טאייפיי 2015 – הכל מהכל והכל ביחד – קניוני החומרה של Taipei

כולנו מכירים את המשפט – The PC Is Dead – שמתייחס כמובן לפופולאריות הגוברת של הטאבלטים (אם כי הם נמצאים בדעיכה בתקופה האחרונה) וההרגשה הכללית שהמחשבים האישיים והניידים הפכו לפחות ופחות ״סקסיים״ ואנשים מעדיפים סמארטפון חדש ונוצץ או טאבלט כזה או אחר על פניהם. אז כנראה שבטיוואן – לא שמעו על המשפט הזה, או לפחות, לא מאמינים בו כל כך …

איי שם, בסמוך לתחנת הרכבת התחתית ZhongXiao XinSheng, במרחק הליכה קצר, מתגלה מערכת שלמה של חנויות, שלמבקר הישראלי, אשר מכיר קצת את השוק החנויות בארץ, המראה הוא על משקל הזייה, פיקציה של אדם הוזה – עשרות חנויות מחשבים, צמודות אחת לשנייה, מוכרות בדיוק את אותו הדבר, באותם המחירים, את אותו ההיצע, לאותם הקונים. את המחזה הזה ניתן לראות על מספר קומות בקניון הקיים, והמבנה נשמר, בצורה לוגית לפחות, בקניון החדש, אשר נבנה מולו, ושני הבניינים אמורים להיות מקושרים ביניהם באמצעות גשר.

מה שמייחד ומעניין מאוד את ההיררכיה של כל המקום המרתק הזה הוא המערכת היחסים בין החנויות, לבין התמיכה הישירה מול יצרנית חומרה כזו או אחרת. בפועל, מה שנוצר הן חנויות שהן Branded לחלוטין, או כאלו שהלכו על שניים או שלושה יצרנים, וניתן לראות זאת בבירור בעמדות התצוגה בחנות אחת – בכניסה תתקלו בתצוגת מחשבים ניידים של MSI, בדוכן פנימי תראו את כרטיסי המסך החדשים של ASUS, ובקיר ממול תראו פוסטר עצום מימדים של Gigabyte, עם לוחות אם מפוזרים סביבו. כל הקונסטלציה הזאת מתקיימת כבר מספר שנים, ועובדת. פשוט עובדת. קיים, אם תרצו, סוג של קרטל בין החנויות, אשר לא מורידות את המחיר מתחת לרף שנקבע בין כולם, ולכולם יש עבודה ופרנסה, כשבכל פעם שסיירנו בקניוני החומרה הללו, ראינו כי הם גדושים במבקרים. אחת היצרניות האגרסיביות בתחום הפרסום בתוך המשווקות היא MSI, אותה רואים פשוט כמעט בכל חנות שלישית, אשר מצד אחד תומכת במפיצים שלה, ומצד שני מגבירה את דריסת הרגל שלה בחומרה הנמכרת. טוב או לא, לא לנו להחליט, אך בהחלט ניתן להגיד שמחלקת המארקטינג של החברה עושה חיל.


אם המצב היה זהה בארץ … 2 חנויות צמודות אחת לשנייה, אחת מהן הייתה סוגרת את שעריה תוך ימים, אם לא תוך מספר שעות. בסיור ב2 המבנים, היה ניתן להתרשם מההיצע הרב שממויין לפי חברות, לפי נושאים, חניות מותג שלמות, בחסות של אינטל, ASUS, מחלקות שלמות לאוזניות, ציוד ספורט, דברים של גיקים, מקומות להתאספויות של משחקי רשת בחסות יצרניות שונות … גן עדן לחובב החומרה הממוצע. אחרי סיור במקום שכזה, נשאר לנו רק לקוות שסביבה כזאת תוכל בשלב כלשהו להתקיים בארץ, או לפחות חלקים ממנה. תרבות הGaming בטאיוון מתקדמת מאוד, קיימות אינספור קבוצות אשר מתחרות אחת בשנייה, ההשקעה מבתי משחקים ניכרת מאוד, פרסומים בשלטי חוצות, בטלויזיה, אוטובוסים וכל מקום אפשרי, תראו שלטים ענקיים של משחקי רשת, ומקומות שנותנים לקבוצות להלחם אחת בשנייה מפוזרות בכל רחבי העיר. מעניין מתי הם מוצאים זמן לשחק קצת כדורגל ולצאת החוצה 🙂 ?

   
  
  
  
   
  

תגובות

הגב באמצעות פייסבוק

תגובה אחת

  1. מאת Cashier Hats!:

    עושים משלוחים לדימונה?

השאר תגובה