Thunderbolt – העברת קבצים במהירות האור

בראשית שנת 2011 הציגה אפל לראשונה את חיבור ה Thunderbolt  במחשבים שלה, חיבור שהפך לסטנדרט במחשבי המק מאז – שולחניים וניידים, ולאחרונה מתחיל לזלוג גם לעולם ה PC, כשכל יצרנית לוחות אם מתגאה בדגם חדש של לוח אם עם חיבור כזה, מה זה Thunderbolt, כיצד זה עובד, ולמה זה טוב לנו – כל התשובות במאמר זה.

טכנולוגיית ה Thunderbolt  פותחה על ידי אינטל בשיתוף פעולה צמוד עם אפל. הרעיון מאחוריה היה למצוא טכנולוגיה חדשה שתחליף את טכנולוגיית ה USB  המיושנת, אשר נמצאת איתנו משנות התשעים של המאה הקודמת, כשלמרות השדרוגים השונים שעברה במהלך השנים, היא לא עומדת בקצב ההתפתחות של עולם הציוד ההיקפי, כשלא מעט רכיבים כיום היו יכולים ליהנות מרוחב פס גבוה הרבה יותר ממה שחיבור ה USB  מציע.

חיבור ה Thunderbolt במחשבי אפל

Thunderbolt מתבססת על זוג טכנולוגיות קיימות – ה PCI Express – האפיקים שמחברים כרטיסי הרחבה כמו כרטיסי מסך וכרטיסי קול ללוח האם וטכנולוגיית ה DisplayPort  מתחום היציאות הגרפיות בכרטיסי המסך. הטכנולוגיה מספקת רוחב פס של 10Gbps דו ערוצי – כלומר, לא רק שהטכנולוגיה מספקת רוחב פס כפול לעומת חיבור ה USB 3.0, אלא שהיא גם דו ערוצית, כלומר ניתן לכתוב ולקרוא מהחיבור בו זמנית, כששני הערוצים נהנים מרוחב הפס הגבוה. בנוסף, מספקת הטכנולוגיה עד ל 10W לרכיבים השונים שמתחברים באמצעותה.

יתרון נוסף של הטכנולוגיה הוא יכולות השרשור שלה. בטכנולוגיית ה USB, חיבור פיזי אחד מספק לנו אפשרות לחבר רכיב בודד אחד (אלא אם משתמשים ברכזת, וגם אז כל רכיב עובד בתורו ולא במקביל), כשחיבור Thunderbolt בודד מאפשר למשתמש לחבר אליו עד ל 6 רכיבים + מסך. כך לדוגמה נוכל לחבר לחיבור Thunderbolt בודד מסך, כשאל המסך נוכל לחבר דיסק קשיח חיצוני, לדיסק הקשיח החיצוני נוכל לחבר מצלמת וידאו בהפרדה גבוהה וכן הלאה.

העברת המידע באמצעות טכנולוגיית Thunderbolt

שרשור רכיבים באמצעות חיבור Thunderbolt

לטכנולוגיה השלכות רבות על עולם הציוד ההיקפי, כשאנו רואים לאחרונה עוד ועוד רכיבים שמגיעים עם חיבור Thunderbolt, כמו מארזי דיסקים קשיחים חיצוניים, מסכים, מתאמים מ E-SATA  או Firewire  ועוד ל Thunderbolt  ועוד.

אחת מנקודות התורפה המשמעותיות של הטכנולוגיה בשלב זה היא כבלי ה Thunderbolt, אשר מכילים שבב מיוחד לטיפול באיכות העברת המידע על גבי הכבל, מה שמייקר אותם מאוד, כשהם מגיעים עם תגי מחיר של כ 50 דולרים לכבל מקורי של אפל באורך של 2 מטר.

כבל Thunderbolt והשבב שנמצא בו

קיבלנו לבדיקה לוח אם של אינטל, ה DZ77RE-75K, אחד מלוחות האם הראשונים עם חיבור Thunderbolt ומארז חיצוני לכוננים קשיחים של חברת Lacie, ה Little Big Disk, אשר מגיע עם תצורה של זוג כונני SSD במערך RAID 0 המתפקדים למעשה ככונן אחד. כך נקבל רוחב פס גבוה יותר, היות והכתיבה והקריאה מתבצעת במקביל לשני הכוננים. נבצע מספר מבחנים אל מול כונן SSD מאותו דגם שנמצא במארז בחיבור ישיר ללוח האם ולדיסק קשיח חיצוני בחיבור USB 3.0, ה My Passport של Western Digital.

בדקנו את מהירויות הכתיבה והקריאה של המארז החיצוני באמצעות תוכנת ה AS SSD. קיבלנו מהירויות קריאה של 485MB לשניה, ומהירויות כתיבה של 291MB לשניה, העתקת קובץ בנפח של 1GB הסתיימה בתוך 12 שניות. קובץ בגודל של 8GB הועתק תוך 59 שניות, כשהעתקה של קובץ בגודל של 20GB הסתיימה בתוך  דקה ו 59 שניות. את אותם מבחני העתקה ביצענו עם כונן ה SSD מסדרה 330 של אינטל אשר חובר ישירות ללוח האם בחיבור SATA 6Gbps, כאן קיבלנו מספרים כמעט זהים, למעט ההעתקה של קובץ בגודל של 20GB שהסתיימה בתוך דקה ו 55 שניות.

בדיקה מול  כונן חיצוני בעל בחיבור USB 3.0 הציגה הפערים משמעותיים הרבה יותר ומדגימים לנו היטב את היתרונות של טכנולוגיית ה Thunderbolt , והעתקה של קובץ בגודל של 1GB הסתיימה תוך כשלושים שניות, העתקה של קובץ בגודל של 8GB  הסתיימה לאחר דקה ו 55 שניות, כשהעתקה של קובץ של 20GB הסתיימה לאחר 4 דקות ו 5 שניות.

נציין כי המארז החיצוני של Lacie שבידינו נחשב לאחד מהפתרונות הזולים יותר בתחום ה Thunderbolt, כך שהוא מגיע עם בקר שמגביל אותו יחסית, כשבשוק ישנם רכיבים רבים עם רוחב פס גבוה הרבה יותר.

לסיכום: נראה שה Thunderbolt יכול להיות ה"דבר הבא" בתחום המחשוב, מהירות העברה הגבוהות מאפשרות ללקוח לחבר מספר מוצרים ליציאה אחת, ועדיין לזכות במהירויות תעבורה גבוהות, מנגד הכבל נוטה להתחמם יתר על המידה ועדיין אין מספיק התקנים תומכים.
כיום מדובר בטכנולוגיה יקרה מדי עבור החלק הגדול של משתמשי ה PC, אך בעתיד הלא רחוק נראה אותה הופכת לפופולרית ולמיינסטרימית יותר ויותר, ואז גם נראה מן הסתם מחירים נמוכים יותר לרכיבי Thunderbolt שיעזרו לה להשתלט על עולם המחשבים.

תגובות

הגב באמצעות פייסבוק

9 תגובות

 1. מאת Ancient1:

  תודה.
  בדיוק מה שצריך לדעת על זה כיום.

 2. מאת אורי:

  ממתין לאפשרות לחבר בחיבור כזה כרטיס מסך יעודי למחשב נייד וכך ליצר תחנת עגינה מושלמת

 3. מאת יוגב:

  איך יכול להיות שבאינטל כתוב 40Gb/s ואצלך כתוב 10?
  לא בדקת עם רייד ראוי כמו Pegasus של promise
  או עם כונן של CalDigit כי אז היית מקבל מספרים יותר הגיוניים

  • הרייד מובנה בתוך הכונן עם ה TB, אין אפשרות אחרת לבדוק במערכת שלנו, והוא מופעל בתוך הכונן החיצוני (עם SSD) כדי לנצל את מהירות התעבורה הגדולה של ה TB. בקשר למספרים שציינת, 40Gb לשניה זה בערך 5GB לשניה, תעבורה שלא ניתן כמעט להגיע אליה גם בכוננים פנימיים וברייד של 4/5 כוננים (וגם זה תיאורתי), שוב הכונן החיצוני שלנו עבד עם זוג כונני SSD , זה מה שהוא מכיל.

 4. מאת גיא מלמד:

  יש לי דיסק און קיי USB 3.0 -- SLC ואני מגיע למהירות כתיבה של 180-220.
  אז להשקיע בשדרוג של לוח ולקנות כונן שעולה יותר מ- 1000 ש"ח בשלב הזה לפחות, נראה מיותר מאוד.

  • אכן, הכוננים האלו לא באים להחליף DOK כזה. הרעיון הוא יותר בקטע התעבורתי של ה TB, לא יותר. ומסכים -- זה לא כזה פרקטי בימים אלו.

 5. מאת דן:

  השוואה לא נכונה !

  איך אתם משווים SSD ב- RAID0 לבין כונן HDD רגיל (מכאני שאולי אפילו מסתובב במהירות 5400 ולא 7200). בלי קשר חסוג החיבור USB3 או THUNDERBOLT !!!

  אם ההשוואה הייתה נכונה, כלומר לוקחים גם SSD ב- RAID0 עבור בדיקת ה- USB3 אז הייתם אולי מקבלים מהירויות המתקרבים ל- THUNDERBOLT כפי שרשם המגיב "גיא מלמד" אשר עשה בדיקה עם DOK ב- USB3.

 6. היי דן, לא השוואנו בין כונן רגיל ל SSD ברייד, זה היה רק לכנה מידה.

  באנו להציג את מהירות התעבורה של יציאת ה TB. הכוננים החיצוניים שתומכים במהירות של ה TB כוללים רייד 0 של SSD.

השאר תגובה