מגביהים את הרף : Core i7 4960X בביקורת

בשנתיים האחרונות אנו עדים למעין מהפכה בעולם הטכנולוגיה. ממירוץ של ג'יגה הרצים וביצועים, עבר עולם המחשבים ובעיקר עולם הטכנולוגיה למגמה של מזעור, צריכת חשמל נמוכה וחיי סוללה ארוכים, כשהטאבלטים הפכו לכוכב העולה של עולם הטכנולוגיה, ונדמה כי ה PC בצורה הישנה שלו הולך ודועך, עד למצב שבו לא מעט אנשים כבר הספידו את המחשב האישי ויצאו בקריאה – ה PC מת …

intel_i7

היום מציגה אינטל את התשובה שלה לכל מי שטוען שה PC מת, כשהיא מציגה את מעבדי ה Ivy Bridge-E לשוק הגבוה ביותר, אשר מחליפים את מעבדי ה Sandy Bridge-E שהיו למלכי הביצועים של עולם המחשבים בשנתיים האחרונות, ואנו מקבלים הזדמנות לבדוק מקרוב את מעבד ה Core i7 4960X, מעבד ה Extreme החדש בסדרה ובעצם המעבד החזק ביותר בעולם המחשבים, בביקורת היום נכיר את מעבדי ה Ivy Bridge-E החדשים קצת יותר לעומק, נעמוד על ההבדלים בינם לבין מעבדי ה Sandy Bridge-E וכמובן נעמיד למבחן את מעבד ה Core i7 4960X ונראה כיצד הוא מתמודד מול המעבד החזק ביותר של אינטל בפלטפורמת ה Haswell שהושקה לפני מספר חודשים. ואם אתם שואלים את עצמכם מה למעבדים הללו ולניסיונות להכריז כי ה PC מת ? המעבדים הללו מיועדים בראש ובראשונה לתחנות עבודה מקצועיות – מעורכים גרפיים ועורכי וידאו לעורכי ויוצרי אודיו, תחנות עבודה חזקות במיוחד, מחשבים למרכזי מידע ולמשתמשים שרוצים את המקסימום ביצועים, קהל יעד שלעולם לא יוכל להחליף את ה PC שלו בסמארטפון או בטאבלט, טובים וחזקים ככל שיהיו …

לפני שנעבור לסקירה הטכנולוגית של המעבדים החדשים, נעשה רענון קצר לטובת מי שלא זוכר או לא מכיר את מעבדי ה Sandy Bridge-E וכמובן את פלטפורמת ה LGA2011 וערכת השבבים X79.

בסוף שנת 2011 השיקה אינטל את מעבדי ה Sandy Bridge-E, מעבדים חדשים שהתבססו על פלטפורמת ה Sandy Bridge, שהגיעו בתושבת ה LGA2011 האימתנית (בממדיה הפיזיים, ובביצועים כמובן שהציגו המעבדים הללו), כשבסדרה מצאנו מעבדים משושי ליבות, ביחד עם בקר זיכרון מרובע ערוצים, כשהמעבדים החדשים תמכו בנפח גדול במיוחד של זיכרונות (עד ל 64GB) והיו מיועדים לתחנות עבודה מקצועיות (עריכה גרפית, עריכת וידאו וסאונד) , מחשבים ליישומים תאבי ביצועים או לסתם משתמשים שהפרוטה מצויה בכיסם ורוצים את המחשב החזק ביותר שניתן למצוא.

המעבדים החדשים החליפו את מעבדי  ה LGA1366 בשוק הגבוה, ולקחו את רף הביצועים גבוה עוד יותר, כשאינטל משווקת במקביל אליהם מעבדים "עממיים" יותר, בתושבת ה LGA1155 – בתחילה מעבדי ה Sandy Bridge ולאחר מכן מעבדי ה Ivy Bridge, שהציגו הליך ייצור מתקדם יותר (22 ננומטר), טכנולוגיות חדשות (טרנזיסטורים תלת ממדיים) וליבה גרפית משופרת.

מעבדי ה Sandy Bridge-E היו מבוססים כמובן על ארכיטקטורת ה Sandy Bridge, אך הגיעו ללא ליבה גרפית מובנית, כשהסדרה כללה שלושה מעבדים בלבד – ה Core i7 3960X (אשר הוחלף מאוחר יותר ב Core i7 3970X) וה Core i7 3930K משושי הליבות, וה Core i7 3820 מרובע הליבות, שהיה אמור להיות מעין אופציה תקציבית למי שבכל זאת רוצה ליהנות מהיתרונות של הפלטפורמה כמו נפח זיכרון גבוה.

מעבדי ה Ivy Bridge-E הם כאמור המחליפים של מעבדי ה Sandy Bridge-E, כשממש כמו בזמן המעבר מ Sandy Bridge ל Ivy Bridge, גם כאן אנו מקבלים מעבר להליך ייצור מתקדם יותר (22 ננומטר), במקביל לשיפורים טכנולוגיים כאלו ואחרים, כמו טרנזיסטורי ה 3D Tri-Gate, שבזכותם המעבדים החדשים אמורים להיות מהירים יותר באותו תדר לעומת מעבדי ה Sandy Bridge-E, וכמובן גם צריכת חשמל משופרת, עד כמה שזה אפשרי או רלוונטי בכלל, למעבדים שדירוג ה TDP שלהם עומד על 130W.

בואו ונכיר אותם קצת יותר לעומק.

עמוד 1: מבוא
עמוד 2: מעבדי ה Ivy Bridge-E
עמוד 3: מעבד ה Core i7 4960X
עמוד 4:  מערכת המבחן ושיטת הבדיקה 
עמוד 5: אוברקלוקינג, טמפרטורה וצריכת חשמל
עמוד 6: מבחני ביצועים – Sisoftware Sandra, Aida64 Extreme
עמוד 7: מבחני ביצועים – x264 HD, CineBench, 7Zip, wPrime, PiFast
עמוד 8: מבחני ביצועים – 3DMark Vantage, 3DMark 11
עמוד 9: מבחני ביצועים – Far Cry 3, BattleField 3, Crysis 3
עמוד 10: ניתוח מבחני ביצועים וסיכום

תגובות

הגב באמצעות פייסבוק

עמודים: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

21 תגובות

 1. מאת אדם:

  אחלה ביקורת! תודה!
  הבדל של 20% ביצועים לא ממש מצדיק את המחיר של מערכת כזו..
  בכל אופן נשמע מגרה.
  אני חושב שיש טעות בטבלה בעמוד הראשון, 4770K לא שייך שם למעבדים בתושבת 2011…

 2. מאת רונן כץ:

  * מרייר על המקלדת *
  * רוצה אחד *

  יופי של ביקורת, משדרג את מפרט החלומות שלי, מישהו רוצה לקנות לי אותו ?

 3. מאת יאיר:

  שילמתי 5100 ואמור לקבל השבוע או לכל המאוחר שבוע הבא.
  ביצועים לחוד ויעילות לחוד. עבורי יעילות חשובה לא פחות והעובדה שמדובר בטכנולוגיה חדשה 22nm שתבוא לידי ביטוי בחשבון חשמל מצומק הכריעה את הכף.

  • בתור משתמש במעבד הזה מזה מספר שבועות, מאמין שאתה תהנה ממנו …

   אם מצאת לנכון לשלם עליו את הסכום ששילמת -- אני מאמין שאתה יודע גם בדיוק מה לעשות איתו …. תתחדש !

   • מאת יאיר:

    שוני תודה 🙂

    באיזו יחידת קירור השתמשת ?
    האם RTS2011LC עדיין מתאים למעבד החדש ?

    תודה

 4. מאת BU:

  ממש לא שווה להשקיע
  העמדת את 3930 מול 4960 בכוונה ?
  וגם בינהם ההבדלים פעוטים כמעט !
  צר לי אבל לא הוגן

  • גם אני צר לי שאין לי את כל המעבדים בעולם …
   בעולם אידיאלי, הייתי בוחר מבין 20-30 מעבדים שהיו ברשותי איזה רלוונטיים להשוואה, אבל לצערי נאלצתי להסתפק במה שיש ברשותנו באתר ….

 5. מאת DOCTOR ICE:

  כל הכבוד על הביקורת הזו .

  כומ תמיד ביקורת מקצועית ומנצחת .

  אחחח איפה הימים שהיה לי זמן לדברים האלה …

 6. מאת אני:

  אינטל לאחר שנתיים דורכת במקום
  לא שווה לשדרג
  יש הבדל של 5% בין 4960 ל-3960

 7. מאת ddd:

  חסר מאוד OC
  איך ניתן להתייחס ללא OC

  • התייחסנו ככל האפשר, יש נתונים על ההמרה בעמוד המתאים.
   לצערנו לוחות האם שלנו לא תמכו במעבד שלא הושק רשמית, בחלק מהמקרים השתמשנו בביוסים "אלפה", כך שאפשרי שהמספרי ההמרה בפועל יהיו גבוהים יותר.

 8. מאת בעיה:

  בעיה שאין מידע רציני על המהרה של המעבד
  הרי אין יתרון ל-4XXX ללא בדיקת המהרה
  4820 ?
  4960 ?
  אם הלוח לא מוכן לביקורת ,לא עושים ביקורת
  צר לי

 9. מאת אבי בן דוד:

  יופי של ביקורות טובה הרבה יותר מהאתר השני!

 10. מאת רוני כהן:

  לכל מי שמתלונן על OC וטוען שבלי OC לא עושים ביקורת -- שטויות במיץ עגבניות -- ההסבר בביקורת מאוד ענייני, באתרים אחרים (כולל בארץ) בכלל לא ניסו להמהיר את המעבד …

השאר תגובה