להתראות כתב מחובר, שלום ליכולות הקלדה וטקסטינג

המיומנות הראשונה שתלמידי בית ספר בכל רחבי העולם לומדים ורוכשים במערכת החינוך היא הקריאה והכתיבה, כשגם היום, בעידן המחשבים, הטאבלטים, הסמארטפונים ומסכי המגע, הן נחשבות מיומנויות בסיסיות שכל תלמיד ברחבי העולם חייב להכיר. בפינלנד החליטו להתאים את מערכת הלימוד במדינה לעידן בו אנו חיים, והחליטו לוותר על חלק ממיומנויות הכתיבה, עבור לימודי הקלדה.

אמנם בפינלנד לא מוותרים באופן מוחלט על לימוד הכתיבה, אבל החל משנת 2016, מערכת החינוך במדינה תפסיק ללמד תלמידים את הכתיב המחובר, ותלמד במקומו מקצוע חדש – מיומנויות הקלדה ו״טקסטינג״. בכל הקשור למיומנויות הקלדה במחשב, אין ספק שמדובר ברעיון נהדר, אבל בכל הקשור לטקסטינג – שליחת הודעות טקסט, אנחנו מכירים לא מעט אנשים והורים, שהיו מוותרים בשמחה על רכישת המיומנות הזו אצל הילדים שלהם, כשגם אם הם לא למדו אותה באופן מסודר בבית הספר שלהם, אין ספק שהיא הפכה אצל רבים למומחיות של ממש …

proper_typing

אמנם במדינות רבות ברחבי העולם נלמדים מקצועות כמו הקלדה או הכרת המחשב בצורה כזו או אחרת, שעוזרים לתלמידים להחשף לעולם המחשבים ולצורת הקלדה נכונה, אך במדינות רבות אחרות מאמינים כי מדובר במיומנות ״נרכשת״ שהתלמידים יכולים להשיג בעצמם, כשבעידן בו אנו חיים, עם החשיפה המוגברת למחשבים, טאבלטים וסמארטפונים, כבר מגיל אפס כמעט, הילדים מגיעים לבית הספר כשהם כבר מכירים היטב את מקלדת המחשב, גם אם הם לא משתמשים בה בצורה הנכונה.

הרעיון מאחורי הוויתור על לימוד הכתיב המחובר גורס כי מטרת הכתיב המחובר היא להקל על הכותבים ולאפשר להם לכתוב ״בקצב המחשבה״ שלהם, פעולה שהיום הופכת להיות נוחה יותר ויותר הודות לשימוש במסכי מגע, שמספקים חוויה דומה, או סוג של חיבור עצבי למכשירים בהם אנו משתמשים להקלדה. אין ספק כי מדובר בתוכנית מהפכנית, שבוודאי תהווה מקור למחקרים רבים בשנים הקרובות שינסו לבדוק את ההשפעה שלה על תלמידי מערכת החינוך בפינלנד.

תגובות

הגב באמצעות פייסבוק

השאר תגובה