני מכיר זה משאבות מתוצרת EHIM, גם חיצונית גם פנימית, הדגם 1250 שהוא 1000 ליטר לגובה 2 מטר, עולה בארץ בסביבות 700 שקל, ויש כמה חברות יותר איכותיות ויקרות. לכן עדיף ללכת על משאבה יעודית למחשב שעולה הרבה פחות (60$-85$ בחו"ל) שתעשה את העבודה כמו שצריך במחיר סביר.
2. אמנם מודדים לפי ליטר לשעה אבל מה שחשוב זה ליטר לדקה, 7 ליטר לדקה זה סביר+, שכמובן כמה שיותר' יותר טוב, 12 ליטר לדקה זה הכי טוב, שמעל זה כבר אין השפעה על הביצועים, אלא אם עובדים בכמה לופים (2 רדיאטורים +2 בלוקים)
3. אורך הצנרת וגובה הצנרת משפיע על כמות הליטרים לדקה. כמה שפחות צינור ככה יותר קל למשאבה לעשות את הלופ. המלצה שלי היא לחבר את הצנרת על יבש, ופשוט לקצר את הצנרת למינימום, ולהשאיר לכל חתיכת צינור 2 ס"מ עודף כדי שלא יהיה מתוח מדי.
4. רדיאטור הוא החלק החשוב ביותר במערכת קירור מים, הוא אחראי בעצם על פליטת החום של המערכת. כמה שהוא יותר טוב וגדול ככה הוא מתמודד יותר טוב עםפליטת החום. לדוגמה רדיאטור נחושת 120 מתמודד יפה עם פליטת חום של 150W-180W, רדיאטור 120X2 מתמודד יפה עם 200W-280W, ו- 120X3 מתמודד עם 300W+. הרדיאטורים הטובים הזמינים כרגע בשוק הם הטרמוציל (יקר קצת) וה-MCR (מומלץ ביותר). בכל מקרה מומלץ ללכת על משולש (120X3) שכן פליטת החום מהמעבדים רק עולה, ותמיד אפשר להוסיף עוד בלוקים, וגם אין צורך במאווררים חזקים ורועשים.
5. ההבדל בין הקטרים של הצנרת משפיע על כמות המים לדקה וכמובן על מאמץ המשאבה. משאבה עם יציאות חצי (.12.7 מ"מ) שמחוברת לצנרת יותר קטנה יוצרת סוג של צוואר בקבוק, ובכלל ביצועים אופטימלים זה אומר קוטר מקסימלי לכן תמיד מומלץ להשתמש בקוטר הכי גדול שבמקרה שלנו הוא חצי (12.7 מ"מ).

שאל חופשי מה שבא לך, נשמח לעזור כרגיל
/15.7TB: WD GREEN/BLACK-SAMSUNG
F1/F3/F4/Thermaltake Mozart TXV2000A/G5/SAMSUNG p2350
Phase Change emp-2k /Water Chiller /Water Cooling Rig thermochill pa120.2/pa120.3/MCR360/MCP655 X2/Dtek FuZion CPU/GPU
NEXUS ONE-CM7 GINGERBREAD
2.3.4/DT APP2SD/
Radio:5.12/OC-UV CUSTOM KERNEL 1.2ghz/16GB SD C6
ASUS Eee Pad Transformer-Honeycomb PRIMORDIAL v3.1/root/recovery 3.1.0.1/Clemsyn-Blades OC KERNEL 1.7ghz/16GB SD C6

נערך לאחרונה על ידי DEUS, 12-12-07 בשעה 14:10.
DEUS לא מחובר   הגב עם ציטוט
ישן 12-12-07, 15:34   #3 (קישור ישיר)
IO Rookie

תודה על התגובה. אמשיך לשאול ברשותך:

1. אז תמיד מומלץ להשתמש בקוטר 1\2" ובכלל לא להתייחס לשאר הקטרים? צנרת זה לא דבר יקר ולכן אני לא מבין מדוע בכלל יש שימוש בקטרים אחרים.

2. ההמלצות שלך עולות בקנה אחד עם המומלצים בXS, אך מצד שני ראיתי שבמערכת הייעודית שבנית לקופרה, השתמשת בדברים אחרים(למשל משאבה של atman). האם היא עדיפה על משאבות DC ייעודיות וכמה היא נופלת מאלה של EHIM(כי היא זולה בהרבה). כמה ליטר לשעה היא מספקת? כמו כן ראיתי שהמשאבה הינה טבולה למרות שלא המלצת על כך

3. אני רואה נתונים כגון 2000 ליטר לשעה, אך לפי הנתונים שהמלצת אין בשום אופן צורך להשתמש ביותר מ720 ליטר לשעה(60*12). אשמח אם תבהיר.

4. צווארי בקבוק - האם בלוק חזק יהיה לא יעיל במערכת עם רדיאטור בינוני ו\או משאבה חלשה? אם הולכים על HIGH END אני מניח שהכל צריך להיות כך בהתאם?

5. אני רואה את ההמלצות שלך ושל החבר'ה מXS לרדיאטורים, משאבות ייעודיות וכן הלאה, ולעומת זאת לנגד עיניי עומדת היצירה(הבאמת יפה) שהכנת מאלמנטים שאינם קשורים במישרין לעולם המחשוב. הדבר מעלה בי תהייה - אולי כדאי פשוט לקנות משאבת atman ב-200-300 ש"ח, בלוק טוב(fuzion לדוגמא), ורדיאטור מפירוק מכוניות(שניתן לעיתים להשיג גם בעלות קטנה אם מכירים את האנשים הנכונים).

נשמע לי דווקא שמערכת custom כזו היא יעילה יותר וזולה יותר. ייתכן ואני לא מבין משהו כראוי.

6. שאלה אחרונה - כמה חשוב האלמנט של head pressure(או איך שקוראים לזה) במשאבה? כמה זה 'טוב'? כמה זה 'מספיק'?

הרבה שאלות, אך אני מניח שהתשובות יעזרו לי ולהרבה אחרים.
ישן 12-12-07, 16:33   #4 (קישור ישיר)
RTR
IO Legend

סמל האישי של RTR

1. ההבדל ביצועים בין 3/8 ל1/2 לא גדול ויש מי שזה מתאים לו יותר למשל במערכות קטנות או מערכות שבנויות גם למראה יפה וצינורות ענק שרצים במארד לא עושים לזה טוב.
כמו כן יש משאבות/רדיאטורים שבאים מראש עם פיה של 3/8 ולא תמיד יש טעם להחליף.
1/4 כמו במערכות הישנות של TT זה באמת לא מומלץ.

2. המערכת של קופרה באה בנויה ולא בוצעו בה שינויים. מי שהיה אמור לבוא עם EHIM הוא דאוס.
אני גם ממליץ ללכת על DDC2 (מוכרת גם כ MCB 355) או D5 (מוכרת גם כ MCB655) כתלות בהיתנגדות של המערכת, אבל לרוב ה D5 עדיפה.

3. הנתון שאתה רואה הוא ליפני ההיתנגדות של הרכיבים, משאבות לא יעודיות צונחות מהר מאד לפחות מיזה ביגלל גובה ראש נמוך לרוב.
תעיין בסקירה פה:
http://translate.google.com/translat...language_tools

4. בהחלט.

5. אתה מבין נכון, מעם החלקים הנכונים מערכות custom כאלה מציגות יחס ביצועים/עלות מעולה וביצועים מעולים בעל קנה מידה.
יש להן את החסרונות שלהם.. אם זה במראה, בגודל ולפעמים גם באמינות וגם לא תמיד מדובר בחלקים פלג & פליי ודרוש ידע ומודים להתאים אותם.

6. תיראה את AquaXtreme 150Z בסקירה שנתתי, רק 480 ליטר/שעה אבל עושה לכולם בית ספר תחת עומס..
למה ? 9מ' ראש...

כנ"ל DDC מול D5.
RTR לא מחובר   הגב עם ציטוט
ישן 12-12-07, 17:57   #5 (קישור ישיר)
IO Water Man

סמל האישי של DEUS

1. מלבד העובדות שציין RTR צנרת 4\3 יותר גמישה ומתכופפת בקשת יותר קטנה.
2. הוא מתכוון למערכת הקודמת שבניתי לקופ'
מערכת קירור מים בבניה עצמית
והמטרה בבניית המערכת היא לשבור כל מערכת חזקה הקיימת בשוק והיא עשתה זאת. ועוד נתון מעניין, ATMAN 2000 ליטר לשעה לגובה 2 מטר, גם אם איבדת 70% מהכוח בגלל הלופ והגבהים אתה עדיין על 630 ליטר לשעה שזה יותר ממה שהAquaXtreme 150Z נותנת בלי לופ בכלל. בכל מקרה משאבה פנימית דורשת מיכל, ובידוד אקוסטי כי היא רועשת (יחסית) ולכן עדיף ללכת על MCB 355 שהיא חיצונית, שקטה, אמינה, טובה, ובעלת אורך חיים של 5 שנים
(אטמן אורך חיים 3 שנים).
EHIM בכלל לא בליגה של ATMAN אחת עולה 700 שקל והשנייה 150-200 שקל (אני כבר לא זוכר במדוייק).
3. 2000 ליטר בשעה נתוני חברה, אחרי רדיאטור+צנרת וכשהמערכת כולה ממוקמת בגובה מטר מתחת למחשב, לקחתי בחשבון איבוד של 3\2 מעוצמת המשאבה ויצא 600+ ליטרים לשעה.
4. בלוק לא יעיל יקשה על הזרימה, ובלי קשר יראה טמפרטורות יותר גבוהות. הבלוק הכי טוב לא יקר יחסית(פיוז'ן), כמו כן MCB 355 לא נחשבת למשאבה הכי יקרה בעולם אבל עושה את העבודה אז לא צריך להוציא יותר כסף על משאבה ב 250$. אותו דבר לגבי הרדיאטור, הטרמוציל מעולה אבל לא שווה את המחיר, MCR תעשה את העבודה כמו שצריך. שוב מדובר בחלקים מעולים למרות שהם לא הכי יקרים ולא נחשבים HIGH END, הם פשוט מספיק טובים כדי לעשות את העבודה. ועוד נקודה למחשבה, במחיר של רדיאטור טרמוציל 240 אחד אפשר לקנות 2 רדיאטורים 360 MCR שיתנו בראש לטרמוציל.
5. הרדיאטור שהצלחתי להשיג לקופרה היה די מיוחד, ובגלל שאני הבעלים הגאה של טרמוציל 240 יכלתי להשוות בינהם, והתוצאה הייתה ברורה. רדיאטור מפירוק רכבים ב250 שקל נתן בראש לרדיאטור יעודי ויקר של טרמוציל. בגלל הגודל של הרדיאטור הייתי צריך לבנות לו ארגז חיצוני גדול, מה שנתן לי מקום למיכל 5 ליטר מים, ובגלל זה, החלטתי ללכת על משאבה פנימית.
בכל מקרה הפרוייקט של קופרה לקח לי חודש שלם של עבודה (בעיקר בגלל עיבוד העץ) ולא יחזור שנית. המערכת תכלס יחסית זולה (בסביבות ה1200 שקל חומרים) אבל הכלים הנילווים יקרים מאוד, מסורים משייפות ובכלל, צבעים ושפכטלים מסוגים שונים (עיבוד עץ כבר הזכרתי?)
6. ראש מנוע חשוב מאוד. משאבה לגובה מטר 1, במארז שגובהו 80 ס"מ כשהיא ממוקמת בתחתית המארז והרדיאטור על גג המארז מאבדת קרוב ל90% מכוחה וזה בלי רדיאטור בכלל, רק בגלל הגובה לכן ה AquaXtreme 150Z כל כך טובה, שוב ניקח אותה דוגמה, משאבה אקווה במארז בגובה 80 ס"מ מאבדת 8% מעוצמתה בערך שזה 38 ליטר פחות כלומר 440 ליטר לשעה. אפשר לפתור את זה בעזרת מיקום נכון של החלקים, (משאבה מעל הרדיאטור ונעזרים ב"חוק כלים שלובים") אבל בכל זאת, ראש מנוע זה פרמטר חשוב מאוד.
Phase Change emp-2k /Water Chiller /Water Cooling Rig thermochill pa120.2/pa120.3/MCR360/MCP655 X2/Dtek FuZion CPU/GPU
2.3.4/DT APP2SD/
ASUS Eee Pad Transformer-Honeycomb PRIMORDIAL v3.1/root/recovery 3.1.0.1/Clemsyn-Blades OC KERNEL 1.7ghz/16GB SD C6
ישן 12-12-07, 22:08   #6 (קישור ישיר)
IO Rookie

טיפ חשוב,
במידה ואתה מתכוון לקרר גם את הציפסט, כאשר הוא נמצא מתחת לכרטיס מסך,
תעשה את המדידות עם הכרטיס מסך מותקן כשהלוח מפורק,

מאוד לא נחמד לאנוס את הבלוק ואז לגלות שחסר לך 3 ס"מ לכרטיס מסך.
Kernel לא מחובר   הגב עם ציטוט
קישור פירסומי
ישן 13-12-07, 12:04   #7 (קישור ישיר)
IO Rookie

הסקירה שצירפת RTR מאוד עזרה, אך עדיין לא הכל ברור(מתנצל על ריבוי השאלות והסידור במספרים, אבל זה עושה סדר בבלאגן):

1. בסקירה יש גרף שמציג את נתוני מהירות הזרם(L/h) לפי לחץ הראש. האם זה לא מתייחס בסה"כ למהירות המים בגבהים שונים, בהנחה שאנחנו נותנים למשאבה לזרוק מים כלפי מעלה? או שבתוך זה כבר שיקללו התנגדות של מערכת שלמה(רדיאטור, בלוק , וכן הלאה). אם כן, כיצד יודעים כמה התנגדות כל רכיב לוקח?
עריכה: כעת ראיתי שגם יש גרף נפרד למדידות במעגל מלא סגור. נראה כי עדיין המדידה נשארה זהה - גרף של מהירות הזרם אל מול גובה הראש. האם הדבר אומר שהמדידה היא כאילו המשאבה הייתה 'זורקת את המים כלפי מעלה' עם ההתנגדות הנתונה?

2. באותו עניין, אם הגרף פשוט מציג את מהירות הזרם בגבהים השונים, מדוע זה כל כך מעניין אותנו? קשה לי לראות מערכת מים שצריכה לעבור 4מ' לגובה. מטר-שניים נשמע לי די והותר.

3. דיברת על חיבור שני רדיאטורים. האם זה דבר שתמיד ניתן לעשות(להוסיף עוד רדיאטור. גם אם הוא חלש ממערכת קנוייה ישנה כדוגמת BigWater. מדובר כתוספת ולא כרדיאטור בלעדי)? כמובן שהדבר תלוי במשאבה(תוספת להתנגדות), אך עדיין...

4. Deus - ציינת משאבה פנימית מספר פעמים(ככה כינית את המשאבה של atman). האם הכוונה למשאבה טבולה?
אם אני ארכוש את המשאבה של atman, אולי אחת חלשה יותר(יש אחת שמספקת 1200L/h לא? לא יודע כמה גובה ראש), האם אז אני לא אשיג דווקא משאבה חזקה יותר\לפחות כמו הMCP355, שקטה במידה דומה, ובמחיר זול יותר?
אני מנסה להבין מה היתרון בלהזמין מחו"ל משאבה שעולה כ400 ש"ח, כאשר יש לי חלופה שתספק ביצועים עדיפים ב100-200 ש"ח בחנות דגים הקרובה לביתי.

5. RTR(וגם ב-XS ראיתי דבר דומה) אמר שה-DDC1/2 היא למעשה ה-MCP355. כיצד זה אפשרי אם DDC היא משאבה מחברת Laing Thermotech, והMCP355 היא מתוצרת Swiftech.
כנ"ל לגבי D5 שהיא של דנג'רדן בעוד ה-MCP655 שהיא של סוויפטק.
נעשה לי סלט בדגמים...

שוב מודה לכם על העזרה, אני לומד המון ואני מקווה שגם אחרים.

נערך לאחרונה על ידי Rald, 13-12-07 בשעה 12:27.
ישן 13-12-07, 17:51   #8 (קישור ישיר)
IO Water Man

סמל האישי של DEUS

1. הגרפים נעשו בעזרת מכשירי מדידה ללא בלוקים ורדיאטורים, נתונים במצב אופטימלי בלי התנגדות. לוקחים צינור מחברים למשאבה ובצד השני מכשיר למדידת כמות הלחץ/מים ומרימים את הצינור לגבהים שונים. יכול להיות שהם עשו את הבדיקה בצורה יותר משוכללת לא התעמקתי, אבל ביצעתי את הבדיקה בעצמי במיכשור שיש לי כדי לבדוק את המשאבות שלי.

2. אמרת בעצמך, מערכת שצריכה לעבור 2 מטר גובה(ואתה שוכח שגם הרדיאטור, הבלוק ואורך הצנרת הם חלק מההתנגדות שגורמת לאיבוד גובה), במשאבה שעושה מקסימום 4 מטר גובה, מאבדת 50% מעוצמתה לפחות. בהנחה שהיא 1000 ליטר לשעה אתה מקבל 500 ליטר בסופו של דבר.

3. רדיאטורים מסוג BigWater בגודל 120 ו- 240 חלשים. הם גם בנויים אחרת ומחלישים את הזרימה. ההבדל הוא שב-TT יש צינור נחושת שעולה ויורד לאורך הבלוק ואליו מולחמים סנפירי אלומיניום. ברדיאטורים אחרים המסגרת היא בעצם הצינור והסנפירים מולחמים לתוכה, לכן ההתנגדות יותר נמוכה. לא ממליץ בכלל להוסיף למערכת חזקה מפני שאין צורך, יותר מזיק ממועיל, במיוחד שאתה הולך על רדיאטור משולש (120X3) שממש לא זקוק לעזרה.
שמור אותם למשהו אחר, תמיד תוכל לחבר אותם לחלק אחר בנפרד (צ'יפסט, כ.מסך)

4. משאבה פנימית=בתוך המיכל=טבולה. משאבה חיצונית=מחוץ למיכל ו/או בלי מיכל בכלל.
ספציפית לחברת ATMAN יש את הסדרה הבאה: 600L/H לגובה 80 ס"מ, 1000L/H לגובה 1.2 מטר, 2000L/H לגובה 2 מטר. המחירים נעים בין 60-200 שקלים תלוי במקום שבו אתה קונה. ואתה צריך לקחת בחשבון מיכל פלסטיק שיתאים לך למארז, 35-70 שקלים, 2 מחברים למיכל שיעלו לך 13 שקלים, דבק אפוקסי או גומיות לאטימת המחברים, ו-2 סוגרים לצנרת שיעלו 5 שקלים במקום נורמלי או אזיקונים. חוץ מזה גם המשאבה הכי חלשה (600L/H) יוצרת זימזום מעצבן, ודורשת בידוד אקוסטי במידה ואתה אוהב שקט. כמובן שהיא צריכה גם חשמל חיצוני.

אתה מחפש פתרון זול למשאבה, תקנה בזיגזג ב 200 שקל משאבה של TT 500L/H, הפתיעה אותי לטובה, פשוט צריך לנצל את עיקרון הגובה(חוק כלים שלובים), ולמקם את המשאבה בגובה הרדיאטור או מעליו, ולהישתמש בכמה שפחות צנרת בלופ.

עדיין זה מגביל אותך בעיצוב המערכת ומיקום החלקים, וכמובן בהוספת בלוקים למערכת. אתה בכל מקרה מזמין את הבלוק מחו"ל אז חבל לא להביא גם באותה הזדמנות משאבה נורמלית שלא תגביל אותך. תראה בזה השקעה חד פעמית במוצר איכותי שיחזיק לך 5 שנים לפחות ויתן לך ביצועים מקסימליים גם במעבדים שיצאו עוד שנתיים שכן תהליך היצור (הקטנת הננומטר) של המעבדים במגמת התקררות, זה אומר צריכת חשמל יותר נמוכה הגורמת להפחתת פליטת החום גם בOC רציני.
2.3.4/DT APP2SD/

נערך לאחרונה על ידי DEUS, 13-12-07 בשעה 18:09.
ישן 13-12-07, 18:00   #9 (קישור ישיר)
RTR
IO Legend

סמל האישי של RTR

5. אותה משאבה עם מדבקה שונה (לפעמים אפילו זה לא...)
כמו עם חלק גדול מהכרטיסי מסך למשל..
RTR לא מחובר   הגב עם ציטוט
ישן 13-12-07, 18:56   #10 (קישור ישיר)
IO Rookie

אני עדיין מתלבט בין בניית מערכת חיצונית בדומה למה שאתה בנית(אתה השקעת המון במארז, בעיבוד ובגימור ולכן הזדקקת להמון זמן ומשאבים), לבין מערכת פנימית - רדיאטור 120.2(זה מה יש כרגע, בעתיד נשדרג), ומשאבת DC.

מבחינת יעילות, נראה שבהשקעה מינימלית המערכת החיצונית דווקא תהיה יעילה יותר, אך גם מסורבלת יותר. עם זאת, אני בעיקר רואה זאת כחוויית למידה ולא בגלל שיש לי צורך בקירור מים.

1. בוא נהיה פרקטיים - איך אני יכול לחשב בעצמי(בקירוב, הרי ברור מאליו שאין לי את הכלים הדרושים) כמה 'ראש'\מהירות המשאבה שלי צריכה. כך אוכל לבחון את היעילות של משאבת אטמן בשבילי, מול מגוון משאבות ה-DC למיניהן.

2. הבעייה השנייה היא מה עליי לחפש ברדיאטור? נניח ואני הולך לפירוק רכבים, כיצד אוכל לשלוף את הטוב מתוך הרע?

אגב, נניח שאני מזמין מפטרה(או מחנות אחרת שתמליצו) - כמה עולה המשלוח(נניח למשאבה ובלוק), ותוך כמה זמן בערך זה מגיע?

עריכה: בשיטוט אחר מידע מצאתי את הת'רד הבא. לפי מה שנאמר שם זה בהחלט גורם לי לשקול את הרדיאטורים של קולאנס כאופציה לעתיד. או שלמרות הנאמר אין מה להשוות את הרדיאטורים שלהם מול המובילים בשוק(Thermochill למשל). לפי הבדיקות הם מכסחים גם לthermochill וגם לhwlabs את הצורה.
לינק: http://www.xtremesystems.org/forums/...oolance+hwlabs

נערך לאחרונה על ידי Rald, 13-12-07 בשעה 19:17.
ישן 15-12-07, 6:30   #11 (קישור ישיר)
IO Water Man

סמל האישי של DEUS

תשים לב איך הם עשו את הבדיקה לרדיאטור
I saw that big squirrel cage blower they were using for air flow and wondered just how much air they blew through that radiator. They should have used the same size fans as would have been used in their products.
הם בדקו את הרדיאטור של קולנס במאוורר תעשייתי (מפוח), לא חוכמה גדולה.

מערכת חיצונית בארגז או מארז היא ממש לא מסורבלת, יש הרבה מקום, יותר בטוחה, יותר נוח להחליף חלקים במחשב, ויותר נוח לרוקן אותה
לבנות ארגז זה לא סיפור, סה"כ צריך מסור חשמלי (ידני), מברגה, ניירות שיוף, דבק אפוקסי, ספריי צבע, ברגים ואתה מסודר. לא צריך לעבד את העץ כל כך הרבה, בפרוייקט זה פשוט נבנה בתור רהיט, אפשר לצבוע בשחור פעמיים שלוש בספריי אחרי שיוף (החלקה) של העץ וזהו

1. לחשב גובה ראש, אני זוכר שראיתי קובץ אקסל שמחשב נתונים לפי סוגי משאבות, אורך צנרת, בלוקים ורדיאטורים, אולי RTR יעזור לך למצוא את זה, אני לא זוכר איפה ראיתי את זה.
אתה יכול לעשות חישוב גס לפי מיקום חלקים ולמדוד גבהים, לראות כמה גובה יש לך ליפני התנגדות רדיאטור צנרת ובלוקים.

2. כשאתה מחפש רדיאטור מפירוק רכבים, תחפש את הכי מסיבי שאתה רואה, עם כמה שיותר צנרת נחושת בפנים, סנפירים שלמים ולא קרועים, תציץ בפנים ותראה אין בו שאריות שמן שרוף כי אז זה אומר שהוא לא רדיאטור מזגן אלה שמן, צריך לנקות אותו בחומר מיוחד. בד"כ אין אפשרות לבדוק שם אם הוא בלי חורים, תסתום פתח אחד ותנשוף חזק לשני, תראה שלא בורח לך אוויר.

משלוח זה 30$ עד כמה שזכור לי, מגיע תוך שבועיים בערך
2.3.4/DT APP2SD/
ישן 16-12-07, 1:53   #12 (קישור ישיר)
IO Pro

סמל האישי של Elio

http://www.yourfilelink.com/get.php?fid=447369
זה הקובץ אקסל שאתה מדבר עליו...
מאוד שימושי...
פשוט תבחר מה שאתה צריך מהתפריטים.
Elio לא מחובר   הגב עם ציטוט
ישן 16-12-07, 2:29   #13 (קישור ישיר)
IO Rookie

תודה רבה

ממעבר על הודעות ומבחני ביצועים ב-XS, נראה כי לDDC-3.2 שנמכר בפטרה וכולל את הראש המשופר יש יתרון לא קטן על שאר המשאבות(DDC רגיל, D5\MCP655 וכן הלאה). מה דעתכם?

עוד שאלה ל-deus - טענת שבמשאבות חלשות יחסית עם גובה ראש נמוך, כדאי להשתמש בחוק כלים שלובים ולמקם את המשאבה גבוה יותר. לא ברור לי כיצד החוק מתקשר ובעיקר כיצד הדבר יתרום? המשאבה בעצם צריכה להעלות את הזרם למעלה, וכך אם היא תוריד את הזרם, כיצד יהיה מספיק לחץ וכוח להרים את הזרם חזרה מהרדיאטור שיהיה מתחת?

עוד דבר שאני מסתכל עליו - אני רואה שיש כל מיני שיטות אחרות לחבר את המערכת וגם כל מיני תוספות כגון elbows(?) ומפצלים למיניהם. לא ממש הבנתי מה משמעותם וכיצד אני יודע אם יש לי טעם בהם(אני חושב שכדאי גם להסביר על כך במדריך שבאתר כי לא קיים הסבר)
ישן 16-12-07, 9:26   #14 (קישור ישיר)
IO Water Man

סמל האישי של DEUS

משאבה צריכה להעלות את הזרם, אבל בכך היא בעצם מתחילה לאבד את עוצמתה, ברגע שאין לה גובה לעלות, ההתנגדות יורדת והיא עובדת בתפוקה יותר מלאה, מלבד ההתנגדות שיוצרים החלקים מעצם החיכוך במים, בלי קשר לגובה ראש המשאבה.
חוק כלים שלובים אומר, שנגיד תיקח 2 מיכלים, תחבר להם 2 כניסות, תחבר בינהם בצינור, תשים באותו גובה, תתחיל למלא מיכל אחד, המיכל השני יתמלא באותה מידה, משקל המים דוחף את המים בצינור למיכל השני וממלא אותו בדיוק לאותו גובה של המיכל הראשון. כשאתה שם את המשאבה מעל לרדיאטור (או בגובה הכניסות) משקל המים ירים את המים מהחלקים מתחת למשאבה עד לגובה המשאבה. גם אם למשל תשים מיכל מים במקום משאבה מעל הרדיאטור, ותתחיל למלא אותו, תראה שהמים עולים בחזרה בלופ.

זווית elbows משמשת כאשר הצינור לא מספיק גמיש ואתה צריך ליצור זווית חדה, או במקומות צפופים, כשמחברים כמה בלוקים, כדי שלא יהיו קשתות גדולות של הצנרת בין הבלוקים. לא מומלץ להישתמש בהם שכן ההתנגדות גוברת, מה עוד שאין לך ממש צורך בהם.
מפצל שמים שרוצים לפצל זרם מים לשתי בלוקים, או יותר, גם במקרה שהבלוק בעל 3 פיות (2 כניסות ויציאה 1). ניתן לחלק כמויות מים שונות בעזרת מפצלים בקטרים שונים באותה מערכת ל-2 בלוקים ויותר, מפצל שיציאה אחת שלו 12.7 מ"מ למעבד, והיציאה השנייה שלו 9 מ"מ לציפסט.
יש עוד מחבר חשוב, מחבר T שמשמש למילוי מים והוצאת בועות אוויר מהמערכת, ברגע שאין מיכל רזרבי.
למעט המחבר T תשתדל לא להוסיף מפצלים, זויות למערכת, כן מה שתוסיף יפגע עוד קצת בזרימה. רק במקרים מיוחדים כשאין ברירה משתמשים
2.3.4/DT APP2SD/
ישן 16-12-07, 13:42   #15 (קישור ישיר)
IO Rookie

שוב תודה.

מחבר T זה מה שנקרא פילפורט? כי הבנתי שפילפורט יכול להחליף מיכל.

עכשיו לשאלה פרקטית - היכן אני יכול להשיג בארץ מיכל\פילפורט\מפצל T? כמו כן, היכן בארץ ניתן להשיג מתאמים מגודל צינור אחד לשני(נגיד מ3\8" ל-1\2").
תגובה

הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא