אינטל מציגה את ה Knights Landing – המעבד החזק ביותר שלה אי פעם

אינטל משיקה השבוע את מעבד ה Knights Landing, הדור החדש של מעבדי ה  Xeon Phi – מעבד עזר או מארז שבבים שמכיל לא פחות מ 60 ליבות, שיכולות לספק ביצועים של מעל ל 3 טרה FLOPS (טריליון פעולות נקודה צפה). המעבד החדש מהיר כמעט פי 3 ממעבד ה Xeon Phi הקודם (שנקרא Knights Corner), שהכיל אמנם 61 ליבות, אך היה מסוגל לספק 1.2 טרה FLOPS "בלבד".

ה Knights Landing מבוסס על ארכיטקטורה חדשה מבית אינטל – HPC Enhanced Silvermont, שמכילה מספר שדרוגים טכנולוגיים שמביאים אותו לרמת הביצועים של שבבים גרפיים עתירי ביצועים דוגמת כרטיסי ה Tesla של Nvidia, שנמצאים בשימוש במחשבים החזקים בעולם.

בין השדרוגים הטכנולוגיים שמציג ה Knights Landing אנו מוצאים טכנולוגיה חדשה לשילוב הזכרון על גבי הסיליקון – Stacked Memory, שמאפשרת גישה מהירה יותר לשבבי הזיכרון. הטכנולוגיה החדשה תציע רוחב פס גבוה במיוחד של עד ל 16 גיגה ביט לשניה, פי 5 מזיכרון DDR4, ביחד עם יעילות אנרגטית טובה פי 4 וצפיפות גבוהה פי 3 לעומת זיכרון קיים המבוסס על טכנולוגיית ה GDDR. טכנולוגיה נוספת שמשולבת במעבד החדש היא הOmniScale, שמאפשרת העברת נתונים מהירה יותר אל המעבד ובתוך המעבד.

Knights_Landing

ה Knights Landing יהיה זמין בתצורה המוכרת של מעבדי עזר לחישובים מתמטיים – בתצורה של כרטיס PCI-E, אך גם בתצורה המוכרת יותר לשוק הביתי של מעבד המשולב ישירות על גבי לוח אם, כשהוא מציג תאימות למעבדי ה Xeon של אינטל, כך שמפתחים לא ייצטרכו לעשות התאמות שונות בקוד קיים כדי להפעיל אותו על גבי המעבדים הללו.

אינטל משתלטת גם על שוק מחשבי העל 

אינטל מציגה דומיננטיות חסרת תקדים בשוק המעבדים לשוק הביתי, אך מבלי שנשים לב, היא משתלטת באופן עקבי על שוק נוסף – שוק מחשבי העל. נתונים שמתפרסמים באתר TOP500 מגלים כי 87 אחוזים ממחשבי העל מתבססים על מעבדי אינטל, כמו גם לא פחות מ 97 אחוזים ממחשבי העל החדשים ברשימה.

בראש הרשימה נמצא Tianhe-2 – מחשב על שפותח באוניברסיטה הלאומית של סין לטכנולוגיות הגנה, שמציג 33.86 פטה FLOPS לשניה במבחן ה Linpack, שמכיל 16,000 צמתים (Clusters), שכל אחד מהם מכיל זוג מעבדי Xeon Ivy Bridge ושלושה מעבדי Xeon Phi, וסך כולל של לא פחות מ 3,120,000 ליבות עיבוד !

במקום השני ברשימה נמצא Titan, מערכת XK7 של חברת Cray, שמותקן במעבדה הלאומית לחקר אנרגיה באוק רידג', שמציג אמנם רק 17.59 פטה FLOPs לשניה במבחן Linpack, אך נחשב לאחת המערכות היעילות ביותר מבחינה אנרגטית. Titan מבוסס על שבבי ה K20x של Nvidia.

את חמשת המקומות הראשונים משלימים הסקויה (מקום שלישי) – מערכת של IBM BlueGene/Q, עם ביצועים של 17.17 פטה FLOPs, ה K Computer (מקום רביעי) של פוג'יטסו, עם 10.51 פטה FLOPs, ומירה (מקום חמישי), מערכת נוספת מבית IBM BlueGene/Q, עם 8.59 פטה FLOPS.

מחשב העל הראשון שישתמש במעבדי ה Knights Landing יהיה Cori – מחשב על שימוקם ברכז המחשוב המדעי הלאומי לחקר אנרגיה באוניברסיטת ברקלי בקליפורניה. Cori יתחיל לפעול במהלך שנת 2016, והוא יכיל לא פחות מ 9,300 מעבדי Knights Landing.

 

תגובות

הגב באמצעות פייסבוק

תגובה אחת

  1. מאת אחד מהעם:

    מישהו יודע מתי הוא יוצא לשוק ?

השאר תגובה